Claudia Schiffer. Supermodelka kuratorką galerii sztuki

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 16:30
Jedna z najsłynniejszych modelek na świecie i ikona lat. 90 - Claudia Schiffer - została kuratorką wystawy "Captivate: Fotografia mody lat 90." w muzeum Kunstpalast w Duesseldorfie.
Claudia Schiffer na Festiwalu Filmowym w Cannes - maj 2011 rok
Claudia Schiffer na Festiwalu Filmowym w Cannes - maj 2011 rokFoto: Andrea Raffin/Shutterstock.com

Z Naomi Campbell, Cindy Crawford i Lindą Evangelistą występowałyśmy jako grupa i miałyśmy olbrzymią siłę rażenia. Pracowałyśmy w branży modowej, ale byłyśmy też zapraszane do różnych talk-show i innych programów w telewizji Claudia Schiffer

Supermodelki - narodziny gwiazd

Wybór miejsca jest nieprzypadkowy, to właśnie w Duesseldorfie rozpoczęła się kariera modelki. Tuż po 17. urodzinach Claudia Schiffer wybrała się ze znajomymi do jednego tamtejszych klubów, gdzie "odkrył ją" rekruter modelek. Był 1987 rok. Dwa lata później o Schiffer mówili już wszyscy w branży modowej: "nowoczesna Brigitte Bardot, pewna siebie kowbojka, nowa jakość w starych konwencjach wybiegowych. Wystawa w Kunstpalast jest połączeniem pamiętnika i prywatnego albumu fotograficznego z czasów, gdy na wybiegach rządziły supermodelki. - Lata 90. to był czas dominacji supermodelek, a wystawa prezentuje fotografie i pamiątki z archiwum Claudii Schiffer. To bardzo osobista podróż do dekady, która dziś znów zaczyna być modna - opowiada autorka cyklu Adrianna Janiszewska.

Posłuchaj
10:21 CZWÓRKA Stacja Kultura - galerie 22.09.2021.mp3 O najciekawszych wystawach w galeriach na świecie opowiada Ada Janiszewska (Stacja Kultura/Czwórka)

Zobacz
herse polona 1200.jpg
Herse - polski Dior. Synonim warszawskiego szyku

"We are family"

Claudia Schiffer jest także przewodniczką po tej ekspozycji. W audioprzewodniku z dystansem i nostalgią wspomina czasy, gdy realizowała wiele kampanii razem z koleżankami z branży, o których dziś mówi, że były jej rodziną. Na wystawie można zobaczyć m.in. słynną sesję autorstwa Petera Lindbergha oraz zdjęcia, które publikowane były w najważniejszych magazynach modowych na świecie. 

Trailer zur Ausstellung "CAPTIVATE! Modefotografie der 90er. Kuratiert von Claudia Schiffer" / Kunstpalast

Zobacz
FashionStock.com Shutterstock sweter moda grunge 1200.jpg
Antymoda. Grunge wczoraj i dziś

Balerina - istota kobiecości

Ada Janiszewska opowiada także o wystawie "Ballerina: Fashion’s Modern Muse" w nowojorskim The Museum at Fit. - Legendarny choreograf George Balanchine powiedział, że "balet to kobieta", a ta ekspozycja jest najlepszym tego przykładem - mówi. - Wystawa przedstawia również ideę baletnicy jako "kobiety stylu", którą definiowali w swoich projektach m.in. Christian Dior i Yves Saint Laurent.

Ballerina: Fashion's Modern Muse | Exhibition Video / The Museum at Fit

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 22.09.2021

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

Galerie dookoła świata: Neron, Holzer i Kandinsky

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 11:40
Choć należy do grona artystek wizualnych, głównym narzędziem jej twórczości jest słowo pisane. Kilka lat temu Jenny Holzer przygotowała instalację świetlną dla Starego Browaru w Poznaniu, w której wykorzystała wiersz Wisławy Szymborskiej, podobny projekt zrealizowała dla Muzeum Guggenheima w Bilbao. Można go teraz oglądać w sieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie świata: Tintin w Singapurze, lustra i ciuchy w Nowym Jorku

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 13:19
Wygląda na to, że pandemiczny trend prezentacji w sieci wystaw światowych muzeów pozostanie z nami na zawsze. Dzięki temu na zwiedzanie ekspozycji w Singapurze czy Nowym Jorku możemy ruszyć, siedząc na własnej kanapie.  
rozwiń zwiń