Galerie na świecie. Wizyta na dworcu, w pałacu i tylko w internecie

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 12:53
Wystawy online chętnie serwowane w licznych muzeach całego świata nie są wynalazkiem czasu pandemii. Znamy je od lat. Ada Janiszewska dziś sprawdza te w Musée d’Orsay, Grand Palais w Paryżu i wirtualnym muzeum szwedzkiego designu. 
Audio
  • Adrianna Janiszewska opowiada o wirtualnych wystawach w światowych muzeach (Czwórka/Stacja Kultura)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Sorbis

Musée d’Orsay w Paryżu to dawny dworzec kolejowy, który stał się świątynią malarstwa impresjonistycznego, realistycznego i puentylistycznego. Zostało otwarte w 1986 roku. Dziś jego zbiory obejmują sztukę zachodnią od drugiej połowy XIX wieku do końca XX wieku. - To okres krótki, ale bogaty w twórczość artystyczną - ocenia Czwórkowa reporterka, Ada Janiszewska. - Na ten moment muzeum oferuje zabawne podcasty i wirtualne wystawy. 

kanał: Musée d’Orsay/Marguerite au bal du Moulin de la galette

Seria "Promenades imaginaires" opowiada fikcyjne historie obrazów z archiwum francuskiego muzeum. - Z zamkniętymi oczami ponownie przeżywamy belle epoque. Ponownie spotkamy się z tancerzem Degas'a, z figlarnym kotem namalowanym przez Maneta lub zalotną młodą dziewczynę udającą się do bal du Moulin de la galette - opowiada reporterka. - Dla osób zafascynowanych potworami na stronie muzeum znajdują się 4 podcasty, napisane przez Claude Ponti, opowiadające o przerażających lub złośliwych rzeźbach. Jeśli chodzi o wystawy online to warto obejrzeć "Od stacji do odnowionego Musée" która ujawnia główne etapy transformacji Muzeum - dodaje. 

kanał: Musée d’Orsay/Au pays des monstres. Léopold Chauveau (1870-1940)

Kolejne paryskie muzeum Grand Palais (Wielki Pałac) zabiera nas do Grecji. Dokładnie do 79 roku naszej ery, kiedy to miasto Pompeje zniknęło pod prochami Wezuwiusza. - Dziś najsłynniejsze stanowisko archeologiczne na świecie jest nadal fascynujące - ocenia reporterka. - Głównym atutem wystawy jest urządzenie 3D, które umożliwia zwiedzającym przejście się ulicami Pompejów w dniu wybuchu Wezuwiusza. To okazja, by zobaczyć, tuż przed tragedią, miasto żyjące handlem i sztuką. 

W internecie błyskawicznie możemy zrobić skok do innego państwa. Tym sposobem Ada Janiszewska zabiera nas z Francji do Szwecji, by poznać doskonały design, z którego Szwedzi słyną. 

- Swedish Design Museum (Szwedzkie Muzeum Designu) to muzeum działające jedynie online. Koncentruje się na architekturze, designie i modzie. Design i kreatywność mają ogromne znaczenie dla Szwecji pod względem społecznym, kultowym i estetycznym - ocenia. - To muzeum nie ma fizycznej kolekcji. Jego celem jest czynienie szwedzkiego designu dostępnym i widocznym dla ludzi na całym świecie. Obecnie muzeum udostępnia aż 16 wystaw - wystarczy kliknąć na tę, która nas interesuje. 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Entdecke Schweden durch Designprodukte mit der weltweit ersten Ausstellung zum Mitnehmen - und Benutzen - während deines Besuchs. Um schwedisches Design kennenzulernen, muss man es benutzen. Einfach nur Anschauen, das reicht nicht. Du solltest es fühlen, riechen, anfassen und vor allem im echten Leben einsetzen. Während andere Museen ihre Designobjekte hinter Glas sperren, packen wir unsere in einen Rucksack und schicken sie auf die Reise. Das Museum zum Mitnehmen umfasst vier Ausstellungen: eine für jede Himmelsrichtung. Wenn du in Schweden bist, kannst du sie ausleihen und vor Ort benutzen. Auf unserer Webseite erfährst du wie und wo man bucht und - super praktisch - dort bekommt ihr auch Tipps von coolen Locals, was man vor Ort alles unternehmen kann. https://de.swedishdesignmuseum.com/swedish-design-museum-to-go/

Post udostępniony przez VisitSwedenDE (@visitswedende)


Warto wybrać się też, wirtualnie, na Uniwersytet w Princeton. Tam muzeum znajduje się na terenie kampusu. Nieocenionym skarbem, który możemy tam oglądać jest kolekcja Henry'ego i Rose Pearlman, w której znajdują się impresjonistyczne i postimpresjonistyczne arcydzieła. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 10.06.2020

Godzina emisji: 10.14

pj/kul

Czytaj także

Muzea Małopolski online. Mumia, Wawel i ślusarstwo

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 13:29
1200 zdigitalizowanych obiektów z 42 małopolskich muzeów to zbiory Wirtualnych Muzeów Małopolski, które możemy oglądać z domu. Wśród obiektów są nitki z arrasów, ale też mumia egipskiej kapłanki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie na świecie. Koty, ulica Sezamkowa i piach w muzeach świata

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 14:18
Jeszcze nie wszędzie możemy pojechać, ale surfowanie po sieci daje ogromne możliwości. Ada Janiszewska sprawdza, jakie atrakcje serwują nam muzea świata. Od Francji po Japonię. 
rozwiń zwiń