Kultura hiszpańska na niepogodę. Instytut Cervantesa zaprasza

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 14:06
Niektórzy w Instytucie Cervantesa w Warszawie bywają regularnie. Chodzą na koncerty, wernisaże, dyskusje. Abel Murcia, dyrektor Instytutu przekonuje, że tam zawsze coś się dzieje, i kusi wystawą panamskich "molas". 
Kadr z filmu Uczta wigilijna Luisa Garci Berlangi. - Hiszpanie cenią tego reżysera za poczucie humoru - ono jest bardzo nasze - mówi dyrektor Instytutu Cervantesa
Kadr z filmu "Uczta wigilijna" Luisa Garcíi Berlangi. - Hiszpanie cenią tego reżysera za poczucie humoru - ono jest bardzo "nasze" - mówi dyrektor Instytutu CervantesaFoto: mat.pras./Instytut Cervantesa

Posłuchaj
16:00 czwórka stacja kultura 07.12.2021.mp3 Na wydarzenia w Instytucie Cervantesa zaprasza Abel Murcia, jego dyrektor (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Abel Murcia, poeta, nowelista, tłumacz urodził się w Katalonii, studiował w Barcelonie. Słoneczne i ciepłe strony rodzinne zostawił dla chłodnej Europy Środkowo-Wschodniej. - Pamiętam, że istnieje coś takiego jak słońce, ale uwielbiam polską pogodę. Jestem tu od bardzo dawna - zdradza dyrektor Instytutu Cervantesa. W rozmowie z Kasią Dydo opowiada też o polskiej poezji, po którą chętnie sięga i chętnie tłumaczy. To on umożliwił Hiszpanom poznanie dzieł Wisławy Szymborskiej czy Tadeusza Różewicza. - Nie wiem, jak można nie lubić polskiej poezji - ocenia. - Trudno mi wyobrazić sobie poezję światową XX wieku bez polskiej poezji - dodaje. 

Boom na kulturę i język

Gość Czwórki zdradza też satysfakcję z wciąż rosnącego zainteresowania Polaków kulturą iberoamerykańską. Przypomina boom na literaturę tego kręgu kulturowego, z którym mamy do czynienia od lat 70. - Ostatnio przygotowaliśmy raport o języku hiszpańskim, o jego popularności. Dotarliśmy do danych, że w latach 2000-2020 nastąpił wzrost zainteresowania tym językiem o 1700 procent - zdradza. 

Instytut Cervantesa zaprasza

Do wzrostu popularności kultury kręgu hiszpańskojęzycznego codziennie przyczyna się Instytut Cervantesa, który zaprasza na wystawy, dyskusje i inne wydarzenia. 

Właśnie została otwarta ekspozycja "Panama. Wizje i wrażenia na dwusetną rocznicę niepodległości". Wystawa ma na celu przybliżenie publiczności kultury tego, leżącego w Ameryce Centralnej, kraju. Ekspozycja obejmuje kilkanaście "molas". - Molas to tradycyjne tkaniny wielowarstwowe, które przedstawiają elementy roślinne, zwierzęta, figury geometryczne - tłumaczy gość Kasi Dydo. - Myślę, że każdy je zna, bo wyrabiane są z nich np. torby czy przedmioty codziennego użytku - dodaje. 

W programie Instytutu Cervantesa znajdziemy też czwartą odsłonę corocznego cyklu Mistrzowie Kina Hiszpańskiego, prezentującego arcydzieła hiszpańskiej kinematografii. Osią tematyczną tegorocznego programu będzie hiszpańskie kino noir lat 40.-70. XX wieku. Tegoroczny przegląd zbiega się zarazem z 100. rocznicą urodzin Luisa Garcíi Berlangi, mistrza groteski i jednego z najwybitniejszych hiszpańskich reżyserów wszech czasów. Ambitne filmy kręcone w trudnych czasach dyktatury Franco w Hiszpanii i na emigracji zaskakują aktualnością oraz śmiałością podejmowanych tematów.

- Hiszpanie cenią go za poczucie humoru - ono jest bardzo "nasze" - podkreśla gość Czwórki. - On jest przedstawicielem takiego stylu, który ma swoją wymowę również w literaturze. Ciężko to przetłumaczyć, to taki groteskowy realizm - takie patrzenie na rzeczywistość "od czapy" - dodaje z uśmiechem Abel Murcia. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Abel Murcia (dyrektor Instytutu Cervantesa, poeta, tłumacz)

Data emisji: 07.12.2021

Godzina emisji: 10.16

pj

Czytaj także

Japońska awangarda w Zachęcie. Co zobaczymy na nowej wystawie?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 14:30
"Między kolektywizmem a indywidualizmem" to pierwsza w Polsce tak obszerna prezentacja prac japońskiej awangardy z lat 50. i 60. XX wieku. Nowa wystawa w warszawskiej Zachęcie czynna będzie do marca 2022 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zabawki w muzeum, czyli o tym, jak Manitius z Wedlem współpracował

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 15:43
Ponad 90 lat temu, w kamienicy na warszawskiej Pradze młody chłopak, po SGH, otworzył firmę. Edward Manitius połączył wykształcenie z pasją do pracy w drewnie i zaczął projektować wyjątkowe zabawki. Dziś możemy oglądać je w Muzeum Warszawskiej Pragi. 
rozwiń zwiń