Galerie i muzea znów otwarte. Jakie wystawy zobaczymy na Śląsku?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 20:00
Od 1 lutego znów czynne są galerie i muzea. Pracownicy tych instytucji długo przygotowywali się do tego dnia i teraz zapraszają, by odwiedzać je już nie tylko wirtualnie, ale przede wszystkim osobiście.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/Pexels

Posłuchaj
11:38 Stacja Kultura - Slask 01.02.2021.mp3 O życiu kulturalnym na Śląsku opowiada Maciej Kędziora (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Zobacz
Zachęta1200.jpg
Zachęta wie. Ogłasza program na 2021 rok i z nadzieją czeka na widzów

Apokalipsa w Rondzie Sztuki

W Rondzie Sztuki w Katowicach oglądać można wystawę przygotowaną przez Kościół Nihilistów w składzie Justyna Baśnik Andrzejewska, Paweł Baśnik, Jędrzej Sierpiński. To dadaistyczna, parareligijna grupa artystyczna z Wrocławia, która używając absurdu i ironii komentuje dystopijny świat postapokaliptyczny, transhumanistyczne koncepcje oraz wieszczy fatalistyczną wizję przyszłości gatunku ludzkiego. - Artyści z właściwym sobie poczuciem ironii i niedosłowności sprawdza, co się stanie kiedy przestanie istnieć świat jaki znamy i znajdziemy się w  post-świecie. Ich post-apokaliptyczna wizja przenosi nas w miejsce gdzie spotyka się sacrum z profanum, nowoczesność z tradycją, popkultura ze starożytnymi wykopaliskami - opowiada Maciej Kędziora, student katowickiej Filmówki. Ekspozycja w Rondzie Sztuki będzie czynna do 7 marca.

Zobacz także:

Sprawdź
Christian Bertrand Shutterstock kelsey lu 1200.jpg
Galerie dookoła świata. Co warto zobaczyć online?

Artyści znów "wiszą" w galerii

Mieszcząca się nieopodal Ronda Sztuki Galeria Sztuki Współczesnej BWA - Wystawa "sztuka_w_galerii" jest naturalną kontynuacją realizowanego od 2020 roku projektu "sztuka_w_przestrzeni", który w nowatorski sposób połączył literaturę ze sztukami plastycznymi, oraz "zburzył" ściany galerii i wdarł się na opanowaną do tej pory przez reklamy, przestrzeń miejskich, wielkoformatowych ekranów - opowiada gość Czwórki. - Tym razem uczestniczący w pierwszej odsłonie przedsięwzięcia artyści prezentują prace już w naturalnym dla nich środowisku, czyli w galerii. W tym gronie znaleźli się m.in.  Sławomir Brzoska, Małgorzata Jabłońska, Piotr Lutyński, Marek Kuś i Krystyna Pasterczyk. Wystawa czynna będzie do końca lutego.

Oprowadzanie po wystawie sztuka_w_ galerii / Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach

Zobacz
Andrzej Wajda 1200.jpg
Andrzej Wajda w werkach Renaty Pajchel

"Sukienka na zmianę". Spotkanie z Dorotą Roqueplo

Dorota Roqueplo - francuska kostiumografka, która od lat pracuje w Polsce, to pierwsza liga tej branży. Zdobyła m.in. 3 Orły i wielokrotnie była nagradzana za najlepsze kostiumy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - w tym w zeszłym roku, za film "Magnezja". - Dorota Roqueplo będzie gościem kolejnej odsłony cyklu "Sukienka na zmianę" organizowanego przez Filmotekę Narodową - Instytut Audiowizualny - mówi Maciej Kędziora. - Spotkanie odbędzie się online 3 lutego, a kostiumografka opowie m.in. o swojej pracy przy filmie "Hiszpania" w reż. Łukasza Barczyka. 

"HISZPANKA" - zwiastun filmu / VUE Movie

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Maciej Kędziora (student katowickiej Filmówki, portal Filmawka.pl)

Data emisji: 01.02.2021

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

Kobiety Filmu walczą m.in. o parytety w branży filmowej

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 10:00
Stowarzyszenie Kobiety Filmu opracowało "Kodeks Etyki i Dobrych Praktyk", w którym znalazły się m.in. zapisy dotyczące zatrudnienia, czy etyki pracy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

5 lat z listami Szymborskiej. Próba odkrycia tajemnicy noblistki

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 14:07
O Wisławie Szymborskiej jej czytelnicy myśleli jak o przyjaciółce, sąsiadce, doradczyni. Ona sama o sobie mówiła i pisała niewiele. Joanna Gromek-Illg, autorka biografii "Szymborska. Znaki szczególne. Biografia wewnętrzna" tajemnic poetki szukała 5 lat w jej korespondencji. 
rozwiń zwiń