"My Hero Academia". Czym różnią się mangi dla dziewczynek i chłopców?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 15:20
W japońskiej mandze istnieją dwa rodzaje komiksów: dla dziewczynek i dla chłopców. - Różnią się m.in. kreską, ale przede wszystkim tematyką. Shōjo to główne romanse, Shōnen skupiają się na mocy przyjaźni - opowiada japonistka Karolina Kącka. 
Bohaterowie japońskiej mangi  My Hero Academia na wystawie Drawing Smash w Tokio.
Bohaterowie japońskiej mangi "My Hero Academia" na wystawie "Drawing Smash" w Tokio.Foto: kuremo/Shutterstock.com

"My Hero Academia" (僕のヒーローアカデミア Boku no Hīrō Akademia) to manga napisana i zilustrowana przez Koheiego Horikoshiego i publikowana w tygodniku "Weekly Shōnen Jump". Pierwszy odcinek japońskiego komiksu ukazał się 7 lipca 2014 roku i w ciągu dwóch lat miano jednego z najlepszych nowych "Shōnenów". - To rodzaj mangi pisanej głównie z myślą o chłopcach, w której dominują walki i silni bohaterowie - wyjaśnia ekspertka.

"My Hero Academia" to współczesny odpowiednik "Naruto", ale w superbohaterskim wydaniu. Obserwujemy losy grupy nastolatków chcących zostać stróżami prawa, aby walczyć po stronie dobra. Głównym bohaterem historii jest chłopiec o imieniu Izuku Midoriya, który urodził się bez jakiejkolwiek supermocy w świecie, w którym są one normą. Mimo przeciwności losu bardzo pragnie zostać superbohaterem, a nagły zbieg okoliczności sprawia, że Izuku przejmuje moc największego superbohatera na świecie.

Na podstawie mangi powstał serial "Boku On Hero", który jest dostępny na jednej z platform filmowych. - W serialu możemy oglądać, jak główny bohater skrupulatnie przygotowuje się do roli superbohatera, idzie nawet do specjalnej szkoły, w której co prawda napotyka wiele przeciwności, ale w końcu dopina swego i odnajduje drogę dzięki swojemu autorytetowi All Mightowi - opowiada Karolina Kącka. - All Might jest stereotypowym amerykańskim superbohaterem, zawsze uśmiechniętym, zawsze z dobrą radą. Głównym przeciwnikiem Izuku jest Katsuki. To postać wybuchowa, ale też nie do końca zła. Walczy po naszej stronie, ale dokucza Izuku - dodaje rozmówczyni Weroniki Puszkar.

Zobacz także:


Premiera pierwszego sezonu "Boku On Hero" odbyła się w 2016 roku, ostatnia, czwarta, seria trafiła do sieci w 2019.

Posłuchaj
04:20 CZWÓRKA Stacja Kultura - manga 17.09.2022.mp3 "My Hero Academia" - historia japońskiego cyklu komiksowego (Stacja Kultura/Czwórka)

***

Audycja: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 27.09.2022

Godzina emisji: 10.35

kul

Czytaj także

"Migranci" - ilustrowana opowieść o ucieczce i indywidualnych historiach

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2022 13:00
Issa Watanabe swoją ilustrowaną książką dla dzieci pt. "Migranci" poruszyła świat dorosłych czytelników. W Polsce opowieść, przypadkowo, została wydana w szczególnym momencie, gdy tysiące uchodźców z Ukrainy przekraczają naszą granicę w poszukiwaniu nadziei.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Is It Real?". Potęga wyobraźni w Rondzie Sztuki w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2022 14:00
Stolica Górnego Śląska to jeden z najważniejszych punktów na festiwalowej mapie Polski. Od kilku lat imprezom muzycznym towarzyszą wystawy organizowane w katowickim Rondzie Sztuki. 
rozwiń zwiń