Ośrodki wczasowe PRL - sentymentalna podróż w przeszłość

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 16:58
"Ostatni turnus. Architektura ośrodków wypoczynkowych z czasów PRL-u" to wystawa, którą można obejrzeć w Instytucie Dizajnu w Kielcach. - To, co mnie najbardziej interesuje, to ta nieprzetworzona jeszcze współczesnością architektura. Możliwe odtworzenie dawnych struktur architektonicznych w nowoczesnej fotografii - mówi autor zdjęć Marcin Wojdak.
Miałkówek - opuszczony ośrodek wypoczynkowy z czasów PRL
Miałkówek - opuszczony ośrodek wypoczynkowy z czasów PRLFoto: Shutter/Damian Pankowiec.

Pod kombinacją hasztagów #powojennymodernizm, #prl, #wczasy, #urbex, #ostatniturnus kryje się Cosmoderna, czyli Marcin Wojdak. Fotograf dokumentuje dokładnie to, co obiecują hasztagi, a zdjęciom towarzyszą teksty. Jest to więc mieszanina reportażu, fikcji, prozy poetyckiej, szpiegowskich notatek i transkrypcji chuligańskich wybryków. Teraz jego fotografie weszły do przestrzeni wystawienniczej Instytutu Dizajnu w Kielcach.


Posłuchaj
14:18 Czwórka/ Stacja Kultura - foto ośrodki wczasowe PRL 19.10. 2021.mp3 Fotograf Marcin Wojdak opowiada o wystawie "Ostatni turnus. Architektura ośrodków wypoczynkowych z czasów PRL-u" (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Marcin Wojdak zabiera nas w podróż po opuszczonych pensjonatach i domach wczasowych PRL z sentymentu. - Nie spędzałem czasu i wakacji w takich ośrodkach. Jednak w miarę upływu lat wyobrażałem sobie wczasy tego typu, jako coś świetnego i postanowiłem nadrobić stracony czas - opowiada w Czwórce. - Kiedy goniłem swoje wyobrażenia o takich miejscach, powstał zestaw zdjęć.


Leonard Zhukovsky shutterstock brooklyn greenpoint 1200.jpg
Syrop z Polski. Kronika życia na Greenpoincie

Źr. Facebook/idkielce

Jak mówi fotograf, ośrodki wczasowe były wspólnym mianownikiem dla wielu ludzi urodzonych w czasach PRL. - Ci ludzie mają wspólne wspomnienia związane z wakacjami i tamtą epoką - tłumaczy. - Ponieważ wtedy oferta turystyczna była dosyć określona, takie ośrodki zostały w pamięci wielu milionów osób. To jest bardzo łączący temat.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Marcin Wojdak (@cosmoderna)

Źródło: Instagram @Cosmoderna


Część obiektów po modernizacjach w dalszym ciągu funkcjonuje, jednak Marcin Wojdak głównie fotografuje budynki opuszczone. Najważniejsze kryterium wyboru stanowi możliwie oryginalny stan zachowania miejsca. - Uciekam więc bardziej w stronę miejsc peryferyjnych. Jeżdżę po Polsce i ich szukam - tłumaczy. - Intuicyjnie, jak grzybiarz, wiem, gdzie się czają. Wiem, nad którymi jeziorami, nad którymi rzekami, w której części wybrzeża ich szukać. To jest jak szósty zmysł wykształcony w drodze ewolucji. Jest to też trochę ściganie się z czasem, żeby zobaczyć maksymalnie dużo w jak najbardziej oryginalnym stanie.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Marcin Wojdak (fotograf)

Data emisji: 19.10.2021

Godzina emisji: 10.14

aw

Czytaj także

Fotografia architektury - jak uzyskać dobry efekt?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 12:40
Nasze telefony w wakacje zapełniają się zdjęciami. Fotografujemy nie tylko naturę, ale również architekturę, która może stanowić doskonałe tło dla uchwycenia rodzinnej wycieczki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kultura na Śląsku - co warto zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 14:50
Jak w każdy poniedziałek wraz z Maciejem Kędziorą ruszamy na Śląsk, sprawdzamy, w jakich kulturalnych wydarzeniach warto wziąć udział. 
rozwiń zwiń