"To tylko sen" - rytuał żegnania się z Ziemią

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 18:15
- Punktem wyjścia były rośliny i warzywa. Kilka miesięcy temu zastanawiałyśmy się też, co będzie z ludźmi. Czy to jest koniec, czy nasze odrodzenie? Czy możemy znaleźć jakąś szansę, żeby przetrwać na planecie? - mówi Lena Piękniewska, współautorka wydarzenia, które odbyło się w ramach Festiwalu Nowe Epifanie.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ju_see

Każdy ma swoje lato.jpg
"Każdy ma swoje lato" - o dojrzewaniu w promieniach słońca


Trwa 10. odsłona Festiwalu Nowe Epifanie, który trwa przez cały Wielki Post, od Środy Popielcowej do Niedzieli Palmowej. - Festiwal jest w dialogu z tradycją katolicką, dotyczącą tego okresu w roku liturgicznym, ale też jest platformą, która łączy bardzo różne działania interdyscyplinarne, czyli sztuki performatywne i takie będące bliżej rytuału - mówi kuratorka festiwalu Monika Kucia. - Myślę, że jest to wyjątkowy festiwal. Trudno go porównywać z czymkolwiek, bo jest zarówno artystyczny, filozoficzny i muzyczny. W tym roku hasłem festiwalu jest "Kto zdoła się ostać."


Posłuchaj
14:05 Czwórka/Stacja Kultura - Festiwal Nowe Epifanie 23.03.2021.mp3 W audycji rozmawiamy o wydarzeniu "To tylko sen", które odbyło się w ramach Festiwalu Nowe Epifanie (Stacja Kultura/Czwórka)

 

- Festiwal odbywa się online, nie możemy robić spotkań i warsztatów na żywo, ale dzięki realizacji online możemy docierać do ludzi na całym świecie, tak to staram się widzieć - tłumaczy Monika Kucia. - Tak jak co roku robiliśmy filmy wielkopostne "taste", czyli dawne, stare, historyczne przepisy ukazane w nowoczesnej formie.


gest stop przemocy kobieta shutter 1200 Patrick Daxenbichler.jpg
Aktorki zabierają głos - spektakl o przekraczaniu granic

Czytaj także:

W ramach festiwalu odbyła się rejestracja filmowa kulinarno-artystycznego wydarzenia, które podejmuje temat żegnania się z Ziemią "To tylko sen". Jak czytamy w opisie: piękna młoda kobieta jest myta, ubierana i szykowana do trumny. Rytuałowi towarzyszy muzyka, kwiaty, rośliny, przyroda, ale też dotyk i wspomnienie. Kto jest Ostatnim Skazańcem? My - ludzkość. Jaki będzie nasz Ostatni Posiłek? Co sobie podarujemy?

Kuchnia to podróż, wieczna migracja. W tobołkach wędrowców przewożone są sekrety kulinarne, nasiona, pamięć przodków. Twórcy "To tylko sen" przedstawią w Arce Pamięci produkty, które w ciągu kolejnych kilkudziesięciu lat mogą zniknąć - takie jak banany, kawa, czekolada, awokado, ciecierzyca. Zachęcają, by cieszyć się nimi, póki są, oraz zastanowić, jak chcemy się z nimi i z Ziemią pożegnać.

Źr. Facebook Festiwal Nowe Epifanie


- Przede wszystkim chciałyśmy pokazać powrót do natury i że natura zawsze zwycięży. To, co zrobiłyśmy, poniekąd jest stypą po ludzkości i też miałam silne przekonanie, że zwrócenie się ku ziemi, ku roślinom, ku przyrodzie, ku własnemu wnętrzu to jest to, w czym teraz możemy upatrywać ratunku i szansy dla siebie. Bo sytuacja ogólnoświatowa postawiła nas pod ścianą - wyjaśnia Monika Kucia. - Wszyscy jesteśmy w jednej, wielkiej medytacji i po prostu jest tylko "teraz", nie wiemy, co będzie dalej i co jest nam dane. Dla nas i naszych najbliższych, którzy brali udział w wydarzeniu, to było wspaniałe i piękne. Nie wiem, ile z tego przechodzi przez ekran, natomiast ten kontakt z Ziemią i naturą jest symbolem ukojenia w tej sytuacji, w której wszyscy na tej Ziemi jesteśmy.

Przedstawienie można obejrzeć na stronie Festiwalu Nowe Epifanie. Festiwal rozpoczął się 17 lutego i potrwa do 28 marca.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Monika Kucia (kuratorka, autorka "To tylko sen"), Lena Piękniewska (autorka "To tylko sen")

Data emisji: 23.03.2021

Godzina emisji: 11.14

aw

Czytaj także

Polecamy książki i seriale. Do których warto zajrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 12:21
W programie zagoszczą m.in. Łukasz Muszyński i Kinga Michalska. Będziemy polecać seriale, które warto obejrzeć i książki, po które trzeba sięgnąć. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od spotkań i przyjaźni, po spektakl o męskim świecie

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 14:45
- Grupę tworzy 10 chłopaków. Część z nas znała się wcześniej, część nie, i pomyśleliśmy, że fajnie byłoby porozmawiać o naszym poczuciu bycia facetem. O naszym doświadczeniu, jak to było dorastać w Polsce. Na tej bazie powstał spektakl - mówi Tomasz Gromadka, współtwórca "Chcieliśmy porozmawiać o męskości, a zostaliśmy przyjaciółmi". 
rozwiń zwiń