Święto kultury, technologii i nauki na 100. urodziny Stanisława Lema

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 14:30
W dniach 10-14 września w Krakowie odbędzie się Festiwal Bomba Megabitowa. - Dziać się będzie dużo na naszym festiwalu - mówi jego współorganizator Szymon Kloska. - Jest to wydarzenie interdyscyplinarne w sensie bogatym i szerokim.
Stanisław Lem w 2005 r. w czasie spotkania Lem i my
Stanisław Lem w 2005 r. w czasie spotkania "Lem i my"Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

Kulminację obchodów trwającego Roku Lema wyznaczy wydarzenie, które przybliży intelektualny geniusz pisarza i futurologa oraz przybliży ogromną rozpiętość jego zainteresowań. Festiwal Bomba Megabitowa odbędzie się w Krakowie, mieście, w którym Stanisław Lem mieszkał i tworzył przez większość życia. Jest to pomostowe wydarzenie łączące światy kultury, technologii i nauki. 


Posłuchaj
15:13 Czwórka/Stacja Kultura - Festiwal Bomba Megabitowa 18.08. 2021.mp3 Szymon Kloska, kurator programu Lem 2020 i współorganizator festiwalu opowiada o Festiwalu Bomba Megabitowa (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Stanisław Lem_pap_1200.jpg
Stanisław Lem – które z jego koncepcji okazały się prawdziwe?

- Naszym festiwalem wychodzimy poza ramy wyznaczone przez kulturę i spotykamy się z naukowcami, z praktykami, z ludźmi na co dzień działającymi z nowymi technologiami i jest to jakby konieczną konsekwencją takiego, a nie innego patrona, jakim jest Stanisław Lem - mówi gość Czwórki. - Chcemy, żeby był obecny duchem i był inspiratorem naszych działań. Mam wrażenie, że jakoś się to nam udało.

100 rocznica urodzin Stanisława Lema będzie celebrowana z rozmachem. W ramach festiwalu odbędą się debaty, premiery książkowe, spotkania z tłumaczami książek Lema, warsztaty dla małych i dużych, czytania z muzyką na żywo, koncerty, pokazy filmowe, spektakle teatralne oraz improwizacje sceniczne.

- Na festiwalu będzie miała miejsce m.in. premiera wyczekiwanej książki Wojciecha Orlińskiego "Lem w PRL" ale też pierwszej książki o Stanisławie Lemie dla najmłodszych czytelników - zdradza gość audycji. - Fenomenalna antologia "Lem filozoficzny", która jest pokłosiem wieloletniej pracy redaktorów, ale też krakowskich spotkań organizowanych z okazji urodzin Lema.

Czytaj także:


Festiwal rozpoczyna się 10 września, jednak oficjalne jego otwarcie odbędzie się 12 września w dniu urodzin futurologa. - Wśród atrakcji tego dnia znajdzie się m.in. transmisja z międzynarodowej stacji kosmicznej, rozmowa o książkach, które czytał Stanisław Lem, oraz spotkanie z księdzem Adamem Bonieckim, które poprowadzi Piotr Kraśko - wymienia Szymon Kloska.

Festiwal będzie również miejscem wymiany myśli, poglądów i rozmów dotyczących naszej przyszłości. Wiele debat i spotkań odbywać się będzie w ramach wydarzenia, część z nich pod hasłem "Patrząc w przyszłość". 

Czytaj także:

- Trudno przewidzieć, co nam się z tych rozmów urodzi, naszą ambicją jest to, żeby w Krakowie Festiwal Bomba Megabitowa zagościł na stałe. Żeby był latającym think-tankiem, który docelowo będzie towarzyszył planecie Lem, czyli Centrum Literatury i Języka, która ma być miejscem, poświęconym nie tylko Stanisławowi Lemowi, ale też ideom, jakie można znaleźć w jego książkach - opowiada gość audycji. - To będzie też przestrzeń interdyscyplinarna, w której zajmować się będziemy intensywnie przyszłością w różnych odsłonach. Otwarcie centrum zaplanowane jest na rok 2024, a prezentacja jego projektu architektonicznego odbędzie się podczas festiwalu. 

Organizatorzy festiwalu: Miasto Kraków, KBF i Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema, zapraszają na specjalne wydarzenia m.in. do Centrum Kongresowego ICE Kraków, pałacu Potockich oraz krakowskich teatrów kin i galerii.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Szymon Kloska (kurator programu Lem 2020, współorganizator Festiwalu Bomba Megabitowa)

Data emisji: 18.08.2021

Godzina emisji: 11.14

aw


Czytaj także

"Pokój" - opowiadanie Lema przeniesione do hotelu

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 10:04
- Stanisław Lem wielu kojarzy się z poważną, filozoficzną literaturą, jednak wśród licznych dzieł jest bardzo dużo poczucia humoru, satyrycznego spojrzenia na świat - mówi Krzysztof Jankowski reżyser filmu "Pokój", na podstawie opowiadania futurologa. - Takim dziełem jest m.in. "Podróż VII" z "Dzienników gwiazdowych" - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Połączyć mikroświaty. Tajniki twórczości Stanisława Lema

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2021 12:06
"Jestem rozpalony ideą poznania. Przejawia się to u mnie jako fascynacja granicami możliwości ludzkiego rozumu poznającego. Cała moja literatura jest o tym" – mówił w jednym z wywiadów Stanisław Lem. Jaka jest jego twórczość?
rozwiń zwiń