Będzie muzeum street artu? Jak "wsadzą" do niego murale?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 14:00
Miejskie ściany Łodzi już dziś zdobi ponad 300 murali różnej wielkości. Do tego należy doliczyć tagi, plakaty, wlepki i rzeźby. Sztuka ulicy rośnie w siłę i czas by miała swoje muzeum.
Łódź, Piotrkowska
Łódź, PiotrkowskaFoto: shutterstock

graffiti pattermaking frida kahlo street art mural 1200.jpg
Murale. Historie zapisane na ścianach miast

By wykorzystać potencjał łódzkich murali Fundacja Urban Forms wpadła na pomysł by założyć muzeum. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce.


Posłuchaj
10:54 czwórka stacja kultura 15.07.2021.mp3 Łódź - stolica murali. Czy czas na muzeum sztuki ulicy? (Czwórka/Stacja Kultura)

- Miejsce sztuki ulicznej jest na ulicy - to oczywiste - mówi Teresa Latuszewska-Syrda z Fundacji Urban Forms. - To co chcemy zrobić, inicjatyw powstania muzeum ma na celu archiwizowanie tego, co powstało na ulicach Łodzi, konserwacja - takie są zadania muzeum - dodaje. 

Sztuka miejska, z natury efemeryczna i spontaniczna, potrzebuje instytucjonalnego wsparcia, żeby w pełni realizować swoje społeczne funkcje Teresa Latuszewska-Syrda

Gdy zestawimy koncepcję muzeum i street artu to wydają się one sprzeczne. Gość Czwórki zgadza się z tym i spieszy z wyjaśnieniem, że inicjatorzy powstania placówki mają na myśli dwa obszary. - Pierwsze muzeum to obszar miasta, jego ulic, dzieł znajdujących się na nich - opowiada. - Drugie muzeum to muzeum budynek, w którym będziemy organizować wystawy stałe, czasowe, będziemy się zajmować edukacją. Będzie to ośrodek myśli zwianej ze street artem i w ogóle ze sztuką miejską - dodaje. 

Miejsce murali jest na murach

Street art to nie tylko murale - to też plakaty, wlepki, rzeźba, tagi. Wiele z tych przejawów sztuki może być prezentowane w muzeum. - Bardzo się interesujemy ostatnio plakatem miejskim - to niesamowicie ciekawy obszar sztuki miejskiej - podkreśla gość Ani Hardej. 


Nasz pomysł stworzenia muzeum street artu jest zaskakujący, ale jeśli przyjmiemy, że muzeum jest całe miasto, to jesteśmy w stanie to zrozumieć Teresa Latuszewska-Syrda

Teresa Latuszewska-Syrda podkreśla, że dziś trzeba pochylić się nad kwestią archiwizowania i konserwacji dzieł. Zauważa też wiele kwestii, które warto rozwiązać jak prawa własności prac, współpracy z miastem czy wspólnotami mieszkańców. - To niesamowite wyzwanie - podkreśla. - Z boomem na sztukę ulicy mamy do czynienia od 2008 roku, wczesnych lat XXI wieku, pojawiają się pytania o własność, prawa, jak tym wszystkim zarządzać. To ciekawe kwestie, ogromny obszar, którym może zajmować się muzeum - dodaje. 

Pewnego wzorca działania łódzkim działaczom dostarcza Berlin i tamtejsze muzeum street artu. Przedstawiciele Fundacji Urban Form są z nim w stałym kontakcie i chcą korzystać z niemieckich doświadczeń.  

Tag to "fejm"

Ciekawą formą sztuki ulicy są tagi, które często pojawiają się w bardzo trudno dostępnych miejscach. - Taki tag dostarcza graficiarzowi sławy w jego środowisku - opowiada specjalistka. - Niektóre graficiarskie tagi są ogromnej urody. Zależy nam, by je wpisać w nasze muzeum, ale zderzamy się z tym, ze graficiarzom na tym nie zależy. Im zależy na "fejmie", ale w swoim środowisku. To bardzo ciekaw i specyficzna aktywność - dodaje. 

Murale są atrakcją Łodzi. Teresa Latuszewska-Syrda chce myśleć o tym mieście, jako o stolicy polskiego muralu, a muzeum tylko by potwierdziło ten status. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Anna Hardej

Gość: Teresa Latuszewska-Syrda (Urban Forms)

Data emisji: 15.07.2020

Godzina emisji: 11:40

pj

Czytaj także

Kamper - wakacyjny dom na kółkach

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 17:34
Od zeszłego roku wzrasta zainteresowanie kamperami, taka forma podróżowania daje swobodę i wolność. Wiele osób zamiast wakacji "all inclusive" wynajmuje kampera i rusza przed siebie.
rozwiń zwiń