Śląski "Transatlantyk Festival", "Przestrzenie Sztuki" i Korfanty

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 15:18
Krytyk filmowy Maciek Kędziora zaprasza na cotygodniowy przegląd kulturalnych wydarzeń ze Śląska. 
Katowice, zdjęcie ilustracyjne
Katowice, zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock/Jakub Barzycki

 W Katowicach rozpoczęła się jubileuszowa, 10. edycja Festiwalu Transatlantyk.

- Edycji w pełni Śląska, bo Transatlantyk wyemigrował na Śląsk i będzie osadzony w Katowicach - mówi nasz ekspert.


Posłuchaj

03:25 _PR4_AAC_slask_kultura_1_ 2020_10_05.mp3 O kulturalnych wydarzeniach Śląska opowiada Maciek Kędziora (Stacja Kultura/Czwórka)

Festiwal będzie się odbywać  w wersji hybrydowej, a w programie goście z całego świata, premiery i prapremiery, pokazy specjalne, warsztaty, debaty, konkurs i koncerty. Na festiwalu również wiele spotkań z reżyserami i twórcami, między innymi spotkanie z Janem A.P. Kaczmarkiem, który opowie o swojej muzyce.

W ramach pokazów filmowych, wśród innych, zobaczymy film „Panna Marks” o córce Karola Marksa - sufrażystce, emancypantce, która walczyła o prawa pracowników.

Transatlantyk to również przegląd filmów młodych twórców - absolwentów Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego. Festiwal potrwa do 8 października.

 

Posłuchaj także:


Przestrzenie Sztuki

"Przestrzenie Sztuki" to ogólnopolski cykl, który ma budować historię polskiego tańca na nowo. W Katowicach wystartuje w Mieście Ogrodów wraz z projektem "Wrócę tu po swoje".

- W czasie pandemii warto podkreślać, jak ważna jest współpraca i praca zespołowa, bo choć zdystansowaliśmy się, musimy jednak działać razem. O tym opowiada spektakl Jacka Umińskiego, artysty związanego ze Śląskim Teatrem Tańca. Jak sam mówi w swoich inspiracjach, czerpiąc z tradycji próbuje odważnie patrzeć w przyszłość - opowiada Maciek Kędziora.

"Przestrzenie Sztuki" to również zajęcia taneczne dla seniorów i licealistów, warsztaty dla profesjonalnych tancerzy i spektakle taneczne.

Marek Kamiński 1200.jpg
"Jestem zmianą" - filozofia życia według Marka Kamińskiego

Śladami Korfantego 

Na Śląsku również Korfanty. Będziemy chodzić po Śląsku jego śladami. Dowiemy się, co lubił, jakie były jego ulubione miejsca i jak wyglądało życie codzienne w dwudziestoleciu międzywojennym w Katowicach. Wszystko to w gmachu Teatru Śląskiego już od 9 października.  

Natomiast gliwicka Galeria Art-Studio zaprasza na wystawę fotograficzną "Powidoki" zmarłego przed rokiem Witolda Cichockiego. - Fotografa ważnego dla Śląska, człowieka związanego z Gliwicami, członka Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego, Gliwickiej Grupy Fotograficznej Precel, czy Stowarzyszenia Pozytyw. Fotografował gmachy gliwickich teatrów oraz był twórcą bardzo głośnego cyklu o ludziach, którzy przeżyli Oświęcim - przybliża sylwetkę artysty krytyk.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Maciej Kędziora (Filmawka.pl, student katowickiej Filmówki)

Data emisji: 05.10.2020

Godzina emisji: 10:15

aw

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fotofestiwal. Kim są kolekcjonerzy zdjęć?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 12:00
- Na wystawie "Oo’s & iii’s" pokażemy kolekcję zdjęć W.M.Hunta. Na fotografiach oczy, głowy, twarze i sylwetki ludzi układają się na kształt tytułowych "oo" oraz "ii" - zapowiada kuratorka Fotofestiwalu w Łodzi, Justyna Kociszewska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Duże pieniądze, legendarni trenerzy i zasada ubuntu

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 13:46
Na cotygodniowy przegląd serialowych nowości zaprasza Kaja Klimek.
rozwiń zwiń