Polska w Europie. Największe przeboje i wydarzenia kulturalne

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2019 16:50
1 maja 2004 roku Polska weszła do Unii Europejskiej. W ciągu tych 15 lat zmieniało się nie tylko nasze społeczeństwo, ale i kultura. Trendy pojawiały się - jeden po drugim, a artysta miał już nie 5 minut, tylko 5 sekund sławy.   
Audio
  • 15-lecie Polski w Unii Europejskiej - najciekawsze produkcje filmowe (Stacja Kultura/Czwórka)
  • 15-lecie Polski w Unii Europejskiej w sztukach audiowizualnych i internecie (Stacja Kultura/Czwórka)
  • 15-lecie Polski w Unii Europejskiej - najciekawsi artyści, największe przeboje (Stacja Kultura/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Masson/Shutterstock.com

- Dominowała wówczas muzyka taneczna. Nie tylko na parkietach, ale także na listach przebojów. Najlepszy przykład to utwór Eltona Johna z 1977 roku "Are You Ready for Love", o którym w 2004 roku przypomniał sobie brytyjski producent Ashley Beedle - opowiada Norbert Borzym. - Zrobił własną wersję tego numeru, która tak bardzo się spodobała, że doczekała się oficjalnego wydania w wytwórni Fatboy Slima - dodaje DJ Bert.

W sztuce jedną z najpopularniejszych form artystycznego wyrazu stały się proste obrazki z podpisami. - Memy to format charakterystyczny dla internetu i funkcjonujący we wszystkich jego sferach - opowiada Maciej Piasecki dziennikarz specjalizujący się w popkulturze i przedstawia najciekawszych internetowych twórców.

Czytaj także
shutterstock jamiroquai 1200.jpg
Vienio, Jamiroquai, Brodka, czyli muzyka pro-eko

Jeśli chodzi o kino - to na progu naszego wejścia do Unii Europejskiej na polskim ekranie dominowały zagraniczne produkcje. - Wśród topowych produkcji znalazły się "Pasja" Mela Gibsona oraz druga część "Shreka". W polskim box-office królowała natomiast komedia romantyczna z Danutą Stenką w roli głównej - przypomina Wiktor Piątkowski z Bahama Films. 

Jakich piosenek słuchali Polacy w 2004 roku? W jaki sposób trzech chłopaków z Mołdawii zapisało się w historii muzyki? Co w ciągu ostatnich 15 lat stało się centrum popkultury? Jaką rolę pełnią graficzne fanpage? O tym m.in. w relacjach naszych dziennikarzy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Anna Hardej

Materiały przygotowali: Damian SikorskiDominika Klimek, Weronika Puszkar

Data emisji: 1.05.2019

Godzina emisji: 10.15

kul


Czytaj także

Nadchodzi era podcastów. "Są dostępne i różnorodne"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2019 12:30
Z badań wynika, że podcastów regularnie słucha już co piąty polski internauta. Dlaczego audycje online zyskują tak dużą popularność? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Śmierć w Amazonii". Natalia Nykiel czyta Artura Domosławskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 16:30
- Pomyślałam, sobie, że skoro mam możliwość zaprezentowania innym książki, która jest dla mnie ważna, to niech będzie to coś ważnego. Myślę sobie, że im więcej wiemy, tym większa szansa, że wspólnie znajdziemy jakieś rozwiązanie - mówi Natalia Nykiel.
rozwiń zwiń