Kino familijne, złamane serca, latające ryby i Kieślowski 2.0 - co w kulturze?

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 17:30
Jak co tydzień Maciej Kędziora krytyk filmowy, student katowickiej filmówki, zaprasza na przegląd najciekawszych ciekawych miejsc, inicjatyw, wydarzeń kulturalnych na Śląsku.  
Katowice, zdjęcie ilustracyjne
Katowice, zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock/Jakub Barzycki

wystawa ilustracje galeria kobieta shutter 1200 Rawpixel.jpg
Ilustracja coraz bardziej popularna?

Posłuchaj

09:31 Czwórka / Stacja Kultura - wydarzenia kulturalne na śląsku 24.05.2021.mp3 O wydarzeniach kulturalnych opowiada Maciej Kędziora (Stacja kutlura/Czwórka)

 

Kina już otwarte i w związku ze zbliżającym się Dniem Dziecka Kino Kosmos zaprasza na kino familijne. - Można będzie rozwiązywać zagadki detektywistyczne wraz Lassem i Mayą i obejrzeć legendarną już "Akademię Pana Kleksa" z doskonałą rolą Piotra Fronczewskiego - opowiada gość audycji. - Dodatkowo można będzie sprawdzić wiedzę na temat Akademii w specjalnym quizie wiedzy o Panu Kleksie.

Źr. YouTube/Akademia Pana Kleksa/Na wyspach Bergamutach

W ramach Katowice Jazz Art Festiwal - adaptacja art booka i performance "Unhappy ending". Krytyk kultury i pisarka Ania Malinowska, artystka wizualna i autorka rysunków Pola Dwórnik oraz autorka muzyki Kamila Drabek obrazują czym jest złamane serce. Autorki za pomocą obrazu i tekstu zmapowały temat struktury cierpienia po rozpadzie miłości.


- Teatr Rozbark, kontynuuje tradycje Śląskiego Teatru Tańca i jest jednym z najciekawszych miejsc kulturalnych w Bytomiu - mówi Maciej Kędziora. - Zaprasza na " Flying Fish" - spektakl dyplomowy studentów IV roku wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Spektakl ma przedstawić spektrum talentu studentów i umiejętności. To połączenie humoru, a także opowieści o latających rybach, które muszą ze sobą współistnieć, by stworzyć wspólne społeczeństwo.Kolejną propozycją są e-lekcje z cyklu "Kieślowski 2.0" to nauka poprzez twórczość Kieślowskiego. Tym razem analiza interpretacji "Podwójnego życia Weroniki". 

W dniach 30 maja - 6 czerwca odbędzie się Krakowski Festiwal Filmowy. - W tym roku hybrydowo, między innymi pokazy będą się odbywały w kinie Mikro, jak i za pośrednictwem sieci - opowiada krytyk. - Festiwal poświęcony jest krótkim metrażom, a także dokumentom. Między innymi można będzie zobaczyć film "1970" jednego z najciekawszych reżyserów współczesnego dokumentu czyli Tomasza Wolskiego, który przekopuje archiwalia PRL, wydobywa i montuje z nich filmy. Tym razem skupia się na roku 1970, zwłaszcza na wydarzeniach grudniowych na Wybrzeżu. Na festiwalu również retrospektywa nagrodzonego nagrodą specjalną Krakowskiego Festiwalu Filmowego Piotra Dumały - wybitnego reżysera animacji, który adaptował Kafkę, Dostojewskiego, eksperymentował również z fabułą. 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Maciej Kędziora (Filmawka.pl, student katowickiej Filmówki)

Data emisji: 24.05.2021

Godzina emisji: 10:15

aw

Czytaj także

Ilustracja coraz bardziej popularna?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 15:50
Trzy młode, uzdolnione artystki, absolwentki wydziału grafiki Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, połączyły swoje siły twórcze w ramach wspólnej inicjatywy artystycznej. Tak powstały Polskie Zakłady Ilustratorskie, których wystawę można już oglądać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kamil Kowalski "Chcę, żeby ludzie poznawali mnie i moją muzykę"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 21:45
Kamil Kowalski tworzy muzykę alternatywną, której siłą jest prawda i emocjonalny przekaz. Jako indywidualista, chodzi własnymi ścieżkami i udowadnia, że ciężką pracą można osiągnąć sukces. Właśnie pojawił się jego singiel "Cień".
rozwiń zwiń