Dla Warszawy pracują małże i sokoły. Poznaj je z muzeum

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 18:39
Muzeum Warszawy ruszyło tropem zwierząt. Muzealnicy ze wsparciem aktywistów, biologów, projektantów, przyrodników sprawdzają, jak zwierzęta czują się w stolicy, a wynikami obserwacji dzielą się online. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/udmurd
shutterstock_1535349821 detektyw 1200.jpg
Detektyw zawsze brudzi się swoją pracą

Nazwa najnowszego projektu Muzeum Warszawy brzmi: "Na tropie zwierząt warszawskich". Na postawione w nim pytania odpowiadają "zwerbowani" do cyklu specjaliści. 


Posłuchaj
07:23 czwórka stacja kultura 24.11.2020.mp3 O projekcie "Na tropie zwierząt warszawskich" opowiada Weronika Sołtysik, kuratorka (Stacja Kultura/Czwórka)

 

- Stworzyliśmy projekt, w którym staramy się poznać zwierzęta, które żyją wokół nas. 1/3 Warszawy to tereny zielone i to właśnie wokół nich żyje wiele zwierząt, które próbujemy odkryć i poznać, a także zastanowić się, co możemy dla nich zrobić, by żyło im się jeszcze lepiej - mówi Weronika Sołtysiak, kuratorka. 

Posłuchaj także:

Okazuje się, że zwierzęcymi mieszkańcami stolicy są nie tylko psy, koty, nasze domowe rybki i króliki. Coraz częściej słyszymy o dzikach, bobrach czy wydrach, które zadomowiły się w okolicach Wisły. - Są tu też zwierzęta, które pracują dla nas, np. są to sokoły, które pracują na lotnisku, albo małże, które filtrują wodę w Grubej Kaśce - zdradza gość Kasi Dydo. - Odkrywamy zwierzęta w różnych zakamarkach Warszawy. 

Muzeum do współpracy zaprosiło 20 specjalistów bardzo różnych branż, m.in. są to aktywiści, projektanci mody, badacze, biolodzy. Projekt jest realizowany w 100 procentach online, na stronie i na muzealnym profilu na Facebooku.


banksy 1200.jpg
Banksy w Warszawie. Tajemnice są wszędzie

Cykl "Na tropie zwierząt warszawskich" zdradzi sekrety parków i lasów stolicy. - W Lasku Bielańskim żyje skoczogonek bielański, to taki maleńki robaczek, który występuje wyłącznie tam - zdradza kuratorka. - To dla nas bardzo ciekawe - dodaje. 

W ramach projektu zaplanowano również dyskusje, jedna z nich będzie dotyczyła mody i tego, co możemy zrobić, aby nie korzystać z materiałów odzwierzęcych, inna dotyczyła wizji przejęcia miasta przez zwierzęta, z udziałem artystki Diany Lelonek.

Wrony i gawrony. Kto kracze na Mokotowie./Muzeum Warszawy

Dla tych, którzy przed ekranem komputera nie wytrzymują zbyt długo, Muzeum Warszawy zaplanowało spacery po Kampinosie i Pradze. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Weronika Sołtysiak (kuratorka projektu "Na tropie zwierząt warszawskich", Muzeum Warszawy)

Data emisji: 24.11.2020

Godzina emisji: 10:15

pj

Czytaj także

Na Stalowej kwitnie sztuka

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 12:36
Stalowa to warszawska ulica, wytyczona jeszcze przed wojną. W latach 90., jak cała Praga Północ, nie cieszyła się dobrą opinią, jednak w wiek XXI weszła pełna galerii i życia kulturalnego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawiacy początku XXI wieku w obiektywie Mikołaja Grynberga

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 14:18
- Mikołaj Grynberg jest specjalistą od fotografowania ludzi, to robi fenomenalnie - mówi Ewa Nowak-Mitura, kurator wystawy "Warszawiacy. Fotografie Mikołaja Grynberga". - Ze względu na profil naszego muzeum, Muzeum Warszawy, wybraliśmy portrety warszawiaków - dodaje. 
rozwiń zwiń