Ochłódź się w pluskowisku, nie w fontannie

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 13:49
Fontanny to znany element małej architektury miejskiej, w ostatnich latach dołączyły do nich inne wodne instalacje: kurtyny wodne czy pluskowiska. W tych pierwszych kąpiel grozi mandatem, w tych drugich z powodzeniem możemy obniżać naszą temperaturę. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/olgagorovenko

ziemia 1200 shutterstock.jpg
Skąd mamy na Ziemi wodę?

Fontanna miejska to element dekoracji, mała architektura, nie służy ona temu, żeby się w niej chłodzić. Fontanny mają chłodzić przestrzeń miejską. 


Posłuchaj
04:24 czwórka stacja nauka 30.06.2021.mp3 Gdzie się chłodzić i dlaczego nie w fontannie? (Czwórka/Stacja Nauka)

 

Niestety nie wszyscy stosują się do zakazu kąpieli czy picia wody z fontann. Joanna Narożniak rzecznik prasowy Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego podkreśla, że dużo lepiej wybrać inne instalacje wodne, których w miastach nie brakuje.  

Czytaj także:

- W dobie pandemii koronawirusa do Inspekcji Sanitarnej wiele razy wpływa pytanie, czy funkcjonowanie takich instalacji wodnych jak kurtyny wodne jest bezpieczne, czy nie niesie ze sobą niebezpieczeństwa infekcji - zdradza specjalistka. - Jeśli chodzi o skażenie wody i aerozolu wodnego wytwarzanego przez różne typy fontann, to jeśli woda nie podlega w nich dezynfekcji związkami chloru, to taka fontanna może stanowić ryzyko zdrowotne. Jeśli mamy do czynienia z kurtynami wodnymi, tężniami wodnymi, gdzie woda jest pod kontrolą np. Miejskich Wodociągów, to nie ma ryzyka infekcji związanej z koronawirusem - podkreśla. - Jedyne ryzyko wynika z tego, że wokół nich gromadzą się ludzie. 

Sprawdź także:

Rozmówczyni Weroniki Puszkar podkreśla, że czym innym są fontanny miejskie, a czym innym instalacje wodne jak kurtyny, tężnie, pluskowiska, które służą do chłodzenia się. - Woda w fontannach nie jest tak mocno kontrolowana. Kąpanie się w takich miejscach niesie ze sobą ryzyko wystąpienia alergii skórnych. Tam może znaleźć się niemal cała tablica Mendelejewa - ostrzega. - Z miejskich fontann korzystają też ptaki, dzikie koty, psy, szczury. To są wszystko mieszkańcy miast. W związku z tym, że korzystają z fontann, to w konsekwencji w takim zbiorniku wodnym możemy odnaleźć resztki odchodów, bakterie gronkowca czy paciorkowca, wirusy, grzyby. Oślizgłe ścianki fontann mogą być siedliskiem różnego rodzaju drobnoustrojów - dodaje. 

Warto też wiedzieć, że za kąpiel w fontannie lub picie z niej wody grozi nam mandat w wysokości 500 złotych. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 30.06.2021

Godzina emisji: 12.42

pj

Czytaj także

Gruba Kaśka i Chude Wojtki - tak filtruje się wodę w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 13:47
- Gruba Kaśka jest największą studnia infiltracyjną w Europie. Pierwszy raz woda z niej trafiła na układ technologiczny filtrów w 1964 roku, więc to pani w średnim wieku, która jednak wciąż ma się dobrze - opowiadała dr Anna Zdanowicz, kierownik Działu Technologii Wody MPWiK. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Małże w wielkim mieście. "Pracują w wodociągach"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 14:03
Do badania jakości wody wykorzystuje się w stołecznych wodociągach m.in. małże.
rozwiń zwiń