Festiwal Otwarty Jazdów - gdzie w domkach kipi kultura

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 13:29
Cały lipiec i sierpień, od poniedziałku do niedzieli, na żądnych kulturalnych wrażeń czekają wydarzenia Festiwalu Otwarty Jazdów. 
Osiedle Jazdów, Warszawa
Osiedle Jazdów, WarszawaFoto: PAP/Tomasz Gzell
Ars independent 2019 1200.jpg
Ars Independent Festival - krócej, ale częściej

- Jak tylko okazało się, że możemy na terenie Otwartego Jazdowa w miarę sensownie funkcjonować, po lockdownach, to wszyscy dostaliśmy takiego pozytywnego kopa i niemal musieliśmy się powstrzymywać w wymyślaniu kolejnych wydarzeń, które możemy robić na osiedlu - mówi Katarzyna Kostecka, przedstawicielka Otwartego Jazdowa. - Przecież nie możemy robić we wszystkich domkach wszystkiego naraz. Musimy pamiętać o tym, że na osiedlu poza nami, Stowarzyszeniem, fundacjami, są również mieszkańcy, więc staramy się wspólnie funkcjonować, dzielić się i działać - podkreśla. 


Posłuchaj
10:28 czwórka stacja kultura 01.07.2021.mp3 Co nas czeka na Festiwalu Otwarty Jazdów? (Czwórka/Stacja Kultura)

 

Osiedle Jazdów to magiczne miejsce, wyjątkowe na skalę Europy. - To malutkie osiedle domków fińskich, które zostały wybudowane w latach 50. XX wieku, dla budowniczych i architektów odbudowy Warszawy - przybliża historię miejsca gość Czwórki. - Do dziś, do 2021 roku udało się ocalić prawie 20 domków, a 6 z nich wciąż jest zamieszkała - zdradza. - Pozostałe służą oddolnym inicjatywom, fundacjom, stowarzyszeniom, grupom wsparcia. To super wyjątkowe miejsce. Jesteśmy największym oddolnym domem kultury w Europie. 

Czytaj także: 

Na lato osiedle zamienia się w festiwal. Otwarty Jazdów to codzienne spotkania w jazdowskich domkach i ich ogrodach. - Codziennie od poniedziałku do niedzieli, każdego dnia inny domek przejmuje pałeczkę władzy i organizuje różnego rodzaju wydarzenia - mówi gość Kasi Dydo. - Poniedziałek to dyskusje, ich historia, zasady, "nauka" rozmawiania i dyskusji po pandemii. Następny punkt to wizualne wtorki, w ramach których zaplanowano warsztaty komiksowo-dyskursywne, zajęcia dla dziewcząt o buncie, sitodruk, projektowanie graficzne. Środy są filmowe, ale nie tylko, bo projekcjom filmowym, warsztatom fotograficznym będą towarzyszyć joga i pilates. Czwartki to "spiknięcia" z literaturą, cykl warsztatów, w którym literatura spotka się z innymi dziedzinami sztuki i kultury. W piątki zaplanowaliśmy koncerty, w soboty potańcówki, a niedziele będą ekologiczne - wymienia. 

W programie Festiwalu Otwarty Jazdów każdy znajdzie coś dla siebie. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Katarzyna Kostecka (koordynatorka serii "Filmowe środy" w ramach festiwalu Otwarty Jazdów)

Data emisji: 01.07.2021

Godzina emisji: 10.30

pj

Czytaj także

Warszawskie opowieści bez fikcji w Twoich słuchawkach

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 13:00
- Tęsknimy za widzami, za mieszkańcami Warszawy - mówi Jarosław Trybuś, zastępca dyrektora Muzeum Warszawy. - Największa radość muzeum jest wtedy, kiedy odwiedzjący do niego przychodzą - dodaje. MW jednak staje na wysokości zadania, jest w sieci, w mediach społecznościowych, a teraz historii rzeczy warszawskich możemy też wysłuchać w swoich słuchawkach.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zachęta wie. Ogłasza program na 2021 rok i z nadzieją czeka na widzów

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 11:37
2020 rok i pandemia przyniosły nam wiele niewiadomych, często w kontekście pytań o przyszłość. Zachęta Narodowa Galeria Sztuki staje temu na przekór i ogłasza plan wystaw na 2021 rok. 
rozwiń zwiń