Syrop z Polski. Kronika życia na Greenpoincie

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 16:30
- Greenpoint nie przypominał żadnego polskiego miasteczka, a jego mieszkańcy - żadnej społeczności między Odrą a Bugiem. Niczego takiego w Polsce nie było. Zafascynował mnie od pierwszego wejrzenia - mówi Ewa Winnicka, autorka książki "Greenpoint. Kroniki Małej Polski". 
Greenpoint, Brooklyn
Greenpoint, BrooklynFoto: Leonard Zhukovsky/Shutterstock.com

Posłuchaj
12:53 CZWÓRKA pierwsze slysze - greenpoint 07.10.2021.mp3 Jak wygląda życie na Greenpoincie? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Posłuchaj
Batman: Świat komiks batman fot. Kamil_Jasienski 1200.jpg
Z Gotham do Warszawy. Co Batman robi w stolicy?

Reportaż Ewy Winnickiej to wciągająca kronika tego zakątka Brooklynu. Autorka opowiada o historii "Polish neighborhood", poczynając od XVII wieku, poprzez kolejne punkty zwrotne, fale imigrantów, rewolucje i przełomy. - Wyjazdy za granicę są częścią historii Polski. Emigrowaliśmy pokoleniami z powodów politycznych czy ekonomicznych. A za każdym takim wyjazdem kryła się historia człowieka, który decydował się odciąć od korzeni, zostawić rodzinny dom i ruszyć w nieznane - wyjaśnia gość Czwórki.

Sprawdź także:

Siła amerykańskiego mitu, od momentu powstania Stanów Zjednoczonych, nie jest porównywalna z żadnym innym magnesem. Europejczycy uwierzyli, że znajdzie się tam miejsce dla każdego Ewa Winnicka

Nowojorski Greenpoint - przedsionek ziemi obiecanej, do którego od ponad 150 lat przybywają Polacy w poszukiwaniu lepszego życia - pełen jest takich historii. - Podczas pierwszej fali emigracji, kiedy nie było państwa polskiego, do Ameryki przyjeżdżali Polacy z różnych zaborów, a animozje między nimi były naprawdę duże, i - co jest naprawdę dziwne - w pewnym sensie trwają do dziś - opowiada Ewa Winnicka. - Do dziś także na Greenpoincie można spotkać naszych rodaków, którzy mieszkają tam od 30 lat i nadal nie mówią po angielsku, bo ten język nie jest im potrzebny. Żyją w polskiej dzielnicy, chodzą do polskich kościołów, robią zakupy w polskich sklepach. A spektakularne sukcesy Polacy odnoszą najczęściej wtedy, gdy opuszczają lokalną społeczność.   

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Ewa Winnicka (dziennikarka, autorka książki "Greenpoint. Kroniki Małej Polski")

Data emisji: 07.10.2021

Godzina emisji: 08.15

kul


Czytaj także

Czas ruszyć po stypendia - przede wszystkim do samorządów

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 20:08
Uczniowie, studenci, artyści… młodzi, ambitni, zdolni, niezamożni – każdy może starać się o stypendium i to nie tylko na swojej uczelni czy w szkole. W Polsce działa 700 programów stypendialnych - przodują w nich samorządy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lokum dla studenta - co wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 21:30
Po półtorarocznej przerwie studenci wracają do nauki stacjonarnej. W związku z tym dla młodych ludzi przyjeżdżających do ośrodków akademickich powrócił problem znalezienia sobie własnego kąta. Sprawdzamy czy żacy mają jeszcze szansę na pokój w akademiku i ile kosztuje wynajem mieszkania na mieście.
rozwiń zwiń