Zbliża się 15. Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2023 22:00
Już niedługo w Gdyni startuje 15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci. - Kino historyczne ma się dobrze i cały czas  się zmienia - mówi Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu NNW. - Najlepiej to widać w Gdyni.
15. Festiwal Filmowy NNW odbędzie się w dniach 27-30 września 2023 roku w Gdyni.
15. Festiwal Filmowy NNW odbędzie się w dniach 27-30 września 2023 roku w Gdyni.Foto: mat.pras.
  • XV edycja Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci odbędzie się w dniach 27 do 30 września 2023 roku w Gdyni.
  • Hasłem tegorocznej odsłony Festiwalu NNW jest "Wolna Polska w wolnym Świecie”. 
  • Wstęp na wszystkie pokazy w ramach Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci są bezpłatne. 

 

15 edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci odbędzie się w dniach 27 do 30 września w Gdyni pod hasłem "Wolna Polska w wolnym Świecie". Skłania ono do pytań, o czym chcą i o czym opowiadają filmowcy polscy, ale i zagraniczni. Jak widzą temat wolności z perspektywy własnych krajów. 


Jaka jest idea Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci?

Ideą, która od początku przyświecała Festiwalowi była chęć stworzenia przestrzeni pamięci. Mogą się w niej spotkać świadkowie historii najnowszej, twórcy obrazów  filmowych inspirowanych dziejami i bohaterami walki o niepodległość oraz widzowie poszukujący filmów o tej tematyce, którzy chcą pogłębić znajomość czasów i ludzi skazanych przez reżimy i propagandę na cierpienia oraz na zapomnienie. Przez lata Festiwal poszerzył formułę o opowiadanie o drogach do wolności narodów całego świata oraz jednostek. Od kilku lat wydarzenie ma charakter międzynarodowy.

- Myślę, że jesteśmy czymś wyjątkowym na skalę europejską. Mamy nie tylko polskie produkcje, ale także filmy przesyłane przez inne kraje - opowiada gość Czwórki. - Rzeczywiście coraz więcej mamy filmów, które powstają u naszych sąsiadów, szczególnie w bloku Europy Środkowo-Wschodniej.


Kino historyczne w Polsce

Rozmówca Kasi Dydo przyznaje, że Polska od lat, jest absolutnym liderem, jeśli chodzi o filmy o tematyce historycznej. Produkcji jest więcej niż organizatorzy mogą zaprezentować, a co roku zgłaszanych jest ponad sto filmów. Do tego dochodzą fabuły. - Kino historyczne ma się dobrze i cały czas  się zmienia - tłumaczy Arkadiusz Gołębiewski. - Myślę, że to za sprawą festiwalu nastała pewna moda na opowiadanie historii. Przez lata sam jako twórca zmagałem się z tą tematyką, realizowałem filmy i nie zawsze było gdzie je zaprezentować.

 

Posłuchaj
24:09 Czwórka/Stacja Kultura - Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Gdynia 19.09.2023.mp3 O 15. Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci opowiada Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu (Stacja Kultura/Czwórka)

 

15. Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci - produkcje konkursowe

O popularności festiwalu świadczy ilość zgłoszeń. W sumie nominowano aż 105 produkcji. O nagrody główne 15. Festiwalu NNW powalczy 65 filmów dokumentalnych i 14 filmów fabularnych, 13 reportaży radiowych i 14 wideoklipów. Wśród nominowanych filmów znalazły się produkcje z Polski ale także z Ukrainy, Węgier, Niemiec, Finlandii, Japonii, Hiszpanii, Estonii, Mołdawii, Bułgarii, Szwecji, Tajwanu, USA, Chorwacji, Białorusi, Włoch, Wielkiej Brytanii, Litwy, Łotwy, Norwegii czy Korei Południowej. 


Festiwal NNW - co w programie?

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci 2023, to cztery dni wypełnione pokazami filmów dokumentalnych,  fabularnych i reportażami radiowymi. To także ciekawe dyskusje panelowe, rozmowy o historii i o drogach do wolności zarówno narodów, jak i poszczególnych jednostek. W programie także wystawy, instalacje artystyczne, widowiska muzyczne i teatralne. Tegoroczny, 15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW odbędzie się w terminie 27-30 września 2023 roku w Gdyni. Wstępy na wszystkie pokazy w ramach Festiwalu są bezpłatne. 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Arkadiusz Gołębiewski (dyrektor Festiwalu NNW)

Data emisji: 19.09.2023

Godzina emisji: 10.15

aw/mat.organizatora

Czytaj także

Nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego. Jak powstawał projekt?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2023 18:30
Od kilku dni dla zwiedzających udostępniona jest nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego. O założeniach architektonicznych i samym projekcie opowiadają Paweł Wolanin i Krystian Tomczyk z pracowni architektonicznej WXCA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Retro filmy w internecie. Gdzie oglądać przedwojenne produkcje?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2023 18:55
Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny zaprasza do internetowego retrokina. Można tam oglądać m.in. cykl "Filmy, które kochamy". - Wraca moda na retro, także na filmy - mówi Michał Pieńkowski z FINA. - Przedwojenne filmy mają się bardzo dobrze, niektóre z nich są po prostu ponadczasowe i się nie starzeją.
rozwiń zwiń