Belmondo, muzyka klasyczna i kultura Słowian - wydarzenia kulturalne na Śląsku

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 14:15
Jak w każdy poniedziałek ruszamy na Śląsk i sprawdzamy, w jakich kulturalnych wydarzeniach warto wziąć udział. Tym razem Maciek Kędziora opowiada m.in. o miniprzeglądzie filmów z Jean-Paulem Belmondo, spektaklu "Kreszany", oraz karnawałowym koncercie w Filharmonii Śląskiej.
Marek Kędziora  opowiada o wydarzeniach kulturalnych na Śląsku.
Marek Kędziora opowiada o wydarzeniach kulturalnych na Śląsku. Foto: shutterstock/Velishchuk Yevhen

Kino Kosmos rozpoczyna rok od przypomnienia jednego z najbardziej rozpoznawalnych aktorów - Jean-Paula Belmondo i jego dorobku artystycznego. - Przegląd zacznie się w środę 12 stycznia. Zobaczyć będziemy mogli trzy wybrane filmy z twórczości francuskiej gwiazdy kina, a pokaz rozpocznie film "Szpicel" w reżyserii jednego z najciekawszych twórców kina sensacyjnego tamtych czasów Jean-Pierre'a Melville'a - mówi Maciek Kędziora. - Zarówno ten gatunek, jak i kino szpiegowskie przylgnęły do Belmondo. Kolejny film nie będzie więc inny, w następnym tygodniu można będzie obejrzeć "Człowieka z Rio". Miniprzegląd zakończy ikoniczny film "Szalony Piotruś", w reżyserii Jean-Luca Godarda, w którym obok gwiazdora francuskiego kina wystąpiła Anna Karina. 


Źr. Facebook/Kino Kosmos

Kolejne zaproszenie to spektakl "Kreszany" - dokument ruchu i pieśni o przerywaniu cyklu niepamiętania w reżyserii Oleny Apczel. Spektakl "Teatru Zagłębia" powstał we współpracy z Teatrem Łaźnia Nowa, w ramach festiwalu "Boska Komedia". - "Kreszany" przenoszą nas między wyobrażenia a wspomnienia. Spektakl opowiada o kulturze słowiańskiej i próbuje zastanowić się, jak wyglądałaby nasza rzeczywistość, gdyby kultura słowiańska z jej bóstwami kształtowała nasze wyobrażenia o przeszłości. Jak też wpływałaby na naszą przyszłość - mówi nasz reporter. - W Teatrze Zagłębia zobaczymy interpretację alternatywnej rzeczywistości oraz jak wygląda nasza pamięć o kulturze słowiańskiej. "Kreszany" to jeden z najbardziej intrygujących spektakl teatru Zagłębia ostatniego czasu. 

Źr. Facebook/Teatr Zagłębia

Sezon karnawałowy trwa i rozpoczęła go również Filharmonia Śląska. Pierwszy koncert w tym roku będzie poświęcony hitom muzyki klasycznej, wśród których można będzie usłyszeć m.in. "Taniec węgierski nr 5", "Nad pięknym modrym Dunajem", "Walc cesarski", "Taniec słowiański", czy polonez Wojciecha Kilara. Koncert odbędzie się w piątek 14 stycznia.

Zobacz także


Posłuchaj
08:32 Czwórka/Stacja kultura - kulturalny śląsk 10.01.2022.mp3 O wydarzeniach kulturalnych na Śląsku opowiada Marek Kędziora (Stacja Kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Maciek Kędziora (Filmawka.pl, student katowickiej Filmówki)

Data emisji: 10.01.2022

Godzina emisji: 10.15

aw

Czytaj także

Design 32 - Najlepsze Dyplomy Projektowe po raz 11. w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 13:30
- To jest konkurs, na który czekają absolwenci uczelni artystycznych przez cały rok. To 32 prace najlepszych z najlepszych, wybranych spośród 8 uczelni artystycznych - mówi Adrian Chorębała z Ronda Sztuki. - Jest to jedyny taki konkurs w Polsce, który pokazuje, czym projektowanie jest dzisiaj, jak go uczą na polskich uczelniach i co z tego wynika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kultura na Śląsku - co warto zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 14:30
Jak w każdy poniedziałek ruszamy na Śląsk i sprawdzamy, w jakich kulturalnych wydarzeniach warto wziąć udział. Tym razem Maciek Kędziora opowie o wystawie "Studencki obraz roku", projektowaniu w Sosnowcu i najbardziej spektakularnych scenografiach debiutantów. 
rozwiń zwiń