Zapomniana reżyserka. Alice Guy-Blache autorka 1000 filmów

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2020 12:16
Obraz "Bądź sobą, czyli nieopowiedziana historia Alice Guy-Blache" powstawał 8 lat. To dokument o pierwszej reżyserce w historii kina. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/PublicDomainPictures

shutterstock_kino 1200.jpg
Skąd się biorą najgorsze filmy świata?

Bohaterka filmu, która na zawsze zmieniła historię X Muzy, została zepchnięta w otchłań zapomnienia tylko dlatego, że była... kobietą. Pamela Green, reżyserka opowieści o Alice Guy-Blache pokazała też ogromną detektywistyczną pracę, którą należało wykonać, by zaprezentować dorobek Alice. 

Posłuchaj
06:33 czwórka stacja kultura 18.08.2020 film.mp3 O filmie "Bądź sobą, czyli nieopowiedziana historia Alice Guy - Blache" opowiada Agnieszka Zając (Stacja Kultura/Czwórka)

 

- Reżyserka Pamela Green robiła ten film przez 8 lat - mówi Agnieszka Zając. - Nie jest do końca tak, że ludzie związani z filmem o Alice Guy-Blache w ogóle nie słyszeli. Na studiach filmoznawczych są poruszane jej dokonania, omawiane jej filmy, ale bardzo powierzchownie. Ona była pierwszą reżyserką w historii kina, a może nawet w gronie pierwszych reżyserów w historii kina w ogóle - podkreśla. 

Alice Guy-Blache zaczynała swoją karierę w studio filmowym jako sekretarka. Właściciele studia szybko dostrzegli jej talent Agnieszka Zając

Okazuje się, że to właśnie zapomniana reżyserka zrobiła pierwszy film fabularny w historii kina: "Wróżka w kapuście". - Ona jako pierwsza osoba kolorowała filmy, robiła zbliżenia na twarze. Zrobiła 1000 filmów przez 22 lata swej pracy w świecie obrazów - mówi gość Kasi Dydo. - W większości te filmy nie są nigdzie dostępne, zostały nieliczne materiały, nigdy nie były cyfryzowane. Dzięki śledztwu Pameli Green, która dotarła do tych materiałów i postawiła na głowie branżę filmową w Stanach, materiały ujrzały światło dzienne. Ludzie zaczęli dowiadywać się, kim była Alice Guy-Blache - dodaje.  

Na przełomie XIX i XX wieku kobiet w filmie było więcej. - Alice została zepchnięta przez mężczyzn w czeluście zapomnienia - mówi gość Czwórki. - Jej dorobek został przypisany jej mężowi, który owszem był współwłaścicielem wytwórni filmowej, którą założyli, ale to Alice była tam producentką, reżyserką, scenarzystką - podkreśla. 

Film "Bądź sobą, czyli nieopowiedziana historia Alice Guy-Blache" świetnie prezentuje też początki przemysłu filmowego. Narratorką opowieści jest Jodie Foster.

Ruchome Obrazy/BĄDŹ SOBĄ, CZYLI NIEOPOWIEDZIANA HISTORIA ALICE GUY - polski zwiastun (w kinach od 14 sierpnia 2020)

Film można oglądać w kinach studyjnych i na platformie cyfrowej kin studyjnych mojeekino.pl

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Agnieszka Zając

Data emisji: 18.08.2020

Godzina emisji: 10.31

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przemiany społeczne, punk i modernizm. Nowe kino niemieckie

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 18:06
Od 17 do 23 stycznia w warszawskim kinie Muranów odbędzie się Tydzień Kina Niemieckiego. Przed nami siedem najgłośniejszych premier ubiegłego roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmowa "jazda bez trzymanki" i świat pełen wróżek - co warto obejrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 14:22
Choć pełnej oferty w kinach wciąż nie ma, sporo się jednak dzieje. Mamy m.in. "Nieobliczalnego", "Artemisa Fowla". W Czwórce premierowe filmy recenzował krytyk Łukasz Muszyński.
rozwiń zwiń