Warszawskie opowieści bez fikcji w Twoich słuchawkach

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 13:00
- Tęsknimy za widzami, za mieszkańcami Warszawy - mówi Jarosław Trybuś, zastępca dyrektora Muzeum Warszawy. - Największa radość muzeum jest wtedy, kiedy odwiedzjący do niego przychodzą - dodaje. MW jednak staje na wysokości zadania, jest w sieci, w mediach społecznościowych, a teraz historii rzeczy warszawskich możemy też wysłuchać w swoich słuchawkach.  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Mr.Whiskey

panorama centrum warszawa noc free shut 1220.jpg
Ulice Warszawy. Kadry i klimat jak z "Blade Runnera"

- Na stronie udostępniliśmy 5000 przedmiotów z naszego Muzeum i ich wizerunków - mówi gość Kasi Dydo. - Zachęcamy by je oglądać, tworzyć swoje kolekcje, używać wizerunków w najrozmaitszych celach, ustawiać jako tapety w telefonach i komputerach, mamy nadzieję choć w ten sposób być obecnymi w życiu naszych gości. Zapraszamy też na stronę na Facebooku, na wykłady online - wymienia. 

Muzeum Warszawy sięgnęło też po inne medium, które zabiera chętnych w podróż w czasie: "Audioreportaże. Warszawskie opowieści bez fikcji". 


Posłuchaj
13:16 czwórka stacja kultura 1.12.2020.mp3 O działalności Muzeum Warszawy i projekcie "Audioreportaże. Warszawskie opowieści bez fikcji" opowiadają Jarosław Trybuś i Aleksandra Zbroja (Stacja Kultura/Czwórka)

 

- Ten dźwiękowy projekt zakładał, że każdy eksponat zostanie opisany w 3 minuty. Zgodziłam się na tę współpracę, byłam bardzo podekscytowana i chyba z tej ekscytacji wyszło mi coś zupełnie innego - zdradza Aleksandra Zbroja, autorka "Audioreportaży". - Okazało się, że eksponaty, które wskazało mi muzeum są na tyle fascynujące, bogate, tyle można o nich opowiedzieć, że tych 3 minut zabrakło. A projekt rozrósł się na godzinę, na każdy z nich - dodaje. 

Aleksandra Zbroja opowiedziała historie: 

maskotki Peemek, która należała do powstańczyni, łączniczki, kobiety-strzelca Wandy Traczyk-Stawskiej, która dostała tę maskotkę za złożenie broni.

Pretekstem tego, żeby inaczej spojrzeć na te historie było to, że ja pracowałam od strony ucha Starałam się te historie usłyszeć Aleksandra Zbroja

grupy portretów pędzla Karola Radziszewskiego, które przedstawiają powstańca, Nigeryjczyka Augusta Agboli O’Brown, który był też muzykiem jazzowym

oraz syrenki, rzeźby dłuta Ludwiki Nitschowej, która stoi na warszawskich bulwarach wiślanych.


- Taką rzeczą, która wyróżnia ten projekt jest medium. Medium słuchowiska w zupełnie inny sposób podaje te historie. Warszawiacy być może je znają, ale tu pokazujemy je trochę inaczej -opowiada autorka.

Dziewczyna, która pozowała do rzeźby syrenki, Krystyna Krahelska przepięknie śpiewała, choć ten śpiew nie został zarejestrowany, nie zachował się. - Krahelska była aspirującą śpiewaczką, choć zapamiętaliśmy ją bardziej jako poetkę, sanitariuszkę w powstaniu, która została śmiertelnie raniona w pierwszej godzinie powstania - opowiada gość Kasi Dydo. - Ja razem z reporterką Olgą Gietkiewicz, którą pracuje nad książką o trzech Krahelskich, odkrywamy jej inną pasję: śpiew. Dzięki Annie Jurkiewicz, wokalistce, spróbowałyśmy zrekonstruować to, co Krahelska mogła śpiewać i nucić pod nosem - dodaje. 

Posłuchaj także:


1200_Warszawa_shutterstock.jpg
Dla Warszawy pracują małże i sokoły. Poznaj je z muzeum

Jarosław Trybuś przypomina, że Muzeum Warszawy w 2018 roku otworzyło stałą wystawę "Rzeczy warszawskie", która pokazuje ponad 8000 eksponatów ze zbiorów muzeum.  -Nadajemy tym przedmiotom bardzo wysoką rangę, za większością z nich jest jakaś historia, ona w nich tkwi. - Marzeniem muzeum jest to, żeby o tych przedmiotach opowiedzieć. Odkryć ludzi za nimi stojących - podkreśla zastępca dyrektora Muzeum Warszawy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Jarosław Trybuś (Zastępca Dyrektora Muzeum Warszawy), Aleksandra Zbroja (autorka projektu "Audioreportaże. Warszawskie opowieści bez fikcji")

Data emisji: 01.12.2020

Godzina emisji: 10.16

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Janek Młynarski: na gruzach Warszawy najpierw były dźwięki

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 14:51
2020 rok to 75. rocznica rozpoczęcia odbudowy stolicy po II wojnie światowej. Część wydarzeń została odwołana, ale wciąż można się spotkać on-line z piosenką warszawską, Jankiem Młynarskim i jego gośćmi. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mówili o nich "damskie wojsko". Po walkach 1920 kobiety odznaczono orderami

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2020 13:57
Książką "Waleczne kobiety roku 1920" Iwona Kienzler przypomina o bohaterkach wojny polsko-bolszewickiej. O sanitariuszkach, pielęgniarkach, żonach sławnych mężów, ale też o tych, które w 1920 roku chwyciły za broń, a za walkę w obronie ojczyzny otrzymały Order Virtuti Militari.
rozwiń zwiń