Mangaka to nie jest prestiżowy zawód, ale Hasegawa odniosła sukces

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2022 13:31
Dziś wielu twórców komiksów, mang, w Japonii swoje prace wydaje pod pseudonimami. Gdy Machiko Hasegawa zaczynała rysować swoją mangę, w 1946 roku, nie było to zwyczajem. Jej komiks "Sazae-san" podbił serca czytelników i przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. 
W świecie japońskiego komiksów popularne są pseudonimy, nie tylko wśród kobiet. Wszystko dlatego, by nie obniżać statusu społecznego twórcy.
W świecie japońskiego komiksów popularne są pseudonimy, nie tylko wśród kobiet. Wszystko dlatego, by nie obniżać statusu społecznego twórcy. Foto: Shutterstock.com/Chaiwuth Wichitdho

Machiko Hasegawa zasłynęła tym, że stworzyła najdłuższy komiks w historii japońskiej mangi. Opowieść "Sazae-san" sprzedała się w samej Japonii w liczbie ponad 60 milionów egzemplarzy. Dziś Hasegawa jest jedną z najbardziej znanych kobiet, które tworzyły mangi. Jej rysunkowe opowieści uważane są za klasykę gatunku.

- Machiko Hasegawa to pani, która jako pierwsza w Japonii zaczęła rysować mangi, a było to w  1946 roku - opowiada Karolina Kącka, japonistka. - Jej mangi charakteryzowały się tym, że były krótkimi historyjkami w formie pasków. Były wydawane w latach 60. i 70. To zabawne, opowiadania, głównie o codziennym życiu w Japonii. Z tego też pewnie wynika ich popularność. Jej bohaterami byli zwykli ludzie. Ten uniwersalny temat łączy do dziś pokolenia dziadków, rodziców i dzieci - dodaje. 

Humorystyczne, czteropanelowe komiksy o życiu rodzinnym jak "Sazae-san" były mile widzianą ulga, odskocznią od surowości powojennego życia. Manga oraz anime, które powstało na jej podstawie, była lekkim spojrzeniem na życie codzienne oczami młodej gospodyni domowej, oraz jej rodziny. 

- Dziś komiksy mają raczej długą fabułę, ciągną się tomami, potem mają jakieś arki, zmieniają się przygody. W rysunkach Hasegawy ciągłej fabuły nie ma, ale jej prosta kreska i proste opowieści zdobyły swoich fanów - podkreśla rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Z dzisiejszego punktu widzenia jej rysunki są szalenie proste - dodaje. 


Posłuchaj
04:57 czwórka stacja kultura 19.07.2022 manga.mp3 Machiko Hasegawa - japońska legenda mangi (Stacja Kultura/Czwórka)
 

Karolina Kącka "Sazae-san" porównuje do opowieści "Sailor Moon" ("Czarodziejki z księżyca"), gdzie każdy odcinek opiera się na podobnym scenariuszu, zmieniają się trochę antagoniści problemy, a fabuła powolutku idzie do przodu. Zawsze mamy jasny scenariusz konkretnego odcinka. - Dziś ani "Sailor Moon", ani tasiemiec o życiu codziennym by nie przeszły. Myślę, że Japończycy z sentymentu przekazują opowieści Machiko Hasegawy swoim dzieciom - podsumowuje. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Marcia Mattos (@momattos)

Mangaka to nie jest prestiżowy zawód

Hasegawa była jedną z pierwszych kobiet odnoszącą sukcesy jako mangaka (rysownik/rysowniczka), zawodzie zdominowanym przez mężczyzn. - Dziś nie do końca wiadomo, ile kobiet wykonuje ten zawód, bo wielu twórców ukrywa się pod pseudonimami - zauważa rozmówczyni Czwórki. - W Japonii wciąż mamy do czynienia też z pewną dyskryminacją, kobiety raczej się ukrywają, ale wydaje się, że w świecie mangi jest ich całkiem sporo - dodaje. 

Podpisywanie swych komiksów pseudonimami w Japonii jest bardzo popularne. Wynika to z tego, że zawód mangaki nie jest szanowanym w tym kraju. - Twórcy wolą nie "świecić" swoim nazwiskiem, bo to może obniżyć ich poziom społeczny - mówi japonistka. - W Japonii inaczej odczuwa się komiks, choć też są osoby, które go kolekcjonują - dodaje. 

Ciekawym zjawiskiem są komiksowe magazyny, grube tomy, wydawane raz w tygodniu na bardzo słabym papierze. - To są zbiory mang odcinkowych, do przeczytania na raz i wyrzucenia - wyjaśnia rozmówczyni Czwórki. - Ten świat jest trochę inny od tego, który znamy - podsumowuje. 


***

Audycja: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 19.07.2022

Godzina emisji: 10.45

pj

Czytaj także

"Opowieść panny młodej" i "Do Adolfów" - nowe trendy w mandze

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 08:40
Manga, czyli japoński komiks to jeden z najbardziej popularnych gatunków na świecie. Istnieje wiele odmian mangi - to nie tylko postacie z wielkimi oczami. Na rynku coś dla siebie znajdą nie tylko wytrawni mangowicze, ale także ci, którzy wciąż jeszcze w tym stylu nie "siedzą". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Japońskie kimono - jak inspiruje projektantów mody?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2022 14:20
Kimono - ten tradycyjny strój pochodzący z Japonii - po raz pierwszy zostało opisane w III wieku. Wiele stuleci potem inspirowana nim odzież pojawiła się na światowych wybiegach mody. Sprawdzamy, kto czerpał inspirację z azjatyckiej kultury.
rozwiń zwiń