Zgruzowstanie Warszawy. "W ruinach było życie"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2023 16:50
- W przypadku Warszawy ruiny traktujemy jako symbol strat wojennych, tego, co było i co zostało nam odebrane. Ale w latach 40. XX wieku ruiny miały też pozytywny wydźwięk. Były materiałem, z którego odbudowywano stolicę Polski. W ruinach odnajdowano życie - mówi Adam Przywara, kurator wystawy "Zgruzowstanie Warszawy 1945-1949".
Adam Przywara - kurator wystawy Zgruzowstanie Warszawy 1945-1949 w Muzeum Warszawy
Adam Przywara - kurator wystawy "Zgruzowstanie Warszawy 1945-1949" w Muzeum WarszawyFoto: Tomasz Kaczor/Muzeum Warszawy

Zasada 3R w odbudowie stolicy

Warszawa powstała z gruzów. Gruz był podstawowym materiałem budowlanym, a praca w ruinach codziennością. Wystawa w Muzeum Warszawy jest nowym spojrzeniem na mit odradzającej się po wojnie stolicy i jedną z najbardziej fascynujących kart jej historii. - Historia przewartościowania gruzów stanowi bezpośrednie odniesienie do współczesnej debaty o zrównoważonym budownictwie w dobie kryzysu klimatycznego, opartym na odzysku i recyklingu materiałów - wyjaśnia gość Czwórki. - Zasada 3R, czyli reduce, reuse, recycle, była w ogromnej skali stosowana w powojennej Warszawie.

22 mln m sześc. gruzu, w których toczyło się życie

Tytułowe "zgruzowstanie" zostało zapożyczone od Władysława Broniewskiego, który w 1949 roku opublikował wiersz "Warszawa zgruzowstała". - Poeta opisuje w nim plan trzyletni, odbudowę Mariensztatu i Starego Miasta. Ale ja użyłem tego słowa z perspektywy gruzu i procesu przemiany ruin w budulec powojennej przyszłości - opowiada rozmówca Kasi Dydo. - W Warszawie znajdowało się wówczas ponad 22 mln m sześc. gruzu, którego wywiezienie oszacowano na 20 lat codziennych transportów pociągami. Te liczby poruszyły moją wyobraźnię i uruchomiły dziecięcą ciekawość - co się z tym dalej stało. Zacząłem prowadzić badania akademickie, które teraz przekuły się w wystawę.

Sprawdź też:

Jak wyglądała odbudowa Warszawy? | Muzeum Warszawy

Krajobraz naturalny po erupcji wulkanu

Powojenna odbudowa stolicy to jedno z najważniejszych wydarzeń w jej historii. Jego ślady znajdują się niemal w każdym z 21 gabinetów wchodzących w skład wystawy głównej Muzeum Warszawy. - Oprócz eksponatów mamy też relacje ludzi, którzy wracali do miasta po 17 stycznia 1945 roku. I w tych świadectwach ruiny nie do końca odpowiadają temu, co widzimy na zdjęciach czy obrazach, bo ludzie opisują je jako nowy krajobraz naturalny po erupcji wulkanu - wyjaśnia Adam Przywara. - Ruiny nie były odbierane tylko w kategorii "strat kultury polskiej", ale też w kategorii przestrzeni, w której trzeba rozpocząć życie na nowo. Wystawę "Zgruzowstanie Warszawy 1945-1949" można oglądać w Muzeum Warszawy do 3 września 2023 roku. 

Posłuchaj
20:46 CZWÓRKA Stacja Kultura - zgruzowstanie 12.04.2023.mp3 "Zgruzowstanie Warszawy" - o wystawie w Muzeum Warszawy opowiada kurator Adam Przywara (Stacja Kultura/Czwórka)

"Zgruzowstanie Warszawy" - wystawa czynna będzie do 3 września 2023 roku. "Zgruzowstanie Warszawy" - wystawa czynna będzie do 3 września 2023 roku.
***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Adam Przywara (kurator wystawy "Zgruzowstanie Warszawy 1945-1949") 

Data emisji: 12.04.2023

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

Dla Warszawy pracują małże i sokoły. Poznaj je z muzeum

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 18:39
Muzeum Warszawy ruszyło tropem zwierząt. Muzealnicy ze wsparciem aktywistów, biologów, projektantów, przyrodników sprawdzają, jak zwierzęta czują się w stolicy, a wynikami obserwacji dzielą się online. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Służące - kiedyś wiedziały o nas wszystko, my dziś nie wiemy o nich nic

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 17:11
"Niewidoczne - historie warszawskich służących" to nowa ekspozycja w Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta. To wystawa o kobietach, których imion najczęściej nie znamy. Ich praca dotykała najbardziej intymnych aspektów życia wielu pokoleń warszawiaków i warszawianek.
rozwiń zwiń