Dziewczyna, która kocha siebie słuchać

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2011 15:24
Rzeźbiła, pisała, kręciła filmy. W końcu pozazdrościła siostrze, mamie i tacie i postanowiła rozpocząć karierę muzyczną. O muzyce rodem ze snu mówiła w Czwórce Kasia Urbaniak.
Audio

Mam bardzo dziwne, głębokie sny. Po przebudzeniu często zaraz muszę coś napisać, czuję się zainspirowana, choć nieraz przerażona – mówi Kasia Urbaniak, wokalistka i rzeźbiarka, córka Michała Urbaniaka, jednego z najsłynniejszych polskich jazzmanów.

Kasia Urbaniak z wykształcenia jest metaloplastykiem. Tworzy rzeźby, pisze, kręci filmy i – rzecz jasna – śpiewa. Jak przyznaje, sztuki plastyczne były dla niej rodzajem ucieczki od muzyki, którą przepełniony był dom. Kasia – córka wybitnego saksofonisty i skrzypka oraz wspaniałej wokalistki jazzowej Urszuli Dudziak, siostra utalentowanej i znanej już doskonale Miki Urbaniak – buntowała się przeciwko „rodzinnej” profesji. Muzyka jednak zwyciężyła.

Jaki styl muzyczny najbardziej pociąga Kasię Urbaniak? – Bardzo lubię muzykę elektroniczną. Ostatnio w snach słyszę dźwięki, jakich jeszcze nigdy nigdzie nie słyszałam – zdradza gość Czwórki. Jak dodaje, intensywnie uczy się programów do tworzenia muzyki, aby wreszcie móc podzielić się z kimś muzyką ze snów.

Kasia Urbaniak ma nadzieję, że jej debiutancka płyta ukaże się w 2011 roku. Choć za oceanem ma na co dzień styczność ze znakomitymi instrumentalistami, chce ją nagrać z polskimi muzykami i z myślą o polskim rynku muzycznym. Tymczasem w rodzinnym domu już jako dziecko stykała się z legendami świata muzyki (i nie tylko). – W naszym domu zjawiała się dziwna mieszanka towarzyska. Jakiś polski pisarz, jakiś stuletni czarny jazzmann. Kiedy chodziłam na czworakach, Jaco Pastorius (nieżyjący już dziś wirtuoz gitary basowej – red.) spał na naszej podłodze – wspomina gość Czwórki.

Chcesz wiedzieć, jakim okrzykiem rozpoczyna dzień Urszula Dudziak, mama Kasi Urbaniak? Posłuchaj całej rozmowy z gościem „Stacji Kultura”. Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej stronie.

ŁSz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Michał Urbaniak: Polacy boją się jazzu

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2010 14:00
Wybitny skrzypek, gość "Stacji Kultura", woli reklamować swoje warsztaty jazzowe jako warsztaty "muzyki rytmicznej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tede: Zamykamy japę haterom

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2010 14:27
Z kogo i czego kpiny usłyszymy na płycie „Notes 3D”, Tede wyjaśniał w audycji Hirka Wrony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Przystanku najważniejszy jest artysta

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2011 15:05
Po wizycie z kamerą na amerykańskim Woodstock w 1994 roku postanowiłem zorganizować w kraju festiwal bez zadym i agresji – wspomina początki Przystanku Woodstock Jurek Owsiak.
rozwiń zwiń