Okno to bezpieczeństwo. Podaruj je Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2022 10:00
- Okno to jest pierwsza rzecz, która zostaje zniszczona podczas ataków rakietowych. I choć nie myślimy o tym na co dzień, okna są niezbędne do normalnego funkcjonowania w domu - mówi Zosia Jaworska, założycielka Fundacji Brda i organizatorka Projektu Okno.  
Jak dotąd w ramach akcji udało się zebrać 600 okien, które trafiły do potrzebujących na Ukrainie.
Jak dotąd w ramach akcji udało się zebrać 600 okien, które trafiły do potrzebujących na Ukrainie.Foto: shutterstock.com/Bonsales

Okno jak drzwi do normalności

Zosia Jaworska od lat pracuje w organizacjach społecznych. Kiedy wybuchła wojna na Ukrainie wystartowała z Grupą Zasoby, która pomogła znaleźć schronienie ponad 5500 uchodźcom, a teraz założyła własną Fundację Brda zajmującą się mieszkalnictwem. Petro Vladimirov to architekt z Kijowa, którego wojna zastała w Warszawie i który chce wesprzeć swoich rodaków i rodaczki. - Konsekwencją ataków rakietowych na ukraińskie budynki są przede wszystkim wybite szyby i zniszczone okna. To oznacza brak izolacji termicznej i ochronny przeciwdeszczowej, kiedy przyjdą chłodniejsze dni - tłumaczy gość Czwórki. - Dlatego chcemy efektywnie i mądrze pomóc tym, którzy potrzebują wsparcia w postaci materiałów budowlanych, by móc znów mieszkać godnie i bezpiecznie.

Niski koszt, wysoki standard

W ramach Projektu Okno organizatorzy zbierają, mierzą, katalogują, pakują i wysyłają jak największą liczbę okien na Ukrainę, by tam mogły przydać się do odbudowy domów. - Robimy to w sposób niskokosztowy i ekologiczny. Okna z demontażu pozyskujemy od osób prywatnych, a od producentów - okna, które zostały zwrócone, ale delikatnie uszkodziły się podczas transportu i już nie nadają się do sprzedaży, ale nadal są w pełni funkcjonalne - wyjaśnia rozmówczyni Marty Zinkiewicz.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez @fundacjabrda

- Okna pozyskujemy za darmo i tutaj ukłon należy się naszym darczyńcom: Polkom i Polakom, dzięki którym udało nam się zebrać już 600 sztuk. Natomiast fundusze są nam potrzebne na transport: palety, taśmy, czyli wszystko to, co pozwoli nam dowieźć je bezpiecznie do celu.    

Zobacz także:

Jak pomóc?

A celem są m.in. Iwano-Frankiwsk, Czernihów i Kijów. Jedna z tamtejszych ekip odnawia przedszkole i liceum w Kijowie. Inna przekształca pustostany i akademiki w przestrzenie mieszkalne oraz buduje prefabrykowane domy. Docelowo twórcy Projektu Okno chcą stworzyć platformę, która pozwoliłaby katalogować, agregować i wysyłać elementy budowlane z odzysku, również na terenie Polski, do osób, które najbardziej tego potrzebują. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez @fundacjabrda

Posłuchaj
03:33 CZWÓRKA Pierwsze slysze - okna 18.08.2022.mp3 Okna dla Ukrainy - o projekcie Zosi Jaworskiej i Petro Vladimirova (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Projekt OKNO. Projekt OKNO.

Akcja zbierania okien dla Ukrainy potrwa do końca sierpnia. Materiały można przynosić do Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w samym centrum Warszawy, ale organizatorzy także zbierają je, jeżdżąc po Polsce. Projekt Okno prowadzony jest przy współpracy z ukraińskimi organizacjami społecznymi.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez @fundacjabrda

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Marta Zinkiewicz 

Data emisji: 18.08.2022

Godzina emisji: 07.15

kul

Czytaj także

Akcja "Czytelnicy dla Ukrainy" - jak się zaangażować?

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2022 14:20
W Światowym Dniu Książki wystartowała akcja "Czytelnicy dla Ukrainy". Wydarzenie potrwa do końca maja, w Czwórce podpowiadamy, jak wziąć w nim udział. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Solidarni z Ukrainą" - jakie wsparcie dla studentów z Ukrainy?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 16:45
Od początku wojny na Ukrainie blisko sześć tysięcy ukraińskich studentów zgłosiło się na polskie uczelnie. Szkoły wyższe przygotowują się na przyjęcie kolejnych i wdrażają programy pomocowe. Jednym z nich jest program "Solidarni z Ukrainą". 
rozwiń zwiń