Sokół w świecie sztuki. Czy brzydkie może być piękne?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2022 14:00
- Są wybitne numery, które są strasznie brzydkie, i jest ogromna część bardzo ładnych utworów, które są straszne. Ta sama zależność występuje w sztuce. A przynajmniej w tym, jak ja ją odbieram - mówi Wojtek Sokół, raper, "zbieracz" sztuki i kurator. 
Wojtek Sokół w Czwórce.
Wojtek Sokół w Czwórce.Foto: Martyna Ogonek/Czwórka

Selekcja na "blindzie"

Na scenie muzycznej Sokół obecny jest już niemal 30 lat. W dorobku ma wiele płyt, które pokryły się platyną i złotem, niezmiennie też cieszy się szacunkiem fanów i uznaniem dziennikarzy muzycznych. Jego album "Nic" z 2021 roku był nominowany do Fryderyków i sprzedawał się lepiej niż nowy krążek Adele. - W hip-hopie nigdy nie wieje nudą, ale mam taką potrzebę, by robić rzeczy, których jeszcze nie próbowałem. Dlatego przyjąłem propozycję, żeby zostać kuratorem sztuki, bo wiedziałem, że dzięki temu znowu się czegoś nauczę - opowiada gość Czwórki. - Robiłem to trochę na "blindzie", bo o większości artystów, z których dzieł mogłem zrobić selekcję, nie wiedziałem nic. Podszedłem do tego intuicyjnie, na zasadzie: podoba mi się, nie podoba. Kiedy dokonałem już wyboru, poznałem autorów tych prac. 

Czego Sokół szuka w sztuce?

Jak podkreśla kuratorka aukcji, będzie to prawdopodobnie najbardziej "niepokorne" wydarzenie w historii Desa Unicum. - Przyglądałam się tej selekcji, ale nie musiałam nic podpowiadać - śmieje się Joanna Wolan. - Niektóre decyzje były dla mnie zaskakujące, bo wcześniej nie byłam pewna, czy będą dobrze rezonować z Wojtkiem. Ale okazało się, że bardzo mu się spodobały. W sumie na wystawie znalazło się 69 prac - m.in. Tomasza Górnickiego, Bartka Stypki, Agaty Borowej, Grzegorza Worpus-Budziejewskiego, Martyny Ścibior, Kasi Domańskiej. Po raz pierwszy na aukcji pojawi się też praca krakowskiej malarki Kingi Nowak.  

Posłuchaj
13:36 CZWÓRKA Stacja Kultura - sokol 14.06.2022.mp3 Wojtek Sokół o sztuce współczesnej i aukcji, której jest kuratorem (Stacja Kultura/Czwórka)

Kolekcjoner designu

- Interesuje się sztuką, ale słowo "kolekcjoner" to określenie na wyrost. Skromniej do tego podchodzę. Zwłaszcza że dziś granica między sztuką a przedmiotami użytkowymi, czy nawet zabawkami, mocno się zaciera - przyznaje Sokół. - Żyjemy w czasach, w których design wreszcie mocno wkracza do życia codziennego. A ja z designem jestem związany od lat, bardziej nawet niż ze sztuką. W  prywatnej kolekcji rapera są grafiki, zdjęcia i rzeźby. - To są drobne przedmioty, na razie mało spektakularne. Ale też nie kupuję sztuki w celach spekulacyjnych - przyznaje rozmówca Kasi Dydo. - W trakcie moich podróży zawsze zaglądam do różnych galerii i muzeów, a najbardziej interesuje mnie sztuka współczesna.


Sokół Sokół

Sprawdź także:

O projekcie "Sztuki dzisiaj"


"Sztuki dzisiaj. Wybór kuratora" to pionierski projekt DESA Unicum, który próbuje odpowiedzieć na pytanie o to, jaka jest sztuka dzisiaj. - Po czterech odsłonach tej aukcji możemy śmiało stwierdzić, że dzieła artystów, które mieliśmy przyjemność zaprezentować, niejednokrotnie nas zaskoczyły, kierując ten projekt na niespodziewane tory - mówi Joanna Wolan. Aukcja, której kuratorem jest Wojtek Sokół, odbędzie się 14 czerwca w Warszawie.

Sztuka dzisiaj – niepokorne wybory Wojtka Sokoła | DESA Unicum

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Wojtek Sokół (raper, muzyk)Joanna Wolan, koordynatorka aukcji

Data emisji: 14.06.2022

Godzina emisji: 11.40

kul

Czytaj także

Co słychać w galeriach. Munch, Marley i moda

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 12:00
Bob Marley, Edvard Munch i moda afrykańska - to wszystko znajdziemy na najnowszych wystawach w światowych galeriach. Norweskiego mistrza poznamy w doborowym towarzystwie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie świata: tykanie zegarków, tatuaże, Dior i Prince

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 11:30
Jak co tydzień z Adą Janiszewską odwiedzamy galerie świata. Tym razem zapraszamy na wystawy w Londynie, Paryżu, Barcelonie i Chicago. A tam czekają na nas zegary w ogromnej ilości, tatuaże z całego świata i wielu epok, moda od Diora i świat Prince'a. 
rozwiń zwiń