Galerie świata: Boston, Berlin, Wiedeń i Praga

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022 11:30
Jak co tydzień z Adą Janiszewską odwiedzamy galerie świata. Tym razem zapraszamy na wystawy w Bostonie, Berlinie, Wiedniu i Pradze.  
Stara Galeria Narodowa w Berlinie zaprasza na wystawę Paul Gauguin - Dlaczego jesteś zły?
Stara Galeria Narodowa w Berlinie zaprasza na wystawę "Paul Gauguin - Dlaczego jesteś zły?"Foto: shutterstock/Sergei Afanasev

W Bostonie w Museum of Fine Arts możemy obejrzeć wystawę artysty uznawanego za prekursora impresjonizmu Josepha Mallorda Williama Turnera - "Współczesny świat Turnera". Ta przełomowa wystawa obejmuje ponad 100 jego dzieł od akwareli po szkice i rysunki.

- Wśród płócien można zobaczyć m.in. słynny "Snow Storm: Hannibal and his Army Crossing the Alps" z 1812 czy, chyba najważniejszy, obraz "Slavers Throwing Overboard the Dead and Dying" z 1840 roku - opowiada autorka cyklu Ada Janiszewska. - Dzieło będzie omawiane przez kuratorów i artystów na stronie bostońskiego muzeum. Jest to piękny obraz, ale zarazem przejmujący i przerażający, który pokazuje okrucieństwo. Wystawa jest ważna, bo zwraca uwagę na niechlubne wątki w światowej historii, jakimi były kolonizacja i niewolnictwo.

Źr. Facebook/Museum of Fine Arts, Boston

Przenosimy się do Berlina, gdzie Stara Galeria Narodowa zaprasza na wystawę "Paul Gauguin - Dlaczego jesteś zły?". - Wystawa pokazuje prace Gauguina, które powstały na wyspie Tahiti na Morzu Południowym i zestawia je z pozycjami współczesnych artystów. Z ich perspektywą dzieł mistrza - opowiada Ada Janiszewska. - Artysta wyjechał w 1891 roku do Polinezji Francuskiej i osiedlił się na Tahiti. Tam mieszkał z małą przerwą aż do śmierci, czyli do 1903 roku. Podczas tego pobytu stworzył wiele barwnych dzieł pokazujących życie tamtejszej ludności oraz piękno przyrody. Teraz obrazy można podziwiać na berlińskiej wystawie.


Źr. Facebook/Alte Nationalgalerie

Natomiast w wiedeńskiej Kunsthistorisches Museum wystawa "Iron Man", która prezentuje zbroje. Jak się okazuje, zbroja była czymś więcej niż tylko ochroną dla rycerzy. - Wystawa bada sztukę, kulturę i szerszą rolę renesansowej zbroi. Co bogatsi mieli zbroje do wypoczynku, do pracy, na większe uroczystości i na lans - tłumaczy rozmówczyni Kasi Dydo. - Każda ze zbroi była wykonana z innego materiału, bo miała inne przeznaczenie. Niektóre były naprawdę piękne i kunsztownie, indywidualnie zdobione. Zbroja był wyrazem osobowości i stylu jej właściciela.


Źr. Facebook/Kunsthistorisches Museum


Na koniec przenosimy się do Pragi, gdzie można oglądać wystawę "Enigma or Mystery", która przedstawia surrealistycznego artystę Salvadora Dali nie tylko jako malarza, ale przede wszystkim jako rzeźbiarza. Na wystawie są przedstawione także jego grafiki oraz kolekcja szkła. Podczas całej wizyty towarzyszy zwiedzającym tajemnicza atmosfera, bo przenosimy się do marzeń sennych, a nawet koszmarów artysty.

- Zagadka, która wyrasta spod świadomości i daje jej głos - od tego zaczyna się cały wątek narracyjny wystawy. Dali czerpał z psychoanalizy. Uważał Freuda za swojego duchowego ojca i jego psychoanalityczne wpływy i teorie podświadomości zostały dołączone do jego sztuki - zauważa reporterka. - Podczas wystawy można będzie usłyszeć samego Dalego, który czyta wpisy ze swojego pamiętnika. Będzie to więc także przechadzka po umyśle tego artysty.


Posłuchaj
12:23 Czwórka/Stacja Kultura - wystawy 27.04.2022.mp3 Ada Janiszewska opowiada o światowych wystawach (Stacja kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo 

Materiał przygotowała: Ada Janiszewska 

Data emisji: 27.04.2022

Godzina emisji: 10.15

aw

Czytaj także

Galerie na świecie. Koty, ulica Sezamkowa i piach w muzeach świata

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 14:18
Jeszcze nie wszędzie możemy pojechać, ale surfowanie po sieci daje ogromne możliwości. Ada Janiszewska sprawdza, jakie atrakcje serwują nam muzea świata. Od Francji po Japonię. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie dookoła świata: origami, Balenciaga i sztuka holenderska

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 15:00
 - O tej wystawie już jest głośno w świecie mody. Muzeum Cristóbala Balenciagi prezentuje 100 prac znakomitych projektantów: Azzedine Alaïi i Cristóbala Balenciagi, oraz wystawę online poświęconą "rzeźbiarzom kształtu" - opowiada dziennikarka Adrianna Janiszewska.
rozwiń zwiń