Premiery filmowe: "Inni ludzie", "Przeżyć", "Za duży na bajki"

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2022 15:00
Aleksandra Terpińska czyta Dorotę Masłowską, Dorota Kolak wciela się w szaloną i nieprzewidywalną ciotkę, która zmienia życie małego Waldka, a Jonas Poher Rasmussen opowiada historię uhonorowaną Wielką Nagrodą Jury w Konkursie Międzynarodowym na festiwalu w Sundance. 
Magdalena Kośnik i Jacek Beler w filmie Inni ludzie. Reżyseria Aleksandta Terpińska.
Magdalena Kośnik i Jacek Beler w filmie "Inni ludzie". Reżyseria Aleksandta Terpińska.Foto: © 2020 Madants & Warner Bros. Entertainment Inc. All Rights Reserved. Fot. Anna Włoch

Ludzie w ciągłej depresji, na granicy gigantycznego wybuchu

"Inni ludzie" to dynamiczna i hipnotyzująca historia o miłości i jej braku. To romans w czasach rozpadu więzi międzyludzkich, dożywotnich kredytów we frankach, diet pudełkowych, taniego wina i ciągłego szumu mediów społecznościowych. Scenariusz do pełnometrażowego debiutu Aleksandry Terpińskiej powstał w oparciu o książkę "Inni ludzie" Doroty Masłowskiej.  W filmie występują Jacek Beler, Sonia Bohosiewicz, Sebastian Fabijański, Magdalena Koleśnik, Marek Kalita i Beata Kawka. - "Inni ludzie" wydają się być duchownym krewnym krótkiego metrażu Terpińskiej "Najpiękniejsze fajerwerki ever". To opowieść o ludziach w stanie permanentnego kryzysu i o głęboko nieszczęśliwym społeczeństwie, które tkwi w wiecznej depresji i jest na granicy gigantycznego wybuchu - opowiada krytyk Łukasz Muszyński. - Tytułowi "inni ludzie" są typowymi mieszkańcami Warszawy, którzy szukają szczęścia i miłości, przy czym te poszukiwania są wyjątkowo bezskuteczne. 

Bohaterom towarzyszy hipnotyzująca ścieżka dźwiękowa skomponowana przez Auera, która staje się mantrą bohaterów i osią narracji. Auer jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich producentów muzycznych. Artysta znany przede wszystkim z solowych występów oraz produkcji zrealizowanych m.in. na potrzeby krążka "Muzyka współczesna" wydanego w Koka Beats, czyli labelu Pezeta. - W "Innych ludziach" rap jest sposobem komunikacji między bohaterami. Rytmizuje filmową strukturę i sprawia, że czasami się się wrażenie, że to nie obraz, tylko utwór muzyczny - dodaje gość Czwórki. 

INNI LUDZIE zwiastun 90 / Warner Bros Polska

"Przeżyć" - fenomen tegorocznych Oscarów

W kinach także dokument Jonasa Pohera Rasmussena, który zachwycił publiczność oraz krytyków na festiwalu w Sundance i jest porównywany z "Walcem z Baszirem". "Przeżyć" opowiada historię nastolatka uciekającego z matką i rodzeństwem z ogarniętego wojną Afganistanu do Europy.  - Film otrzymał trzy nominacje do Oscara i to w trzech kategoriach: Najlepszy Film Animowany, Najlepszy Film Dokumentalny i Najlepszy Film Fabularny. To pokazuje, jak ważnym jest wydarzeniem. Dodatkowo film wchodzi do naszych kin w momencie, w którym trudno oddzielić to, co na ekranie, od tego, co dzieję się na Ukrainie - mówi krytyk filmowy.

Posłuchaj
18:05 CZWÓRKA Stacja Kultura - premiery 18.03.2022.mp3 Krytyk Łukasz Muszyński poleca filmy na weekend (Stacja Kultura/Czwórka)

Przeżyć (Flee) - trailer | 18. Millennium Docs Against Gravity


Kino w szacunku dla młodego widza

Wśród premier tego tygodnia jest też polski film familijny, który zdaniem Łukasza Muszyńskiego wyróżnia się od innych tego typu produkcji. Jego bohaterem jest Waldek, który walczy o uczestnictwo w wielkim turnieju gamingowym. - "Za duży na bajki" to film zrobiony z sercem i szacunkiem dla młodego widza. To film dobrze napisany i świetnie zagrany. Tutaj szczególne brawa należą się Dorocie Kolak, która wciela się w postać ciotki Waldka i sporo miesza w jego życiu - mówi gość Czwórki.  

ZA DUŻY NA BAJKI | oficjalny zwiastun | NEXTFILMPL

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Łukasz Muszyński (krytyk filmowy Filmweb)

Data emisji: 18.03.2022

Godzina emisji: 10.15

kul


Czytaj także

"Diego". Film o legendzie, która wykroczyła poza murawę

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 17:40
W tym tygodniu świat pożegnał Diego Maradonę - piłkarza, którego legenda wykraczała daleko poza murawę. - To był fenomen społeczny i socjologiczny, i takim przedstawił go w swoim filmie Asif Kapadia - mówi krytyk filmowy, Łukasz Muszyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"American Pie". Jak dojrzewały nastolatki w latach 90.?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 16:00
Cykl filmowy "American Pie" był dla nastolatków przełomu wieków tym, czym dziś jest serial "Sex Education". Pierwszy film powstał w 1999 roku, teraz rozpoczynają się prace nad piątą częścią. 
rozwiń zwiń