Spektrum - festiwal pełen czułości. Co nas jeszcze czeka w Świdnicy?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2022 13:30
W Świdnicy trwa Spektrum - międzynarodowy festiwal filmowy. - Cieszymy się, że nasz festiwal jest imprezą wysokojakościową dla Dolnoślazaków. To impreza lokalna bez obniżonej poprzeczki - mówi Lech Moliński, współtwórca imprezy. - Świdnica żyje tym festiwalem - dodaje.  
8. Festiwal Filmowy Spektrum trwa w Świdnicy
8. Festiwal Filmowy Spektrum trwa w ŚwidnicyFoto: mat.pras.

Festiwal Spektrum rozpoczął się 22 października, potrwa do 29 października. Podczas pierwszych festiwalowych dni nie zabrakło wzruszeń i uśmiechów. 

- Świdnica żyje tym festiwalem, emocji nie brakuje - przyznaje Lech Moliński, współtwórca Festiwalu Filmowego Spektrum, selekcjoner konkursu Okiem Młodych. - Nie wiem, czy to kwestia tych filmów, które powstały w tym roku. Jest bardzo dużo obrazów, które zwracają uwagę na tematy związane z wrażliwością, uważnością, dużo jest w tym kinie czułości. Takim filmem są np. "Pisklaki" Lidii Dudy, które były naszym filmem otwarcia. Publiczności bardzo podobały się "Strzępy" Beaty Dzianowicz. Poniedziałek był nieco lżejszym dniem. Pokazaliśmy "Chrzciny" Jakuba Skocznia, było spotkanie z Katarzyną Figurą, a później projekcja laureata festiwalu w Cannes "W trójkącie", czyli raczej satyra, nie dramat - wspomina. 

Gość Kasi Dydo potwierdza, że podczas festiwalu emocji nie brakuje, czuć też, że świdnicka publiczność czeka na to wydarzenie. - Cieszymy się, że nasz festiwal jest imprezą wysokojakościową dla Dolnoślazaków. To impreza lokalna bez obniżonej poprzeczki. Nie zrażamy się tym, że nie ma u nas studentów, studenckiego kina. Ludzie są gotowi na prezentowane przez nas filmy, my w to idziemy - podkreśla gość Czwórki. 

W konkursie głównym Spektrum prezentowanych jest 10 filmów: 5 produkcji polskich, 5 zagranicznych. Wśród nich "Silent Twins", "IO", "Blisko", "Sonata", "W trójkącie" czy "Chrzciny". 


Posłuchaj
13:50 czwórka stacja kultura 25.10.2022.mp3 Co zobaczymy na Spektrum w Świdnicy? Czym przyciąga ten festiwal? (Stacja Kultura/Czwórka)

 

W programie Spektrum znajdziemy też sekcję "Bliżej/Closer". To kino czułe, o bliskości, codzienności. - Warto pokazywać takie filmy, które z wrażliwością obserwują małe zamknięte społeczności - przyznaje gość Czwórki. 

Nieodłączną częścią Spektrum jest konkurs Okiem Młodych. - To pozostałość po pierwszym festiwalu, który organizowaliśmy w Świdnicy lata temu. Festiwal Okiem Młodych skupiał się na prezentacji twórczości młodych filmowców. Teraz jest to włączone w Spektrum - wyjaśnia genezę konkursu Lech Moliński. - Mamy tu cztery konkursy: amatorski, animowany, fabularny, dokumentalny. Przy trzech z nich nasza definicja młodości oznacza osoby do 35. roku życia. Tu pokazujemy krótkie metraże, filmy do 30 minut. Wyszukujemy filmy, ale też mamy zgłoszenia z całego świata - dodaje. 

Kategoria amatorska w konkursie Okiem Młodych adresowana jest do osób do 21. roku życia, bardzo młodych, bez "papierów". Tu selekcjonerzy nie zapraszają studentów szkół filmowych. 

- Kilka osób z konkursu amatorskiego już do nas wróciło jako profesjonaliści - zdradza gość Kasi Dydo. - W tej kategorii startują bardzo młodzi ludzie i najczęściej wyrażają kwestie charakterystyczne dla ich wieku, okresu dorastania. To osobiste, emocjonalne kino. Dużo jest tu też naśladowania, miksowania gatunków filmowych. To zawsze bardzo różnorodny zestaw - co film, to inna przygoda - dodaje. 

Kategorie przeznaczone dla bardziej zaawansowanych filmowców to też pole dla ich popisów. Zdaniem Lecha Molińskiego fabuła jest najbardziej podatna na eksperyment, w animacji wyobraźnia twórcy determinuje to, co oglądamy, w dokumencie zaś dominuje bohater, który ciągnie historię. - Tu szczególnie Polacy są przywiązani do wartościowego bohatera, z którym warto spędzić czas - ocenia selekcjoner. - Forma ma większe znaczenie u twórców zagranicznych - dodaje. 

Konkurs Okiem Młodych jest wąską selekcją. Wybierane jest jedynie kilkanaście filmów, które prezentowane są w dwóch blokach dla każdej kategorii "zawodowej" i jednym bloku filmów amatorskich. 

Niezwykle interesującą sekcją festiwalu jest też "Young Classics". - To osobiste wybory dyrektora festiwalu Pawała Kosunia. To kino pokazujące świat emocji, problemów z emocjami - wyjaśnia gość Kasi Dydo. - W tej sekcji przyglądamy się twórcom, którzy swoim pierwszym i drugim filmem zachwycili publiczność najważniejszych festiwali filmowych na świecie i zasługują na uwagę już na początku swojej kariery.

Bohaterem pierwszej odsłony "Young Classics" będzie urodzony w Korei Południowej, a wychowany w Stanach Zjednoczonych Kogonada. Zostaną zaprezentowane jego dwa filmy: "Yang" i "Columbus". 

*** 

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Lech Moliński (współtwórca Festiwalu Filmowego Spektrum, selekcjoner konkursu Okiem Młodych) 

Data emisji: 25.10.2022

Godzina emisji: 10.15

pj/kor

Czytaj także

Czy na festiwalu w Wenecji poznaliśmy laureata Oscara?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2022 17:00
- Tytułem, który jak dotąd podbił serca uczestników festiwalu w Wenecji, był najnowszy film Darrena Aronofsky’ego. Tylu zapłakanych osób w kinie jeszcze w życiu nie widziałem - opowiada krytyk Łukasz Muszyński. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. "Silent Twins" pokonało faworytów

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2022 19:00
47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni dobiegł końca. Decyzja jury o przyznaniu głównej nagrody Agnieszce Smoczyńskiej za film "Silent Twins" potwierdza rolę kobiet w polskim kinie. Budzi też kontrowersje, bo faworyci byli inni. 
rozwiń zwiń