"Vika!". Dokument o didżejce, która oswaja lęk przed starością

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2023 15:20
"Vika!" to musical dokumentalny, którego gwiazdą jest DJ Wika - kultowa didżejka seniorka, ale również działaczka społeczna. - W Polsce starości jest szara i smutna, a bohaterka mojego filmu lśni jak kolorowy ptak - mówi reżyserka Agnieszka Zwiefka. 
Kadr z filmu Vika, w reż. Agnieszki Zwiefki
Kadr z filmu "Vika!", w reż. Agnieszki ZwiefkiFoto: mat. prasowe/Docs Against Gravity
  • Wirgina Szmyt ma 85 lat i jest najstarszą didżejką w Polsce, która regularnie grywa imprezy w klubach.
  • Agnieszka Zwiefka to utytułowana dokumentalistka, twórczyni "Królowej Ciszy" i "Blizn", reżyserka dokumentu o DJ Wice.
  • "Vika!" jest musicalem dokumentalnym o tym, że nigdy nie jest za późno, żeby wymyślić siebie od nowa - opowiada Agnieszka Zwiefka.

Szefowa poprawczaka ikoną sceny klubowej

Bohaterka filmu jest kolorowym ptakiem, wolnym duchem i seniorką, której energii mogą pozazdrościć przedstawiciele dużo młodszych pokoleń. Z wykształcenia jest pedagogiem, specjalizowała się w pracy z dziećmi niepełnosprawnymi i była dyrektorką poprawczaka o zaostrzonym rygorze, a po przejściu na emeryturę włączyła się w działalność na rzecz seniorów w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

- Wtedy też rozpoczęła się jej kariera didżejska. Jak sama nam opowiadała, na emeryturze "nosiło ją". Najpierw zaczęła grać dla seniorów, uczyła się sztuki miksowania utworów, coraz głębiej wchodziła w branżę i wreszcie dostrzegli ją młodzi. Za deckami stoi już od 25 lat - opowiada Agnieszka Zwiefka. - Mój film opowiada o tym, że nigdy nie jest za późno, żeby wymyślić siebie od nowa.

Parada Seniorów

- Wika nie tylko jest nie tylko didżejką, ale też aktywistką i ikoną ruchu seniorów, który staje się coraz bardziej aktywny - podkreśla współproducentka filmu Katarzyna Ślesicka. - Z inicjatywy Wiki odbywa się Parada Seniorów. Ona jest twarzą i głosem, który mówi o tym, że seniorzy powinni być widoczni i uczestniczyć w życiu publicznym w każdym jego wymiarze.  

Sprawdź też:

Jak oswoić lęk przed starością?

Dokument powstawał przez cztery lata. Radość życia i sensownej starości przeplata się tu z momentami gorzkimi, sięgającymi w przeszłość. - Pomysł na ten film wziął się z mojego lęku przed przemijaniem. Chciałam samą siebie przekonać, że ta głupia obsesja nie ma uzasadnienia. Że można starzeć się pięknie i wesoło - wyjaśnia reżyserka. - Wiedziałam o istnieniu Wiki, ale wcale nie łatwo było ją przekonać, żeby wzięła udział w tym projekcie. Spędziłyśmy ze sobą dużo czasu, udowodniłam jej, że może mi zaufać. Dzięki temu w filmie podchodzę do mojej bohaterki bardzo blisko. Jej portret chwilami staje się bardzo intymny.

Vika (!Vika!) - trailer | 20. Millennium Docs Against Gravity

"DJ Wika wykończyła nas nie raz" 

Premiera dokumentu "Vika!" odbyła się na Millenium Docs Against Gravity. - Udział wzięło w niej wielu seniorów, którzy potem przenieśli się do Cafe Kulturalna w Warszawie na after party, na którym grała DJ Wika. Przejęli parkiet i bawili się do białego rano - wspominają goście Czwórki. - W trakcie kręcenia filmu, kiedy brałyśmy udział w imprezach, na których występowała, DJ Wika wykończyła nas nie raz - śmieją się. 

Posłuchaj
18:58 CZWÓRKA Stacja Kultura - vika 22.06.2023.mp3 "Vika!" - film dokumentalny o seniorce z pasją (Stacja Kultura/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Agnieszka Zwiefka (reżyserka filmu "Vika!"), Katarzyna Ślesicka (współproducentka) 

Data emisji: 22.06.2023

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

"Tata" - czułe kino drogi Anny Maliszewskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2023 12:40
- To kino drogi, które opowiada o podróży tytułowego taty z córką i jej przyjaciółką na Ukrainę. "Tata" to także opowieść o relacji ojcowskiej bez więzów krwi i o polsko-ukraińskiej więzi - o filmie Anny Maliszewskiej opowiada krytyk Błażej Hrapkowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Helena Englert: "#BringBackAlice" to nowy gatunek w polskim serialu

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 16:50
Serial "#BringBackAlice" powstał z reżyserskiego marzenia. Helena Englert, główną rolę Alicji Stec, dostała po długim castingu, jednak to gatunek opowieści dla wszystkich był poważnym wyzwaniem. 
rozwiń zwiń