"Dzieciństwo" - co można zobaczyć na wystawie w Muzeum Etnograficznym

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2023 15:14
Wystawa w warszawskim Muzeum Etnograficznym podejmuje temat dzieciństwa. Przez pryzmat sześciorga bohaterów przedstawia społeczne i kulturowe zmiany w podejściu do dzieci na przestrzeni dekad.
Na wystawie przedstawiono historie dzieci od 1890 do 2010 roku
Na wystawie przedstawiono historie dzieci od 1890 do 2010 roku Foto: shutterstock/Kittyfly

W ostatnich kilkudziesięciu latach pozycja dziecka w obszarze społecznym i rodzinnym zmieniła się radykalnie w wyniku przemian społeczno-kulturowych. O tym traktuje wystawa, którą można oglądać od 2 czerwca w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Gośćmi audycji są Agnieszka Grabowska i Małgorzata Kunecka, kuratorki wystawy.  

Dziecko na przestrzeni lat

Zmiana statusu dziecka, które zyskało podmiotowość, i stosunkowo krótki czas, w jakim ta zmiana się dokonała, są przedmiotem zainteresowania przedstawicieli wielu dyscyplin naukowych. - Coraz częściej stają się też tematem debaty społecznej. Wystawa "Dzieciństwo" spróbuje pokazać współczesnemu odbiorcy skalę zmiany na tym polu - mówi Agnieszka Grabowska. - Dzieciństwo może być różne i determinowane jest miejscem urodzenia, zarówno tym geograficznym, jak i społecznym, płcią i czasem.

Dlatego wystawa prezentuje różne smaki i odcienie dzieciństwa, które były i są udziałem różnych środowisk w różnych czasach - zarówno w przeszłości, jak i współcześnie. - Doświadczenia z dzieciństwa są bardzo różne i często bardzo skrajne. Żeby uniknąć czegoś takiego, że próbujemy mówić o wszystkich i w jakiś sposób pokazać, że jest to doświadczenie uniwersalne, powołaliśmy do życia bohaterów naszej wystawy, czyli konkretne dzieci - opowiada Małgorzata Kunecka. - Nie opowiadamy więc o wszystkich, tylko pokazujemy historie Janka, Hani, Andrzeja, Magdy oraz bliźniaków Julki i Kuby.

Dekonstrukcja pierwszego cyklu życia człowieka

"Dzieciństwo” to wystawa antropologiczna, dokonująca kulturowej dekonstrukcji powszechnego zjawiska, jakim jest element cyklu życia każdego człowieka. - Na wystawie, wśród licznych eksponatów, pokazujemy przedmioty, które są także brzydkie i nieatrakcyjne - zdradza Agnieszka Grabowska. - Znajdują się też te z naszego codziennego życia, których nie zauważamy obecnie, które wyrzucamy i których mamy nadmiar. To też pokazuje nam, jak pod względem gospodarczym i ekonomicznym zmieniła się pozycja dziecka.


Posłuchaj
19:53 Czwórka/Stacja Kultura - wystawa Dzieciństwo 01.06.2023.mp3 O wystawie "Dzieciństwo" opowiadają jej kuratorki Agnieszka Grabowska i Małgorzata Kunecka (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Jak zaznacza kuratorka, dziecko jest też kreatorem potrzeb. Decyduje również o potrzebach dorosłych, bo często ze względu na dzieci kupujemy domy, samochody, wybieramy podróże, idziemy do apteki i mamy w zasobach krzesełko i klocki. - Na wystawie przedstawiamy historie fikcyjnych dzieci. Są to trzej chłopcy i trzy dziewczynki. Te dzieci urodziły się równo co 30 lat, czyli co pokolenie od 1890 do 2010 roku - opowiada Małgorzata Kunecka. - Chodziło nam o pokazanie, jak dziecko jest postrzegane w społeczeństwie, kim ono jest teraz, a kim było w przeszłości.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Agnieszka Grabowska i Małgorzata Kunecka (kuratorki wystawy "Dzieciństwo")

Data emisji: 1.06.2023

Godzina emisji: 10.15

aw/mat.pras

Czytaj także

Ośrodki wczasowe PRL - sentymentalna podróż w przeszłość

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 16:58
"Ostatni turnus. Architektura ośrodków wypoczynkowych z czasów PRL-u" to wystawa, którą można obejrzeć w Instytucie Dizajnu w Kielcach. - To, co mnie najbardziej interesuje, to ta nieprzetworzona jeszcze współczesnością architektura. Możliwe odtworzenie dawnych struktur architektonicznych w nowoczesnej fotografii - mówi autor zdjęć Marcin Wojdak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fotografka Stefania Gurdowa i klisze sprzed wieku

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 14:45
Fotografie Stefani Gurdowej, zapomnianej na wiele dekad fotografki z początku XX wieku, można oglądać na wystawie we wrocławskiej galerii Miejsce przy Miejscu 14. - Kluczowe w tej historii jest to, że niewiele o niej wiemy - mówi kurator Łukasz Rusznica. - Gurdowa i jej zdjęcia są tajemnicą, a tajemnica jest tym, co zaciekawia.
rozwiń zwiń