Marika i Envee "Na Teatralce" - muzycznie o Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 15:30
Marika i Envee to kolejny duet, który połączył muzyczne siły na zaproszenie Estrady Poznańskiej i Miasta Poznań. Efektem ich wspólnej pracy jest piosenka "Na Teatralce", która wraz z teledyskiem właśnie ujrzała światło dzienne.
Marika na koncercie Czwórki
Marika na koncercie CzwórkiFoto: Bartosz Bajerski

marika 1200.JPG
"Jak na moje oko" - Marika nagrywa z Kubą Karasiem i zapowiada płytę

- Sam pomysł na duety powstał rok temu, w momencie kiedy zostaliśmy zamknięci i kiedy odwołano nam wszystkie koncerty, które mieliśmy zaplanowane do końca roku - mówi Kaja Palicka z Estrady Poznańskiej. - Zastanawialiśmy się co zrobić i wpadliśmy na pomysł, żeby połączyć artystów w duety i żeby nagrali piosenki. Do tej pory w ramach duetów pojawili się m.in. zespół "Wczasy" i Iwona Skwarek, Michał Bielaszko i Michał Kmieciak, Swiernalis i Małgorzata Ostrowska, Aga Czyż i Michał Kowalonek. Jeszcze trochę się ich pojawi.


Posłuchaj
15:25 Czwórka/Stacja Kultura - Marika i Envee "Teatralka" 23.03.2021.mp3 O piosence "Teatralka" i duetach artystycznym przedsięwzięciu Estrady Poznańskiej rozmawiamy z Mariką i Kają Palicką

Jak mówi Marika, Poznań jest dla niej miastem wyjątkowym i bliskim jej sercu. - Z Poznaniem wiąże się obszerny kawał mojej biografii. Pojechałam tam na studia i tam z dziewczęcia przepoczwarzyłam się w młodą kobietę i Marikę, bo wcześniej owszem śpiewałam, ale miało to charakter stricte hobbystyczny - opowiada w audycji. - To tam zaświtało mi, że być może muzyka jest dla mnie poważnym, zawodowym sposobem na życie. Poznań mi wtłoczył tę myśl w głowę. W Poznaniu poznałam ludzi, którzy zaprosili mnie do składu, to był Bass Medium Trinity i tam powstała ksywka Marika, w łonie tego składu zaczęłam pisać pierwsze teksty. W Poznaniu powstała "Siła ognia". I zawsze ten Poznań będzie kolebką mojej dorosłości i mojego artyzmu.


Źr. YouTube/MARIKA x ENVEE "Na Teatralce" (Official Video)


Piosenka "Na Teatralce" wyprodukowana w ramach cyklu Estrada w Sieci: Duety przez Miasto Poznań i Estradę Poznańską to opowieść z przymrużeniem oka. Piosenka nawiązuje do kultowego miejsca na mapie Poznania i jest dla artystów, mieszkających niegdyś w Poznaniu, swoistą podróżą sentymentalną, o której opowiadają w piosence. - Teatralka to jest most teatralny i miejsce, gdzie są najlepsze zapieksy: najdłuższe, największe, najbardziej wypasione. Można zjeść je nocą, gdy wracasz ze swoich studenckich albo niestudenckich baletów - wyjaśnia wokalistka. - Wiadomo, że teraz balety anulowano, ale zostało nam jedzenie na świeżym powietrzu. Na taką zapiekankę, będąc w Poznaniu, koniecznie trzeba się przespacerować, bo zapiekanka i miejsce są kultowe. Jest to bardzo ładny most, blisko opery, która też jest miejscem kultowym. Teatralka to po prostu świetne miejsce spotkań.

Źr. YouTube/ESTRADA LIVE: MARIKA x ENVEE. Gościnnie Ania Szarmach (Official Video)


Do stworzenia duetu Marikę namówił Envee, który zadzwonił i zaprosił ją do współpracy. - Znam go jeszcze z czasów studenckich w Poznaniu. Spotkałam go nie jako Marika, tylko jako Marta, która przyszła posłuchać, jak gra znakomity DJ, producent i kompozytor - wspomina gość audycji. - Pod jego skrzydłami powstawała piosenka "Stop" z mojej pierwszej płyty. Wtedy nas wsparł jako starszy kolega i fajnie nam pomógł. Teraz jesteśmy kumplami, ale wcześniej patrzyłam w jego kierunku rzeczywiście trochę jak na mentora. 

Piosenka "Na Teatralce" jest bardzo taneczna, ma fajny beat i można przy niej tańczyć. Jak zdradziła Marika, jej kolejna płyta ma być utrzymana w podobnym klimacie. W ramach Estrada Poznańska Live duet Marika x Envee wystąpili razem w minikoncercie. Towarzyszyła im Ania Szarmach.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Marika - Marta Kosakowska (wokalistka), Kaja Palicka (Estrada Poznańska)

Data emisji: 23.03.2021

Godzina emisji: 10.15

aw

Czytaj także

Polecamy książki i seriale. Do których warto zajrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 12:21
W programie zagoszczą m.in. Łukasz Muszyński i Kinga Michalska. Będziemy polecać seriale, które warto obejrzeć i książki, po które trzeba sięgnąć. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Werosława: uwielbiam dawać piosenkom drugie życie

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 13:42
Weronika Płaszczyńska po 17 latach gry na skrzypcach, już jako wokalistka tworzy nowe, własne utwory, do których kręci teledyski wraz z najbliższymi. W domu na Podhalu szuka też inspiracji na covery.
rozwiń zwiń