Masz pięć minut? Poznaj twórczość Kieślowskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 16:10
Fundacja Sentio postanowiła przybliżyć sylwetkę i twórczość jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów Krzysztofa Kieślowskiego. W pięciominutowych, bezpłatnych mini wykładach online, o legendarnym twórcy opowiada krytyk filmowy Michał Oleszczyk.
Krzysztof Kieślowski podczas pracy na planie w 1975 roku.
Krzysztof Kieślowski podczas pracy na planie w 1975 roku.Foto: PAP/Film Polski/Witold Rozmysłowicz

Historia jednego z największych twórców polskiego kina Krzysztofa Kieślowskiego, w postaci krótkich wykładów dostępna jest już w sieci. - Wykłady zostały skierowane i nakręcone przede wszystkim dla widzów młodszych i tych, nie zaznajomionych ze sztuką reżysera. Jest to dosłownie "intro" do Kieślowskiego - mówi w Czwórce Michał Oleszczyk. - Było to dla mnie fajne wyzwanie, bo o Kieślowskim już wiele napisałem i wiele na jego temat mówiłem. Jednak tym razem po raz pierwszy poproszono mnie, żebym mówił tak, jakby moi słuchacze jeszcze nigdy nie widzieli żadnego filmu Kieślowskiego. Mam nadzieję, że te wykłady mają wartość dla ludzi, którzy chcą zacząć przygodę z jego twórczością.

Sokołowsko - śladami reżysera

Wielki, polski mistrz kina, który o Oscara walczył m.in. z Quentinem Tarantino i Robertem Zemeckisem. Wybitny dokumentalista, który międzynarodowy sukces odniósł filmem fabularnym nominowanym do Złotej Palmy w Cannes. Jednocześnie niezwykle wrażliwy człowiek, który wychowywał się w małym Sokołowsku.

- To tam słynny reżyser dorastał. Była to miejscowość uzdrowiskowa, w której leczył się jego ojciec - mówi gość audycji. - W dalszym ciągu można odwiedzać tam Kino Zdrowie, do którego chadzał młody Krzysztof. Można obejrzeć film w sali, w której siadywał Kieślowski, chłonął kino i się w nim zakochiwał.

W Sokołowsku odbywa się także Międzynarodowy Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski, tam również znajduje się archiwum reżysera. Zgromadzono w nim skrypty scenariuszy, zapiski, tysiące stron notatek, ale również przedmioty należące do twórcy m.in. kamerę, którą kręcono "Amatora".

Niełatwe początki

Do Szkoły Filmowej późniejszy reżyser zdawał wielokrotnie i dostał się z trudem. Jednak jego upór w końcu przyniósł skutek. - W tamtym czasie dostanie się do Szkoły Filmowej to był błyskawiczny awans do innego świata. Szkoła była bowiem zamkniętym światem, w którym można było m.in. oglądać filmy, które nie wchodziły na polskie ekrany, była enklawą pewnej wolności i artystycznej ekscytacji - opowiada Michał Oleszczyk. - Po tym, jak się tam dostał, podążał już swoją twórczą drogą. Pamiętajmy, że kariera Kieślowskiego dzieli się na tą dokumentalną i fabularną.

Źr. OLESZCZYK o KIEŚLOWSKIM - odc. 1 | Wprowadzenie do twórczości wybitnego reżysera


Kieślowski - twórca wszechstronny

Z pierwszego etapu twórczości Kieślowskiego warto wspomnieć film "Siedem kobiet w różnym wieku". - Jest to jeden z jego najwybitniejszych dokumentów. To w nim reżyser na kanwie historii baletnic w różnym wieku, w kwadrans opowiada o historii ludzkiego życia - tłumaczy krytyk. - Mówi o jego cykliczności: młodości, starzeniu się i marzeniach. Można obejrzeć go do porannej kawy. Warto, bo to kwadrans dający do myślenia na kolejny tydzień.

Na przełomie roku 1979 i 1980 Kieślowski zwraca się ku filmom fabularnym, a symbolicznym filmem rozpoczęcia tego zwrotu jest film "Amator". W latach 80. reżyser pełną parą tworzy filmy fabularne. Od jakiego jednak filmu najlepiej zacząć przygodę z twórczością słynnego reżysera? - Filmografia Kieślowskiego jest na tyle szczególna, że w zasadzie można do niej wejść z dowolnej strony. Szybko rozpoznajemy, że jest to wybitny reżyser - opowiada Michał Oleszczyk. - Przede wszystkim Kieślowski był bardzo przystępnym twórcą. To nie są filmy, które wymagają szczególnego uzbrojenia się w wiedzę, chociaż ta się przydaje. Jednak i bez tego jego filmy otwierają się przed widzem błyskawicznie.

 

Posłuchaj
12:02 CZwórka/Stacja Kultura - kieślowski- 11.01.2022.mp3 Krzysztof Kieślowski i jego twórczość w mini wykładach. O projekcie rozmawiamy z krytykiem filmowym Michał Oleszczyk (Stacja Kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Michał Oleszczyk (krytyk filmowy)

Data emisji: 11.01.2022

Godzina emisji: 10.15

aw

Czytaj także

Nowa rzeczywistość w "Dekalogu" Kieślowskiego. Mija 30 lat od premiery

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 18:50
W grudniu tego roku minie 30 lat od premiery telewizyjnej serii "Dekalog" w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. Dziesięcioodcinkowy cykl stał się jednym z najważniejszych w dorobku filmowym reżysera i najczęściej komentowanym w zagranicznych mediach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Belmondo, muzyka klasyczna i kultura Słowian - wydarzenia kulturalne na Śląsku

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 14:15
Jak w każdy poniedziałek ruszamy na Śląsk i sprawdzamy, w jakich kulturalnych wydarzeniach warto wziąć udział. Tym razem Maciek Kędziora opowiada m.in. o miniprzeglądzie filmów z Jean-Paulem Belmondo, spektaklu "Kreszany", oraz karnawałowym koncercie w Filharmonii Śląskiej.
rozwiń zwiń