Polecamy książki. Ali Smith - "Zima"

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 22:30
"Zima", druga powieść Ali Smith z czterotomowego cyklu "Pory roku". Jest to opowieść o skomplikowanych relacjach rodzinnych opowiedziana przez autorkę z ciepłem, humorem i sympatią. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Iryna Kalamurza/Shutterstock.com

murakami PAP 663.jpg
Haruki Murakami. "Pisarz, który tworzy bohaterów uniwersalnych"

Ali Smith, to szkocka pisarka, autorka sztuk teatralnych, dziennikarka i wykładowca akademicki. Obecnie uważana jest za najpopularniejszą szkocką pisarkę. Swoje życie związała z Edynburgiem. Zdobyła szereg nagród literackich, czterokrotnie Nagrodę Bookera, a w 2015 roku dostała Order Imperium Brytyjskiego za wybitny i innowacyjny wkład w literaturę. Jest też coraz częściej wymieniana jako kandydatka do Nagrody Nobla.


Posłuchaj
07:35 Czwórka/Stacja Kultura - Kinga Michalska 02.03.2021.mp3 Kinga Michalska poleca "Zimę" Ali Smith (Stacja Kultura/Czwórka)

- Ta książka jest ciekawym eksperymentem, bo autorka postanowiła w cykl pór roku wpisać bieżące wydarzenia. Co roku, o konkretnej porze, wydaje książkę nawiązującą do tego, co się w nim działo - mówi Kinga Michalska. - Więc mamy tu Brexit, który bardzo emocjonował wszystkich Brytyjczyków od 2016 roku, kiedy zaczął się ten cykl. Mamy kolejne wydarzenia i w Wielkiej Brytanii i na świecie - prezydenturę Donalda Trumpa. "Lato", które może u nas wyjdzie latem, jest opowieścią o pandemii i koronawirusie. Więc rzeczywiście autorka trzyma rękę na pulsie bieżących wydarzeń, a jednocześnie wpisuje to w cykl naszych nastrojów i zmieniającego się świata.


Książki 1200.jpg
Kinga Michalska - książkowe podsumowanie 2020 roku

Czytaj także:

"Zima" to opowieść o dysfunkcyjnej rodzinie. Opowiada historię skłóconej rodziny Sophie, która nie utrzymuje ze sobą kontaktów. Pisarka, która nie boi się trudnych tematów, pokazuje w swojej książce, że zawsze należy patrzeć w przyszłość z nadzieją i optymizmem. Nie brakuje w niej humoru, a także różnych innych motywów, takich jak motyw sztuki i artystek, oraz odwołania do dzieł literackich. 

ZOBACZ WIĘCEJ Polecamy książki w Czwórce wraz z Kingą Michalską >>>

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 02.03.2021

Godzina emisji: 11:40

aw

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polecamy książki: Etgar Keret - "Usterka na skraju galaktyki"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 13:47
"Usterka na skraju galaktyki" to najnowszy zbiór opowiadań znanego izraelskiego pisarza Etgara Kereta, zwanego mistrzem krótkiej formy. 
rozwiń zwiń