Zdjęcia "nowej kobiety", miniatury, kolorowanki i zasłony. Które wystawy oglądać w sieci?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 14:21
Gdy na dworze skwar, a oferta lokalnych galerii sztuki już została przez nas obejrzana, warto wyruszyć w świat internetu. Znakomitą sztukę odwiedzać online. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shuterstock/PhaiApirom

Posłuchaj
09:00 czwórka stacja kultura 07.07.2021.mp3 Nowy Jork, Los Angeles, Chichester i Hongkong - zwiedzaj wystawy w galeriach świata (Czwórka/Stacja Kultura)

 

Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku kusi wystawą "The New Women Behind the Camera". - "Nowa kobieta" z 1920 roku była globalnym zjawiskiem, wyrazem wzmocnienia pozycji kobiet, które zainicjowały zmiany w swoim ówczesnym życiu - mówi Ada Janiszewska. - Wystawa przedstawia prace 120 fotografek z całego świata, których zdjęcia obejmują życie "nowych kobiet" miedzy 1920 rokiem a latami 50. XX wieku - dodaje.

Wśród artystów reprezentowanych na wystawie odnajdziemy m.in.: Dorotheę Lange, Homai Vyarawalla czy Tsuneko Sasamoto. Ta wystawa jest pierwszą tego typu ekspozycją, która prezentuje międzynarodowe podejście do tematu.

New Women Behind the Camera/The Met

Los Angeles, a w nim Academy Museum of Motion Pictures, zachęca nas do kolorowania. - Zdaniem pomysłodawców projektu kolorystyka jest sposobem na przedstawienie ludziom historii i sztuki - mówi Ada Janiszewska. - By to udowodnić, muzeum rozpoczęło współpracę z wielokrotnie nagradzaną projektantką kostiumów Ruth E. Carter, czego efektem są cotygodniowe kolorowanki w ramach wystawy "Kolorowanie" - dodaje. 

Ruth E. Carter pracowała przy wielu filmach, najbardziej znana jest jednak z kostiumów do filmu o Czarnej Panterze, produkcji Marvela. Artystka inspirowała się tradycyjnymi afrykańskimi strojami, szczególnie masajskimi. 


Anglia kusi nas wystawą w Pallant House Gallery w Chichester. Tam prezentowane są dzieła sztuki w skali domku dla lalek. Możemy oglądać 80 oryginalnych, ale miniaturowych dzieł sztuki w trzech modelowych galeriach. Znajdziemy obrazy autorstwa Augustusa Johna, Vanessy Bell, Paula Nasha, Sir Petera Blake'a i Richarda Hamiltona do nowych dzieł Rachel Whiteread, Damiena Hirsta. Kuratorzy mówią, że galerie są kapsułą czasu 80 lat brytyjskiej sztuki. Zdradzają, że w 2020 roku poprosili architektów Wright & Wright o zaprojektowanie galerii sztuki modelowej, w której znajdą się oryginalne miniatury dzieł ponad 30 najbardziej ekscytujących współczesnych brytyjskich artystów. Artyści tworzyli podczas lockdownu, gdy nie mogli dostać się do swoich pracowni, wystawy zostały odwołane, a wiele osób mówiło o twórczym zablokowaniu.

Galeria Para Site w Hongkongu zaprasza na ekspozycję "Zasłona". Do udziału w niej zaproszono 27 artystów poruszających temat zasłony. Wystawa nawiązuje artystycznie i konceptualnie do przejść, granic, separacji, powiązań, zawodów, obiegów i miejsc, czerpiąc z prozaicznej materialności kurtyny jako obiektu domowego i jego funkcji scenograficznych w różnych kontekstach kulturowych.

'Curtain' Curatorial Introduction | 「簾幕」策展介紹/Para Site

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Gosia Jakubowska

Materiał: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 07.07.2021

Godzina emisji: 11.15

pj

Czytaj także

Wakefield, Drezno i Santander - sztuka online

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 12:30
Brytyjska rzeźba, holenderskie arcydzieła i sztuka iberyjska ze słynnym malarzem w tle - zapraszamy na cotygodniowy przegląd wystaw w światowych galeriach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śladami studentek ASP okresu międzywojennego - jakie były ich losy?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 15:30
- Na stołecznej ASP w okresie międzywojennym studiowało wcale nie mniej kobiet niż mężczyzn - mówi Marika Kuźmicz, opiekun merytoryczny wystawy "Kocham w życiu trzy rzeczy - samochód, alkohol i marynarzy...". - Jednak niewielu z nich udało się zaistnieć w świecie sztuki. Tą wystawą chcemy o nich przypomnieć.
rozwiń zwiń