Co czytamy i gdzie kupujemy książki?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2022 18:20
Czytamy mniej niż podczas pandemii, wolimy e-booki od audiobooków, a małe księgarnie odwiedzamy od święta - wynika z najnowszego raportu "Czytelnicy w sieci". 
Wyniki badania Czytelnicy w sieci pokazują m.in., jak dużo książek czytamy i skąd je pozyskujemy, a także czy i jak korzystamy z małych, lokalnych księgarń.
Wyniki badania "Czytelnicy w sieci" pokazują m.in., jak dużo książek czytamy i skąd je pozyskujemy, a także czy i jak korzystamy z małych, lokalnych księgarń.Foto: Shutterstock.com/domena publiczna/Khomenko Maryna

Czytanie jest ucieczką od codzienności

Badanie "Czytelnicy w sieci" jest dorocznym raportem o gustach i zwyczajach internautów. Właśnie poznaliśmy wyniki piątej odsłony ankiety, którą od 2016 roku przeprowadzają Polska Izba Książki i portal Lubimyczytać.pl. W tym roku w badaniu wzięło udział prawie 14 tysięcy internautów. Jego wyniki pokazują m.in., jak dużo książek czytamy i skąd je pozyskujemy, a także czy i jak korzystamy z małych, lokalnych księgarń. - Ankieta zawiera 50 pytań i pozwala nam zorientować się, ile osób czyta i po jakie sięga książki. Ale daje też szansę przekonać się, jaką rolę literatura odgrywa w naszym życiu - przekonuje i Izabela Sadowska prezeska Lubimyczytać.pl. - Badani uważają, że czytanie książek ma lub miało wpływ na ich życie. Dla ponad połowy z nich ten wpływ był znaczący. Ci ankietowani, którzy dostrzegają ten związek, uważają, że czytanie pozwala im głównie oderwać się od codzienności, uciec od zgiełku i zrelaksować się. 

Książki kupujemy w sieci

Jeśli chodzi o poziom czytelnictwa, to wracamy do stanu sprzed pandemii. 38 proc. Polaków deklaruje, że w ubiegłym roku sięgnęło po książki. Najczęściej czytamy dwie-cztery lektury miesięcznie - mówi gość Czwórki. - Książki kupujemy głównie w księgarniach internetowych. Jeśli decydujemy się na książki drukowane, to odwiedzamy też stacjonarne sieciówki oraz biblioteki. W ten sposób pozyskało lektury 43 proc. ankietowanych.

Sprawdź także:

Książkowe showroomy. Jaka będzie przyszłość małych księgarni? 

Badanie pokazuje też, jak szybko z przestrzeni znikają małe księgarnie niesieciowe. - To był ważny punkt tegorocznej odsłony "Czytelników w sieci" - przyznaje rozmówczyni Marty Hoppe. - Okazuje się, że takie miejsca traktujemy raczej jak showroomy. Oglądamy książki, wypijemy kawę, czasami weźmiemy udział w spotkaniu autorskim, ale później i tak zakupy robimy w sieci, ponieważ takie księgarnie nie mają możliwości, żeby proponować konkurencyjne ceny. A cena jest tym, co odgrywa najważniejszą rolę przy wyborze książki.

Posłuchaj
05:20 CZWÓRKA Czat Czworki - ksiazki 30.05.2022.mp3 Znamy wyniki najnowszego raportu "Czytelnicy w sieci" - co czytamy i jakie są nasze nawyki? (Czat Czwórki/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Materiał przygotowała: Marta Hoppe

Data emisji: 30.05.2022

Godzina emisji: 15.45

kul

Czytaj także

"Dziewczyna z Summit Lake". Kto zabił Bekkę Eckersley?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2022 15:40
"Dziewczyna z Summit Lake" to debiutancka powieść Charliego Donlea. - O autorze mówi się, że ma wyjątkowy talent do suspensów. Dzięki temu jest jednym z bardziej znaczących twórców współczesnego thrillera psychologicznego - mówi Kinga Michalska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Diamentowy plac" w nowym tłumaczeniu. Różne oblicza miłości

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2022 18:00
- Ta powieść mówi o wielkich wydarzeniach w tle, o wojnie domowej, o okresie powojennym, ale z perspektywy osoby, która jest ofiarą konfliktu - mówiła w Dwójce Anna Sawicka, autorka nowego przekładu "Diamentowego placu" Mercè Rodoredy.
rozwiń zwiń