Lem w Czwórce. Dziś ostatni odcinek "Skarbów króla Biskalara"

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 06:15
W Czwórce w audycji "Stacja Kultura" można było usłyszeć "Bajki robotów" Stanisława Lema. Wybrane fragmenty, od poniedziałku do piątku o godz. 10.45 czytał Łukasz Borkowski. 
Łukasz Borkowski czyta bajki robotów
Łukasz Borkowski czyta bajki robotówFoto: PR

Wydane po raz pierwszy w roku 1964 opowiadania Stanisława Lema pojawią się w programie "Stacja Kultura" nie przez przypadek. Rok 2021 został ogłoszony Rokiem Lema i w ten sposób Czwórka chce przypomnieć słuchaczom sylwetkę mistrza gatunku science fiction i jego jedno z bardziej kultowych dzieł - "Bajki robotów".

Stanisław Lem_pap_1200.jpg
Stanisław Lem – które z jego koncepcji okazały się prawdziwe?

Czytaj także:


Baśniowe fabuły "Bajek robotów" rozgrywają się w kosmicznej scenerii, a bohaterami są istoty mechaniczne, osadzone w świecie futurystyczno-kosmicznej technologii. W powieści Stanisława Lema parodia i zabawa mieszają się z poważnymi problemami, od czytelnika zależy zaś, jakie wnioski zdoła wyciągnąć z lekcji, której udzielają mu bajkowe roboty.

Fragmenty książki przeczyta Łukasz Borkowski - aktor obecnie związany z Teatrem Narodowym, Teatrem Ochoty i Teatrem PAPAHEMA, laureat nagrody ARETE za najlepszy debiut w Teatrze Polskiego Radia (2019).

Czwórka Polskie Radio dostępna jest w Internecie na czworka.online, w systemie DAB+ i w urządzeniach mobilnych z systemem iOS oraz Android przez nową aplikację Polskie Radio.

Kliknij w obrazek i przenieś się do nowego serwisu Portalu Polskiego Radia - galaktykalema.pl

src=" //static.prsa.pl/18c6af74-3478-4b75-bc41-37b63c3bea80.file"


***

Polskie Radio, jest największym publicznym nadawcą radiowym w Polsce. Emituje autorskie audycje muzyczne, programy publicystyczne, popularnonaukowe, edukacyjne, społeczne, rozrywkowe, familijne, religijne oraz słuchowiska i reportaże. Posiada cztery ogólnopolskie Programy – Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Polskie Radio 24 oraz Polskie Radio dla Zagranicy, a przez Internet, aplikację i w systemie DAB+ nadaje: Czwórkę, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin i Polskie Radio Kierowców. Portal polskieradio.pl publikuje najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata, udostępnia serwisy specjalne, materiały archiwalne i multimedia.

mat.pras/aw/pj

 


Czytaj także

Plakat Roku Stanisława Lema. Co tam robi mercedes?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 08:00
Trwają obchody Roku Lema. Ukazał się już oficjalny plakat, upamiętniający stulecie urodzin polskiego pisarza science fiction i futurologa. Autorem grafiki jest artysta Przemek Dębowski. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Racjonalna bio-maszyna, czyli człowiek. Antropologia Stanisława Lema

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 12:00
- To co Lem dostrzega jako zagrożenie dla kultury, to nie jest transhumanizm, czyli przekształcanie się ciał, ale technologia, która radzi sobie z czymś, z czym wcześniej miała radzić sobie kultura. Technologia wyprostowuje nam życie, które wcześniej było obudowane kulturowym sensem - mówił w Dwójce prof. Jakub Gomułka, filozof.
rozwiń zwiń