"1920/2020. Archiwum Ożywione" - murale i obiekt. NAC upamiętni Bitwę Warszawską

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 12:50
W tym roku obchodzimy 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Artyści i instytucje państwowe łączą siły, by upamiętnić bohaterów i bohaterki tamtych lat, m.in. te walczące w Ochotniczej Legii Kobiet. 
Rekonstrukcja bitwy 1920 roku
Rekonstrukcja bitwy 1920 rokuFoto: Stanislaw Tokarski/Shutterstock.com

Polskie Radio Bitwa Warszawska1200x660.jpg
"1920. Bitwa, która ocaliła Europę". Album Polskiego Radia w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej

Narodowe Archiwum Cyfrowe ma w swych zasobach ogromny zbiór zdjęć, nagrań i filmów z czasów wojny polsko-bolszewickiej. To właśnie one stały się inspiracją i punktem wyjścia dla trojga artystów wizualnych. W ramach projektu "1920/2020. Archiwum Ożywione" już 13 sierpnia przy Bulwarze im. Bohdana Grzymały-Siedleckiego na warszawskim Powiślu zostaną odsłonięte dwa murale, autorstwa odpowiednio Bartka Buczka (pod Mostem Świętokrzyskim) i Mariusza Libla (na schodach pomiędzy Mostem Średnicowym i Mostem Poniatowskiego).

Posłuchaj
08:57 czwórka stacja kultura 11.08.2020 bitwa nac.mp3 O projekcie "1920/2020. Archiwum Ożywione" opowiada dyrektor NAC Malwina Rozwadowska (Stacja Kultura/Czwórka)

 

 

📢 TADAM! Jeśli zachodziliście w głowę, co szykujemy na stulecie Bitwy Warszawskiej, oto odpowiedź: projekt "1920/2020....

Opublikowany przez Narodowe Archiwum Cyfrowe Piątek, 31 lipca 2020

- Te murale są wyjątkowe, powstały na nadwiślańskich bulwarach i upiększą nam miasto - mówi Malwina Rozwadowska, dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego. - One się bardzo różnią od siebie. Artyści zaproszeni do naszego projektu dostali wszystkie materiały, które dotyczyły Bitwy Warszawskiej i wojny polsko-bolszewickiej, które mamy u siebie w zasobie. Mariusz Libel przesłuchał kilkadziesiąt godzin nagrań, wspomnień uczestników wojny i bitwy. Mural jest połączeniem słów i zdjęć z tamtego czasu, artysta uważa, że każdy widz powinien sam zinterpretować jego pracę - dodaje. 

Dzieje się! 🤩 Tym razem zaglądamy pod Most Świętokrzyski, gdzie w ramach naszego projektu "1920/2020. Archiwum ożywione"...

Opublikowany przez Narodowe Archiwum Cyfrowe Niedziela, 9 sierpnia 2020

Zupełnie inny materiał z archiwów NAC, jako inspirację do swej pracy, wybrała Karolina Breguła, autorstwa której obiekt zostanie odsłonięty w sobotę, o 14 na Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych. 

W filmie jest taka jedna fabularyzowana scena, gdzie Polska jest pokazana jako kobieta, która w łachmanach, w okowach, zniewolona nagle zostaje uwolniona i podnosi się jako piękna, świeża, promienista Malwina Rozwadowska

- Mamy w naszych zbiorach szczególny film z 1928 roku: "Polonia Restituta 1918-1920" są w nim fragmenty dotyczące formowania się granic Polski, odzyskiwania niepodległości - mówi gość Czwórki. - Karolina Breguła zainspirowała się właśnie tym filmem. Jest to film niemy, pojawiają się w nim plansze z tekstem. Artystka wykorzystała je i ułożyła w poetycki tekst o odzyskaniu niepodległości przez Polskę. Połączyła to z mało znanym, a bardzo ciekawym wątkiem dotyczącym Bitwy Warszawskiej, a także całej wojny polsko-bolszewickiej - dodaje. 

Serwis specjalny Polskiego Radia: Bitwa Warszawska 1920 >>>

W Warszawie funkcjonowała Ochotnicza Legia Kobiet. - Kobiety w niej zrzeszone broniły terenu na warszawskich Błoniach Kamionkowskich - podkreśla gość Anny Hardej. - Artystka Karolina Breguła poetycki tekst z filmu wykuła w kamiennej tablicy. Ta tablica stanie właśnie w miejscu walk Legii - dodaje. 

Gość Czwórki zapowiada również serię spacerów historycznych, które NAC organizuje w związku z 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Anna Hardej

Gość: Malwina Rozwadowska (dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego)

Data emisji: 11.08.2020

Godzina emisji: 11.15

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bitwa Warszawska. Co wydarzyło się nad Wisłą?

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2016 13:20
96 lat temu żołnierze Józefa Piłsudskiego w ciągu kilku dni pokonali bolszewików na przedpolach Warszawy. - Bitwa przeszła do historii jako Cud nad Wisłą. Nazwa z jednej strony nawiązywała do Cudu nad Marną, z drugiej miała w pewnym senie umniejszyć zasługi marszałka - wyjaśnia historyk Marcin Chodorowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia kawy. Po wiedeńsku, czyli rodem z Polski?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 09:47
Ojczyzną rośliny, dzięki której mamy kawę, jest Afryka. Stamtąd kawowe krzewy dotarły do Azji. W Europie zaś jako pierwszy kawę zaczął parzyć Polak, Jerzy Kulczycki.
rozwiń zwiń