Nowy Jork, Amsterdam, Sztokholm - zapraszamy na przegląd światowych wystaw

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 16:18
Kultura i sztuka dzięki internetowi są teraz na wyciągnięcie ręki. Obecnie wiele muzeów i galerii udostępniło swoje zbiory online. W tej sytuacji, gdy podróżowanie jest utrudnione, wystawy możemy obejrzeć, nie wstając nawet z kanapy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Jenoche
ratched serial pap 1200.jpg
Kultura remiksu. O serialach "Ratched" i "Pozostawieni"

Galeria Pace w Nowym Jorku gości prace interdyscyplinarnego artysty i muzyka Davida Byrna. Podczas kwarantanny artysta w swoim mieszkaniu na Manhattanie wykonał serię wyjątkowych ilustracji. Rysunki powstały w ramach akcji "We are not divided" ("Nie jesteśmy podzieleni"), która opiera się na współpracy dogłębnego projektu dziennikarskiego, który bada ludzką zdolność i ludzkie pragnienie do przezwyciężenia podziałów.

- Rysunki przedstawiają tematy i zainteresowania związane z codziennym życiem podczas pandemii koronawirusa. Od tych scen z życia domowego, po te bardziej surrealistyczne ilustracje figuratywne przesiąknięte metaforą umysłu nękanego samotnością, nudą i niepokojem wywołanym kwarantanną - mówi Ada Janiszewska.

Posłuchaj

07:48 _PR4_AAC _kult_all_2020_10_21.mp3 Zapraszamy na cotygodniowy przegląd światowych wystaw (Stacja Kultura/Czworka)

 

Przenosimy się do Amsterdamu, gdzie w Rijksmuseum wystawę "Włoskie szkice" można zobaczyć dzieła wielkich włoskich mistrzów m.in. takich jak Michał Anioł, Rafael, Barocci, Canaletto. W 2020 roku mija  500 lat od śmierci Rafaela, na wystawie można zobaczyć niedokończony szkic artysty. - Jest to studium jednej z postaci w jego ostatnim obrazie "Przemienienie", które wisi w muzeach watykańskich. Obraz był prawie gotowy, ale niestety Rafael zmarł, co ciekawe jego ciało wystawiono pod tym obrazem co czyni szkic jeszcze bardziej intrygującym - opowiada nasza reporterka.  

Sprawdź także:

W Sztokholmie zaś można będzie się zetknąć ze ASMR - zjawiskiem, które ostatnio zawładnęło internetem, a z ekranu komputera przeniosło się m.in. do wnętrz muzeum ArkDes.

Żr.facebook.com/ArkDes

ASMR to termin opisujący doznanie fizyczne, euforię, czasem mrowienie w ciele. Może zostać wywołane poprzez wizualne, słuchowe, dotykowe i zapachowe bodźce zewnętrzne. "Dziwne doznania są przyjemne" wystawa o ASMR to pierwsza tego typu ekspozycja poświęcona temu uczuciu i wyrastającemu wokół niego polu kreatywności. Jeszcze 10 lat temu to zjawisko było w dużej mierze odrzucone jako wytwór wyobraźni - dziś termin ten reprezentuje jeden z większych ruchów w internecie i stąd pomysł na wystawę.

ASMR Artists, czyli artyści, którzy wykonują tego typu prace, nie dążą do uzyskania efektu rozrywkowego, ale do wywołania stanu relaksu. Ich prace mają nam zapewniać pewien stopień izolacji od hałaśliwego, wędrującego świata. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Ada Janiszewska 

Data emisji: 21.10.2020

Godzina emisji: 10.16

aw

Czytaj także

"Warszawa w budowie" - przez ponad kwartał?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 17:51
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na inaugurację 12. edycji festiwalu Warszawa w Budowie. W tym roku wydarzenie odbywa się pod hasłem "Wspólnota".     
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co robi czerwona krowa w Wiedniu?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 13:50
"Srebrne chmury" i "Tapeta z krową" Warhola w wiedeńskim MUMOK oraz instalacja "Cinematic Illumination" w nowojorskiej MoMA. Jak co tydzień Ada Janiszewska zaprasza na światowe wystawy. 
rozwiń zwiń