Ilustracja coraz bardziej popularna?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 15:50
Trzy młode, uzdolnione artystki, absolwentki wydziału grafiki Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, połączyły swoje siły twórcze w ramach wspólnej inicjatywy artystycznej. Tak powstały Polskie Zakłady Ilustratorskie, których wystawę można już oglądać.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Rawpixel

kandinsky pap 1200.jpg
Wassily Kandinsky. Malarstwo które można usłyszeć

#PolskieZakładyIlustratorskie są kolektywną inicjatywą trzech artystek Pauli Dudek, Pauliny Dereckiej i Joanny Gębal. - Pracowałyśmy we wspólnej przestrzeni, potem zorganizowałyśmy pierwsze targi, zaczęłyśmy wspólnie się wystawiać i wzajemnie wspierać - mówi o początkach współpracy Paulina Derecka.


Posłuchaj

11:39 Czwórka/Stacja Kultura - ilustracja 16.03. 2021.mp3 W audycji rozmawiamy z młodymi artystkami tworzącymi #PolskieZakładyIlustratorskie (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Artystki postanowiły połączyć siły i wspólnie działać na rzecz polskiej ilustracji, motywację do zorganizowania wspólnej wystawy było miłe zaproszenie. - Dostałyśmy super propozycję od fajnego miejsca, które się nazywa Defabryka, jego kuratorka Iza Rogala udostępniła nam dużą przestrzeń - opowiada Paula Dudek. - Myślę, że umówiony termin na wystawę pomógł nam pracować nad rzeczami personalnymi, a nie zleceniami. Przerzuciłam się z komputera, z Illustratora i Photoshopa i zaczęłam malować duże obrazy.


# PolskieZakładyIlustratorskie - trzy młode, uzdolnione artystki, absolwentki wydziału warszawskiej Akademii ... Opublikowany przez defabryka & nbsp; Środa, 3 Marca 2021


- Zazwyczaj pracuję na komputerze i uznałam, że wystawa będzie dobrym pretekstem i dobrą motywacją żeby te pomysły ilustracyjne przełożyć na malarstwo - dodaje Joanna Gębal. - Był to też pretekst, żeby wrócić do pracy bardziej analogowej i to się okazało świetną sprawą. Od czasu studiów nie miałam za bardzo okazji malować, więc był to trochę powrót do czasów studenckich.

W ostatnim czasie notuje się powrót do ilustracji, a Targi Plakatu cieszą się coraz większą popularnością. Również odwiedzające je osoby są coraz bardziej zaznajomione z technikami graficznymi. - To, jak bardzo publiczność jest świadoma czym jest sitodruk czy linoryt, jest niesamowite. Targi plakatu odwiedzane są chętnie, bo jest to jednocześnie możliwość poznania nowych form sztuki i nabycia dzieła bezpośrednio od autora - mówi Paula Dudek. 

Wystawa w Defabryce potrwa do końca kwietnia.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Paula Dudek, Joanna Gębal (#PolskieZakładyIlustratorskie)

Data emisji: 16.03.2021

Godzina emisji: 11.19

aw

Czytaj także

Galerie dookoła świata: selfie Muncha i klejnoty w Amsterdamie

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 15:00
- Nie trzeba jechać do Rosji, by poznać historię i skarby tego kraju. Rosyjskie klejnoty prezentowane są teraz w Holandii, w amsterdamskim oddziale Ermitażu - namawia Ada Janiszewska, autorka cyklu "Galerie dookoła świata".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie na świecie - swetry, koronawirus i portrety

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 13:16
Kultowe swetry, wzory wprost ze Skandynawii, 5 maleńkich portretów czasów zamknięcia i produkcje artystyczne czasów koronawirusa - sprawdź, co serwują światowe galerie. 
rozwiń zwiń