Galerie na świecie. Seattle, Wiedeń, Edynburg, Kopenhaga

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 12:23
W czasach pandemii szczególnie cenne są wystawy online. Większość galerii decyduje się na taką prezentację swych ekspozycji. To doskonała okazja do obcowania z kulturą. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: zhu difeng/ Shutterstock

Jeszcze większość galerii w Stanach Zjednoczonych jest zamkniętych. Wiele z nich jednak pokazuje swe ekspozycje online. Taką wystawą jest też ta, prezentowana w Henry Art Gallery w Seattle.


Posłuchaj
07:54 czwórka stacja kultura 12.08.2020 galerie.mp3 O wystawach w galeriach świata opowiada Adrianna Janiszewska (Stacja kultura/Czwórka)

  

Seattle 

- To co tu mamy to jest grupową wystawą tematyczna, która angażuje artystów, których prace nawiązują do narracji społeczeństw, historii, które często są ukryte lub niewidoczne w przestrzeniach publicznych - mówi kuratorka wystawy Shamim M. Momin. - To jest zdefiniowane zarówno koncepcyjnie jak i literalnie. Nie ma jednej prawdziwej historii, jednego prawdziwego głosu. Wszyscy ci artyści proponują prawdę, że tak powiem bałagan , trójwymiarową prawdę naszego życia. Jest jednym z różnorodnych głosów pochodzących z rożnych kierunków. Wystawa daje głębsze poczucie tego, kim jesteśmy na świecie - dodaje. 

Henry Art Gallery/"In Plain Sight" artist Beatriz Cortez on disparate histories and possible futures at the Henry

dfsdfsd

Posłuchaj także:

Wiedeń 

- Wiedeński dziennikarz, autor, wydawca Michael Horowitz rozpoczął pracę jako fotograf już w 1966 roku, będąc jeszcze uczniem - przybliża postać artysty Adrianna Janiszewska. - Do końca lat 80. wyprodukował liczne fotoreportaże i portrety z udziałem ważnych osobowości życia publicznego. Muzeum Albertina prezentuje obecnie monograficzną wystawę, która zawiera pierwszy w historii wybór prac z tej fazy twórczej artystów. Główny nacisk położono na fotografie z wiedeńskiej sceny kulturalnej, z której bohaterami Horowitz był ściśle związany - dodaje.  

Edynburg 

Ekspozycja "Beyond Realism" łączy w sobie jedne z najlepszych przykładów sztuki dada i surrealistycznej z kolekcji National Gallery of Scotland . Tu znajdują się dzieła takich artystów jak Leonora Carrington, Salvador Dalí czy René Magritte. Wystawa daje możliwość przyjrzenia się słynnej na całym świecie kolekcji tej galerii. Oglądający mogą poznać dwie formy pracy surrealistów: metodę sztuki nieprecyzyjnej, która opiera się na przypadkowych efektach i intencjonalnych obrazów, pozornie irracjonalnych. 


Kopenhaga

W Kopenhadze możemy odwiedzić galerię sztuki współczesnej, którą opanowały dmuchane różowe robaki. Ekspozycja prac Brytyjczyka Davida Shrigleya nosi tytuł "Do not touch the worms".  

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Anna Hardej

Materiał: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 12.08.2020

Godzina emisji: 10.14

pj

Czytaj także

Galerie na świecie: fotograf z Pulitzerem, sztuka Edo i Hockney-buntownik

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 15:30
Centrum Sztuki w Seulu postanowiło przypomnieć prezentowaną już w Korei wystawę "The Pulitzer Prize Photographs", która jak dotąd przyciągnęła 500 000 widzów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie na świecie: świat przyszłości, fajerwerki i memy

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 14:40
Nie trzeba wyruszać w świat, żeby obejrzeć najciekawsze wystawy w galeriach i muzeach z najbardziej odległych zakątków naszego globu. Co tydzień udowadnia to Ada Janiszewska przezentując autorski przegląd propozycji ze świata sztuki.
rozwiń zwiń