"Kulturalny Śląsk", spektakl i festiwal sztuki żydowskiej - co w kulturze?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2022 09:20
W audycji m.in., sprawdzimy, co ciekawego w kulturze na Śląsku, opowiemy o spektaklu "Kwiaty we włosach" i zaprosimy na szóstą edycję FestivALTu w Krakowie.
Zawsze jest dobry czas, żeby włączyć Czwórkę.
Zawsze jest dobry czas, żeby włączyć Czwórkę.Foto: shutterstock/Ivan Kruk

Program rozpoczniemy od wizyty na Śląsku. Jak co tydzień Maciek Kędziora przedstawi kulturalne propozycje i podpowie, w jakich wydarzeniach warto wziąć udział.

Odwiedzimy też Gdynię, gdzie w Teatrze Miejskim można zobaczyć spektakl "Kwiaty we włosach". Przedstawienie wyreżyserowała Alina Moś-Kerger i nawiązuje do ery "Dzieci Kwiatów". Ten barwny okres wciąż inspiruje. Młoda dziewczyna, porządkując rzeczy po ukochanej babci, natrafia na serię tajemniczych, czarno-białych zdjęć ze zlotu hipisów nad Bałtykiem. Postanawia odnaleźć osoby uwiecznione na fotografiach, by poznać młodzieńczą przeszłość babci. Miłość, pokój i nieśmiertelne przeboje śpiewane na żywo - wszystko to w niezwykłej scenerii Sceny Letniej w Orłowie. Jak zapowiadają twórcy spektaklu, można się spodziewać fascynującej, ale i zaskakującej podróży.

W Stacji Kultura nie zabraknie także lektury. Po godz. 10.45 w cyklu "Książka w Czwórce" zapraszamy do słuchania fragmentów autobiografii "Z głowy" Janusza Głowackiego. Książka tego znakomitego felietonisty i dramaturga została nominowana do Nagrody Literackiej Nike. Autobiografię czyta Grzegorz Małecki z Teatru Narodowego.

W Czwórce zapraszamy także na 10-lecie DKF Kinochłon w Augustowie. Z okazji jubileuszu założyciele klubu filmowego zorganizowali przegląd filmowy i spotkania z ludźmi kina. O tym, co w programie wydarzenia, opowie jego organizator Mariusz Korzeniecki.

W audycji także FestivALT, czyli polsko-żydowska sztuka, która ma skłaniać do refleksji. Świadomość sztuki żydowskiej w Polsce realizowana jest najczęściej poprzez zwykłą prezentację jej dokonań. Nieco inne założenie jej promocji ma FestivALT, działający na przecięciu sztuki, aktywizmu i edukacji, w celu podejmowania trudnych i aktualnych tematów odnoszących się do złożoności polsko-żydowskich w dzisiejszej Polsce.

W dniach 24.06-03.07 w Krakowie, a także w Chrzanowie, odbędzie się szósta edycja FestivALTu, na którym wystąpią artyści z całego świata. W programie zaplanowanych jest kilkanaście wydarzeń, m.in.: wystawa, remiks opery, projekt fotograficzny, spektakl, performance, koncert czy spacer miejski. Wstęp na każde wydarzenie jest bezpłatny. 

Zobacz także:

 

***

Na audycję Stacja Kultura zapraszamy w poniedziałek (20.06) po godz. 10.05. Program poprowadzi Kasia Dydo

aw/mat.pras.

Czytaj także

Polska w Europie. Największe przeboje i wydarzenia kulturalne

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2019 16:50
1 maja 2004 roku Polska weszła do Unii Europejskiej. W ciągu tych 15 lat zmieniało się nie tylko nasze społeczeństwo, ale i kultura. Trendy pojawiały się - jeden po drugim, a artysta miał już nie 5 minut, tylko 5 sekund sławy.   
rozwiń zwiń