"Is It Real?". Potęga wyobraźni w Rondzie Sztuki w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2022 14:00
Stolica Górnego Śląska to jeden z najważniejszych punktów na festiwalowej mapie Polski. Od kilku lat imprezom muzycznym towarzyszą wystawy organizowane w katowickim Rondzie Sztuki. 
Is it real? jest kolejną muzyczną wystawą w Galerii ASP w Katowicach Rondo Sztuki, towarzyszącą letnim festiwalom.
"Is it real?" jest kolejną muzyczną wystawą w Galerii ASP w Katowicach Rondo Sztuki, towarzyszącą letnim festiwalom.Foto: Ula Kaczyńska/Czwórka

- Zarówno muzykę, jak i sztuki wizualne odbieramy przez emocje i my już od 2015 roku organizujemy wystawy, które próbują "wyłuszczyć" ten wspólny mianownik - opowiada Adrian Chorębała z Ronda Sztuki w Katowicach. - Co więcej, mamy świadomość, że każde nowe "czytanie" dzieła, jest tym najbardziej właściwym, bo to odbiorca jest w tej grze najważniejszy. I tak też często uważają artyści.

Potęga wyobraźni

W tym roku na wystawie "Is It Real?" zobaczymy prace m.in. rapera, który swoje obrazy sprzedaje na pniu, tegorocznego laureata "Paszportu Polityki" w kategorii sztuki wizualne, zdolnej malarki, która przeżywa renesans swojej twórczości, wrocławskiej grupy artystycznej, będącej objawieniem młodej sztuki oraz nowy projekt znanego tatuażysty. - Kiedy zapraszałem twórczynie i twórców do Ronda Sztuki, poprosiłem ich o stworzenie prac, które odpowiadałby na pytanie, w jaki sposób muzyka przenosi nas do innej rzeczywistości. I to jest właśnie to "Is It Real?", czyli potęga wyobraźni - opowiada gość Czwórki. - Większość z obiektów została zrealizowana specjalnie na tę wystawę. Prace są metaforyczne i tajemnicze, dzięki czemu to odbiorca decyduje, jaki kontekst chce im nadać - opowiada gość Czwórki.

Jak maluje raper Żyto?

"Is it real?" jest próbą uchwycenia potęgi wyobraźni na gorąco. Wszystkie chwyty są dozwolone, a jedyna obowiązująca logika to prawo sztuki. Wolność. Szaleństwo. Surrealizm. Abstrakcja. Konkret. Futuryzm idący w parze z przeszłością. Przerwa w dostawie normalności. - Wśród autorów mamy też reprezentację czeskiej sztuki współczesnej w osobach Jana Matyska i Olgi Krykun Jest też Michał Żyniak, czyli raper Żyto. Pokazujemy jego malarstwo figuratywne oraz abstrakcje, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów - dodaje rozmówca Kasi Dydo.  


Autorem pracy jest Michał Żytniak. Rondo Sztuki w Katowicach. Autorem pracy jest Michał Żytniak. Rondo Sztuki w Katowicach.

15-lecie OFF Festivalu

Drugą wystawą muzyczną jest ekspozycja "17 na 15" przygotowana przy współpracy z OFF Festivalem. Prezentowana jest w trzech częściach - w klubie Wolno, w Dolinie Trzech Stawów na Muchowcu oraz w Rondzie Sztuki. Autorkami i autorami plakatów są twórcy kojarzeni z OFF-em: Marcin Maciejowski i Wilhelm Sasnal, autorzy identyfikacji wizualnej minionych edycji tego festiwalu ze studia Full Metal Jacket, muzycy-projektanci, którzy na tym festiwalu występowali - Mateusz Holak i Dawid Ryski, a także stali bywalcy tego wydarzenia - wśród nich Bianka Szlachta, Barrakuz i Macio Moretti.  Łączy ich wyrazisty autorski styl, ponadprzeciętna wyobraźnia, uznanie branży i miłość do muzyki. - To przedsięwzięcie o charakterze charytatywnym, bo pieniądze ze sprzedaży limitowanej edycji plakatów trafią na Ukraine - podkreśla Adrian Chorębała.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Rondo Sztuki (@rondo_sztuki)

Posłuchaj
17:36 CZWÓRKA Stacja Kultura - rondo sztuki 18.08.2022.mp3 O nowych wystawach w Rondzie Sztuki w Katowicach opowiada kurator Adrian Chorębała (Stacja Kultura/Czwórka)

Wystawy w Rondzie Sztuki można oglądać do 4 września 2022 roku.


Autorkami i autorami plakatów prezentowanych na wystawie "17 na 15" są twórcy kojarzeni z OFF Festivalem. Autorkami i autorami plakatów prezentowanych na wystawie "17 na 15" są twórcy kojarzeni z OFF Festivalem.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Adrian Chorębała (kurator wystawy, Rondo Sztuki w Katowicach)

Data emisji: 18.08.2022

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

Wassily Kandinsky. Malarstwo, które można usłyszeć

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 14:20
W tym roku mija 155 lat od śmierci Wassily'ego Kandinsky'ego - jednego z najsłynniejszych awangardowych twórców. Z tej okazji Centrum Pompidou wraz z Google Arts & Culture przygotowały interaktywną wystawę "Sounds like Kandinsky".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szlakiem nowojorskich wystaw - odwiedź galerie Wielkiego Jabłka

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2022 12:30
Jak co tydzień z Adą Janiszewską odwiedzamy galerie świata. Tym razem ruszamy tylko do Nowego Jorku, gdzie czeka na nas Warhol, Disney, jazz, Chiny i ekspozycja idealnie podsumowująca ostatnie dwa lata życia świata. 
rozwiń zwiń