Galerie dookoła świata: Dubuffet, Wojnarowicz, Munch

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 15:40
- Sztuka powinna trochę rozśmieszać i trochę przerażać. Ale nigdy nie nudzić - mówił Jean Dubuffet jeden z najważniejszych i najbardziej cenionych malarzy XXI, którego prace prezentuje teraz online Galeria Barbican w Londynie. 
Continuum of city francuskiego artysty  Jeana Dubuffeta na wystawie  Between Picasso and Dubufett. Jea Planques collection w Fine Arts Museum w Bilbao - 2007 rok
'Continuum of city' francuskiego artysty Jeana Dubuffeta na wystawie 'Between Picasso and Dubufett. Jea Planque's collection' w Fine Arts Museum w Bilbao - 2007 rokFoto: PAP/EPA/ALFREDO ALDAI

Posłuchaj
09:22 CZWÓRKA Stacja Kultura - wystawy 09.06.2021.mp3 Wystawy online poleca Ada Janiszewska (Stacja Kultura/Czwórka) 

Jestem człowiekiem z Północy i nie lubię nic innego oprócz Północy. Kocham miejsca bez malowniczości Jean Dubuffet

Sztuka surowa

Jean Dubuffet urodził się w 1901 roku na północy Francji i choć dziś zaliczany jest do grona malarzy awangardowych, to jego twórczość trudno przypisać do jednego stylu. Konsekwentnie odrzucał klasyczne wzory malarskie, zachwycał się sztuką prymitywną i jako pierwszy - w jednym ze swoich manifestów - użył terminu "art-brut". - Wystawa "Brutal Beauty" pokazuje buntowniczą naturę francuskiego artysty. Jest to pierwszy poważny przegląd jego twórczości w Wielkiej Brytanii od ponad 50 lat, na który składają się wczesne portrety i fantastyczne posągi, aż po asamblaże motyli i gigantyczne kolorowe płótna - opowiada Ada Janiszewska.

Jean Dubuffet: Brutal Beauty / Barbican Center

Zobacz także
galeria wystawa sztuka 1200.jpg
Od arcydzieł renesansu do mangi - wystawy w galeriach na świecie

Ogień w brzuchu

Pod tym hasłem w Julia Stoschek Collection w Berlinie prezentowane są prace ponad trzydziestu artystów z różnych pokoleń i środowisk, którzy badają sposób w jaki doświadczenia przemocy i straty funkcjonują we współczesnej kulturze - wyjaśnia autorka cyklu "Galerie dookoła świata. - Tytuł wystawy wywodzi się z niedokończonych filmów "Ogień w brzuchu" (Film w toku) i "Ogień w brzuchu" (fragment) amerykańskiego artysty i aktywisty Davida Wojnarowicza, który jako jeden z pierwszych ośmielili się wydać walkę skostniałemu społeczeństwu amerykańskiemu.

Zobacz także
Edward Munch Krzyk pap_1200.jpg
"To mógł namalować tylko wariat" - czy rozwiązano zagadkę obrazu "Krzyk"?!

Munch na nowo

Muzeum Muncha w Oslo ogłosiło, że już od września będzie witać gości w nowej siedzibie. W budynku o powierzchni 26 tyś. m2 znajdzie się miejsce dla kolekcji ponad 42 tysięcy dzieł sztuki i przedmiotów należących do Edwarda Muncha, które artysta podarował Oslo tuż przed śmiercią. - Posiadamy ogromną kolekcję prac Muncha oraz dzieł wielu innych artystów, którzy inspirowali się jego twórczością - mówi dyrektor muzeum Stein Olav Henrichsen. - Odwiedzający zobaczą także narzędzia do pracy malarza, jego pamiętniki i bibliotekę oraz kilka wersji legendarnego "Krzyku" - zapowiada rozmówca Ady Janiszewskiej. 

MUNCH in Bjørvika, Oslo / Munchmuseet

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 09.06.2021

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

Wassily Kandinsky. Malarstwo, które można usłyszeć

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 14:20
W tym roku mija 155 lat od śmierci Wassily'ego Kandinsky'ego - jednego z najsłynniejszych awangardowych twórców. Z tej okazji Centrum Pompidou wraz z Google Arts & Culture przygotowały interaktywną wystawę "Sounds like Kandinsky".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wakefield, Drezno i Santander - sztuka online

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 12:30
Brytyjska rzeźba, holenderskie arcydzieła i sztuka iberyjska ze słynnym malarzem w tle - zapraszamy na cotygodniowy przegląd wystaw w światowych galeriach.
rozwiń zwiń