Śląsk na lato - kino samochodowe, koncerty i wystawy

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 16:40
Jak co tydzień Maciej Kędziora, krytyk filmowy, student katowickiej filmówki, zaprasza na przegląd najciekawszych miejsc, inicjatyw, wydarzeń kulturalnych na Śląsku.  
Katowice, zdjęcie ilustracyjne
Katowice, zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock/Jakub Barzycki

Posłuchaj

10:28 Czwórka/ Stacja Kultura - wydarzenia Śląsk 28.06.2021.mp3 O wydarzeniach kulturalnych na Śląsku opowiada Maciek Kędziora (Stacja Kultura/Czwórka)

Na stadionie Śląskim w Chorzowie, po raz kolejny, we współpracy z Instytutem Silesia, odbywać się będzie Tauron Kino Samochodowe. - Jak w poprzednich edycjach czekają nas podróże przez różne gatunki filmowe oraz wyjątkowa atmosfera - mówi Maciek Kędziora. - Rozpoczynamy od oscarowego "Green Booka", a jak Instytut Silesia dokonuje selekcji filmów, to o poziom repertuaru możemy być spokojni. Studyjne kino samochodowe otwarte będzie od 2 lipca do 28 sierpnia. Start każdej projekcji o godz. 21.30.

Mysłowice rozpoczynają wakacje z przytupem. - Wydaje się, że na nowo reaktywuje się scena kulturalna w tym mieście, a to za sprawą Mysłowice Alternatywnie. To cykl koncertów plenerowych, który rozpocznie występ Baasha - opowiada krytyk. - Hipnotyzujący, sugestywny wokal, mroczne brzmienie i chwytliwe melodie, czyli dobry początek koncertów. Artysta wystąpi na rynku w Mysłowicach 3 lipca.

Źr. Facebook/Mysłowice Alternatywnie

wystawa ilustracje galeria kobieta shutter 1200 Rawpixel.jpg
Ilustracja coraz bardziej popularna?


Z Mysłowic przenosimy się do Katowic, gdzie również muzycznie będzie wiele się działo, a to za sprawą cyklu "Lato w plenerze". W ramach projektu już 1 lipca można będzie usłyszeć Kwiat Jabłoni. - To cykl koncertów, gdzie można posłuchać różnych wykonawców o różnym brzmieniu. Latem więc usłyszymy muzykę od bluesa, przez hip-hop, aż do alternatywnej sceny, gdzie niewątpliwie najważniejszym duetem jest właśnie Kwiat Jabłoni - mówi gość audycji. - W Hali Parkowej można będzie usłyszeć utwory z ostatniego albumu "Mogło być nic" i dobrze znane już piosenki z "Nie pójdziemy wcześniej spać".

Źr. YouTube/Kwiat Jabłoni - "Mogło być nic"

Sztauwajery nad trzema stawami to kolejna kulturalna lokalizacja na Śląsku. Tam 3 lipca wystąpi Robag Wruhme, weteran europejskiej sceny klubowej. - Robaga można usłyszeć w różnych setach DJ-skich na całym świecie, bo jego sety przeszły już do historii muzyki elektronicznej - opowiada Maciek Kędziora. - Zapewne można będzie się bawić do białego rana, bo tyle najczęściej jego sety trwają.

Źr. Facebook/Sztauwajery

Ze Śląska również mamy zaproszenie na Międzynarodowy Festiwal Sztuki Naiwnej, czyli Art Naif Festiwal. 14. już edycja festiwalu odbędzie się w Galerii Szyb Wilson, czyli w postkopalnianej atmosferze i otoczeniu Nikiszowca, który jest bohaterem tej edycji. - Obraz o Nikiszowcu promuje tę edycję, czyli "Magiczne farby - jak powstawał Nikiszowiec" - piękny obraz Pawła Widera, który również pokazuje, jak wygląda sztuka naiwna - opowiada krytyk. - W tym roku organizatorzy postanowili zaprezentować głównie polską sztukę naiwną, nawiązując tym samym do tradycji sięgającej lat 30. XX wieku. Na festiwalu świętować i celebrować będziemy m.in. sztukę Grupy Janowskiej, czyli fenomenu na skalę światową. Wystawę można będzie oglądać do 11 września.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Maciej Kędziora (Filmawka.pl, student katowickiej Filmówki)

Data emisji: 28.06.2021

Godzina emisji: 10:15

aw

Czytaj także

Ilustracja coraz bardziej popularna?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 15:50
Trzy młode, uzdolnione artystki, absolwentki wydziału grafiki Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, połączyły swoje siły twórcze w ramach wspólnej inicjatywy artystycznej. Tak powstały Polskie Zakłady Ilustratorskie, których wystawę można już oglądać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kamil Kowalski "Chcę, żeby ludzie poznawali mnie i moją muzykę"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 21:45
Kamil Kowalski tworzy muzykę alternatywną, której siłą jest prawda i emocjonalny przekaz. Jako indywidualista, chodzi własnymi ścieżkami i udowadnia, że ciężką pracą można osiągnąć sukces. Właśnie pojawił się jego singiel "Cień".
rozwiń zwiń