Winylowe białe kruki - "Na drugim brzegu tęczy" zespołu Breakout w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 18:00
Tym razem w cyklu "Białe kruki" bohaterem jest album "Na drugim brzegu tęczy" zespołu Breakout. - Breakout wtedy "wymiatał" - mówi Damian Sikorski. - Ich piosenki były ponadczasowe i zagrane inaczej. Tak się w Polsce wtedy nie grało.
Zespół Breakout na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie, 1969 r. - (od lewej) saksofon Włodzimierz Nahorny, perkusista Józef Hajdasz, wokalista, gitara Tadeusz Nalepa, wokalistka Mira Kubasińska i basista Piotr Nowak
Zespół "Breakout" na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie, 1969 r. - (od lewej) saksofon Włodzimierz Nahorny, perkusista Józef Hajdasz, wokalista, gitara Tadeusz Nalepa, wokalistka Mira Kubasińska i basista Piotr NowakFoto: PAP/CAF/ Janusz Uklejewski

- Breakout w 1969 roku wniósł powiew świeżości. Wniósł muzykę rockową na salony. Wtedy nie było takich riffów gitarowych, nie było tak mocnej sekcji rytmicznej ani takich kawałków jak "Poszłabym za tobą" - mówi Damian Sikorski. - Ewidentnie słychać w Brekaoucie inspirację Cream czy Jimim Hendriksem. W tamtym czasie nie grało się tak w Polsce.  

Przełomowy album

Debiutancki album bluesrockowego zespołu Breakout "Na drugim brzegu tęczy" okazał się przełomowy dla polskiej muzyki. Krążek do tej pory uchodzi za jeden z najlepszych albumów w dziejach polskiego rocka. Na płycie znajduje się mnóstwo wspaniałych kompozycji, między innymi mocny utwór "Poszłabym za tobą" oraz "Gdybyś kochał, hej!".

Breakout wyróżniał się świeżością i mocnym brzmieniem. W muzyce rockowej pojawiło się solo na flecie oraz elementy jazzowe wzbogacone partią saksofonu. - Na tych instrumentach zagrał Włodzimierz Nahorny, uznany muzyk jazzowy. Nagle okazuje się, że muzyka rockowa brzmi zupełnie inaczej - mówi dziennikarz. - Na ich brzmienie miał wpływ skład zespołu, który był bardzo wybitny.

W Breakout grał Tadeusz Nalepa, gitarzysta i wokalista, Mira Kubasińska na wokalu, Włodzimierz Nahorny na saksofonie i flecie, Józef Hajdasz na perkusji i Michał Muzolf na gitarze basowej, w chórkach śpiewały Alibabki, które robiły najlepsze chórki w Polsce. 


Inspiracja dla pokoleń

Grupa była znana jeszcze przed wydaniem debiutanckiego albumu, jednak jej popularność rosła. Piosenka "Poszłabym za tobą" z miejsca stała się wielkim przebojem i nuciła ją cała Polska. - Co ciekawe, w tamtych latach Breakout nagrał mnóstwo ciekawych albumów - zauważa Damian Sikorski. - Grupa i jej twórczość stała się inspiracją dla kolejnych pokoleń muzyków. Myślę, że gdyby nie płyta "Blues", Kortez nie nagrałby tak swojej płyty "Mój dom". Nawet jej okładka nawiązuje do słynnego albumu Breakout.

Źr. Youtube/Breakout (Mira Kubasińska) - Gdybyś kochał hej

Jak przekonuje dziennikarz, Breakout jest najczęściej coverowaną formacją przez innych artystów. Niedawno miał swoją premierę album "Piękno. Tribute to Breakout" Rita Pax z Pauliną Przybysz na czele.


Posłuchaj
17:14 Czwórka/Stacja Kultura - Breakout 17.05.2022.mp3 Damian Sikorski opowiada o debiutanckim albumie zespołu Breakout "Na drugim brzegu tęczy" (Stacja Kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Damian Sikorski 

Data emisji: 17.05.2022

Godzina emisji: 11.15

aw

Czytaj także

Piękne czytanie. Książki naukowe i podręczniki spod ręki artystów

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 12:41
Czytanie i nauka mogą być piękne. Można się o tym przekonać w Pałacu Krzysztofory w Krakowie, gdzie trwa wystawa "Piękne czytanie", która prezentuje projekty graficzne i druki książek publikowanych przez Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wyglądała praca nad okładkami kultowych płyt lat 80.?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 16:00
Antoni Zdebiak fotografował najważniejsze postaci polskiej sceny muzycznej lat 80. Na wystawie w Fundacji Archeologia Fotografii w Warszawie można zobaczyć niepublikowane materiały z tych sesji i prześledzić artystyczne inspiracje fotografa. 
rozwiń zwiń