Od arcydzieł renesansu do mangi - wystawy w galeriach na świecie

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 13:00
Jak co tydzień Ada Janiszewska prezentuje autorską selekcję ekspozycji, które możemy zobaczyć wirtualnie w muzeach, galeriach i centrach kultury na całym świecie.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shuterstock/blurAZ

Katowice_spodek_shutter_1200.jpg
Kino familijne, złamane serca i Kieslowski 2.0 co w kulturze?

Wirtualną podróż zaczynamy od Londynu, gdzie w Victoria & Albert Museum można zobaczyć siedem pełnowymiarowych malowideł stworzonych przez samego Rafaela Santi. 

Posłuchaj

13:21 Czwórka/Stacja Kultura - światowe wystawy 26.05.2021.mp3 Ada Janiszewska zaprasza na cotygodniowy przegląd światowych wystaw (Stacja Kultura/Czwórka)

- Przygotowane pierwotnie na zamówienie papieża Leona X, w 1515 dla watykańskiej Kaplicy Sykstyńskiej, potem trafiły w posiadanie korony brytyjskiej. Od 1865 roku są wypożyczane londyńskiemu muzeum - opowiada Ada Janiszewska. - Wystawa jest interaktywna, dzięki niej możemy sobie przybliżyć malarstwo renesansu i poznać historię obrazów Rafaela. 


Źr. Facebook/Victoria & Albert Museum/ The Raphael Cartoons

Przenosimy się do Ameryki Łacińskiej, a to za sprawą wystawy dzieł artystek tamtego regionu. - Od kobiet dla kobiet, odwiedzamy galerię platformy Vortic Art, gdzie można obejrzeć wystawę "Kobiece głosy Ameryki Łacińskiej" - mówi dziennikarka. - Na wystawie można zobaczyć prace 150 artystek, które powstały od 1968 roku do dnia dzisiejszego.

To przekrojowa wystawa kobiecej twórczości, dzięki której można zobaczyć, jak na przestrzeni lat zmieniały się trendy, techniki i nurty malarskie. Obok obrazów zobaczymy również szkice i rysunki. - Jest to największa w historii wystawa prac latynoskich artystek i podróż po całej Ameryce Łacińskiej, bo dzieła zostały wypożyczone z kilkudziesięciu tamtejszych muzeów - dodaje Ada Janiszewska.Ciekawą propozycją jest japońska manga i jej twórca Tezuka Osamo. Dzięki platformie Google Arts and Culture możemy się przenieść do miasta Tekarazuka, w którym urodził się i wychował artysta. Wystawa przybliża historię miasta, dzięki wirtualnej podróży można oglądać trasy, które obierał Tezuka, oraz miejsca, które inspirowały go do tworzenia futurystycznych wizji. - Myślę, że to będzie fajne zderzenie z rzeczywistością, a tym, co działo się na kartach komiksów i w scenach filmów - opowiada nasza przewodniczka. - Znajdziemy tam nawiązania do II wojny światowej, którą Tezuka przeżył i o której pisał. Zobaczymy jego wczesne rysunki, prace, szkice do wybitnych mang, zdjęcia z dzieciństwa i jego ulubionych miejsc. Jest to podróż w głąb jego twórczości i osobowości.


Źr. Google/Arts&Culture/ Manga Museum / Tezuka Osamu 


Na koniec również propozycja z Londynu, gdzie w galerii Amandy Wilkinson można zobaczyć wystawę Richarda Portera. Jest to pierwsza indywidualna wystawa artysty przedstawiająca zbiór prac, które obejmują malarstwo i rzeźbę. Inspirację Porter czerpie z buddyjskich, hinduskich i pogańskich symboli i ich związku ze światem przyrody.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 26.05.2021

Godzina emisji: 10.15

aw


Czytaj także

Wystawy online - Londyn, Sydney, Sztokholm

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 21:50
Kwiaty w Londynie, samotność w erze hiperłączności w Sydney i fotograficzny pop-art w Sztokholmie. Jak co tydzień Ada Janiszewska opowiada o najciekawszych ekspozycjach, które możemy zwiedzać wirtualnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie online. Umysł i liście, Mona Lisa i kultura ekranu

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 11:00
Na światowe wycieczki musimy jeszcze chwilkę zaczekać. Na szczęście muzea Paryża, Londynu czy Oslo możemy zwiedzać online. 
rozwiń zwiń