Wakefield, Drezno i Santander - sztuka online

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 12:30
Brytyjska rzeźba, holenderskie arcydzieła i sztuka iberyjska ze słynnym malarzem w tle - zapraszamy na cotygodniowy przegląd wystaw w światowych galeriach.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Antonio Guillem

Katowice_spodek_shutter_1200.jpg
Kino familijne, złamane serca i Kieslowski 2.0 co w kulturze?

Jak co tydzień Ada Janiszewska prezentuje autorską selekcję ekspozycji, które możemy zobaczyć wirtualnie w muzeach, galeriach i centrach kultury na całym świecie.

Posłuchaj
08:35 Czwórka/Stacja Kultura - wystawy 02.06.2021.mp3 Ada Janiszewska zaprasza na cotygodniowy przegląd światowych wystaw (Stacja Kultura/Czwórka)

Naszą podróż zaczynamy od Anglii, od miasteczka Wakefield, to właśnie tutaj urodziła się słynna brytyjska rzeźbiarka Barbara Hepworth i tu znajduje się jej muzeum. Wystawa "Art and Life" jest największym pokazem prac od jej śmierci, gdzie zaprezentowany jest każdy etap twórczości artystki. - Jest to podróż po osi czasu, od samego początku do końca. Wystawa prezentuje dogłębne spojrzenie na życie, zainteresowania i twórczość tej artystki - mówi Ada Janiszewska. - Można zobaczyć nowoczesną abstrakcyjną rzeźbę, która zapoczątkowała karierę rzeźbiarki w latach 20. i 30. XX wieku.


Zobaczymy tam również kultowe rzeźby lat 50., którymi zasłynęła w świecie sztuki, rzeźby z brązu oraz olbrzymie instalacje. Na wystawie można podziwiać zbiory prywatnych kolekcji, które nie były prezentowane od lat 70. XX wieku. Możemy też poznać szerokie zainteresowania Hepworth, które obejmowały muzykę, taniec, naukę, eksplorację kosmosu, politykę i religię, które wpłynęły na jej twórczość.

Przenosimy się do Drezna - w Gemäldegalerie wystawa dzieł Jana Vermeera. Można na niej obejrzeć m.in. obraz "Dziewczyna czytająca list przy otwartym oknie" - obraz, który ma za sobą burzliwą historię. Cudem ocalało po alianckich bombardowaniach Drezna podczas II wojny światowej, następnie znalazło się w rękach sowieckich, by powrócić do Drezna. - Ostatnio płótno zostało poddane gruntownej renowacji, podczas której konserwatorzy odkryli, że w oryginale na ścianie za dziewczyną wisiał obraz Kupidyna, ale został on usunięty po śmierci Vermeera - opowiada Ada Janiszewska. - Nowa wystawa w galerii będzie poświęcona właśnie temu odkryciu, zaprezentowanych zostanie również 10 innych obrazów malarza.


Pora na Hiszpanię, na miasto Santander. Tam, w centrum Botin, wystawa "Picasso Ibero" - pierwsza wystawa poświęcona wpływowi sztuki iberyjskiej na Pabla Picasso. Ekspozycja przedstawia ponad 100 prac artysty i jednocześnie bada jednocześnie jego owocny dialog z przeszłością, pokazując formalne i konceptualne echa iberyjskich tematów w jego dziełach. Wystawa przedstawia mało znane szerszej publiczności prace Pabla Picassa. Kolejna część wystawy to eksponaty archeologiczne, które ilustrują różnorodność sztuki iberyjskiej.***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 02.06.2021

Godzina emisji: 10.15

aw


Czytaj także

Wystawy online - Londyn, Sydney, Sztokholm

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 21:50
Kwiaty w Londynie, samotność w erze hiperłączności w Sydney i fotograficzny pop-art w Sztokholmie. Jak co tydzień Ada Janiszewska opowiada o najciekawszych ekspozycjach, które możemy zwiedzać wirtualnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie online. Umysł i liście, Mona Lisa i kultura ekranu

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 11:00
Na światowe wycieczki musimy jeszcze chwilkę zaczekać. Na szczęście muzea Paryża, Londynu czy Oslo możemy zwiedzać online. 
rozwiń zwiń