Galerie dookoła świata. Co warto zobaczyć online?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 14:40
Siedziby galerii i muzeów pozostają zamknięte, ale w sieci instytucje te proponują spotkania z twórczością artystów z wszystkich zakątków globu.
Kelsey Lu na festiwalu Primavera Sound w Barcelonie w 2018 roku
Kelsey Lu na festiwalu Primavera Sound w Barcelonie w 2018 rokuFoto: Christian Bertrand/Shutterstock.com

Posłuchaj
11:42 CZWORKA Stacja Kultura - galerie 13.01.2021.mp3 Galerie i muzea w sieci - co proponują miłośnikom sztuki? (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Muzyka, tekst, polityka w Barcelonie

W dobie fake newsów, postprawdy i alternatywnych faktów Tony Cokes namawia widza do tego, by jeszcze raz przyjrzeć się strumieniom informacji, które obecnie konsumujemy, ale z innej perspektywy. - Na wystawie "Muzyka, tekst, polityka", którą przygotowało Muzeum Sztuki Współczesnej w Barcelonie, możemy cieszyć się nowymi sposobami opowiadania historii, rozumienia obrazów i doświadczania dźwięku - opowiada dziennikarka radiowej Czwórki Adrianna Janiszewska. - Tony Cokes w swojej twórczości wideo eksploruje i podważa kulturalno-polityczne dyskursy osadzone w muzyce pop, w elektronice, w sztuce, telewizji i filmie, ze szczególnym uwzględnieniem tematów reprezentacji rasowej i późnego kapitalizmu.

MACBA presenta "TONY COKES. Música, text, política" | Exposició / MACBA Barcelona

Mniszek lekarski w Londynie 

Na stronie londyńskiej Galerii Serpentine prezentowana jest wystawa "Tarax’sup?". - To wspólny projekt Sophii Al-Marii, Tosha Basco, Kelsey Lu, który jest prezentem dla nas na czas pandemii, na który składają się krótkie, medytacyjne ćwiczenia w wersji audio - opowiada autorka cyklu "Galerie dookoła świata". - Tytuł wystawy to bezpośrednie odwołanie do mniszka lekarskiego, z jej treści zaś - jak podkreślają artyści - można korzystać w domowym zaciszu albo na spacerze - dodaje.

Kelsey Lu - Morning Dew (360° Installation Video) / Kelsey Lu

Za warstwę muzyczną przedsięwzięcia odpowiada Kelsey Lu - klasycznie wykształcona wiolonczelistka, która działa na pograniczu sztuk wizualnych, performansu, uzdrawiania i muzyki.

Dom jest tam, gdzie jest sztuka

Zeitz Museum of Contemporary Art Africa to muzeum sztuki współczesnej, które znajduje się na nabrzeżu V&A w Kapsztadzie w Południowej Afryce. - "Dom jest tam, gdzie jest sztuka" to prezentacja prawie dwóch tysięcy prac dzieci, początkujących artystów i uznanych już twórców, która pojawiła się w kluczowym momencie, czyli wtedy, kiedy rozpoczął się lockdown - tłumaczy rozmówczyni Ani Hardej. - Kuratorzy wystawy przekonują, że obecność sztuki w naszych domach może odgrywać ważną rolę w zagwarantowaniu, że miejsce zamieszkania będzie trwalsze i bardziej bezpiecznie. I chyba mają rację - dodaje Ada Janiszewska.

Home Is Where The Art Is: Art Is Where The Home Is / Zeitz MOCAA

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Ania Hardej

Materiał przygotowała: Ada Janiszewska 

Data emisji: 13.01.2021

Godzina emisji: 10.15

kul

 

 

Czytaj także

Galerie na świecie: świat przyszłości, fajerwerki i memy

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 14:40
Nie trzeba wyruszać w świat, żeby obejrzeć najciekawsze wystawy w galeriach i muzeach z najbardziej odległych zakątków naszego globu. Co tydzień udowadnia to Ada Janiszewska przezentując autorski przegląd propozycji ze świata sztuki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie na świecie. Seattle, Wiedeń, Edynburg, Kopenhaga

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 12:23
W czasach pandemii szczególnie cenne są wystawy online. Większość galerii decyduje się na taką prezentację swych ekspozycji. To doskonała okazja do obcowania z kulturą. 
rozwiń zwiń