Retro filmy w internecie. Gdzie oglądać przedwojenne produkcje?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2023 18:55
Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny zaprasza do internetowego retrokina. Można tam oglądać m.in. cykl "Filmy, które kochamy". - Wraca moda na retro, także na filmy - mówi Michał Pieńkowski z FINA. - Przedwojenne filmy mają się bardzo dobrze, niektóre z nich są po prostu ponadczasowe i się nie starzeją.
Jedną z najjaśniejszych gwiazd filmowych okresu międzywojennego był Aleksander Żabczyński
Jedną z najjaśniejszych gwiazd filmowych okresu międzywojennego był Aleksander ŻabczyńskiFoto: PAP/CAF
  • Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny udostępnia swojej zasoby na specjalnej platformie internetowej. 
  • Na stronie www.ninateka.pl, znajdują się filmy, spektakle, koncerty, słuchowiska i programy publicystyczne.
  • Dostępny jest także cykl retro obrazów "Filmy, które kochamy", w którym znajdują się zrekonstruowane perełki filmografii międzywojennej.
  • Zasoby Filmoteki Narodowej - Instytut Audiowizualny dostępne są bezpłatnie. 

To prawdziwa gratka dla miłośników przedwojennych produkcji. Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny (FINA), ekspert w zakresie cyfrowej rekonstrukcji i wiedzy, udostępnia w przestrzeni internetowej filmy z okresu międzywojennego.


Cykl "Filmy, które kochamy" - co zawiera?

- W ramach cyklu "Filmy, które kochamy" prezentowane są obrazy, które były objęte digitalizacją w ubiegłych latach w ramach projektu Nitrofilm - opowiada gość audycji. - Można obejrzeć przedwojenne filmy fabularne, zarówno komedie, jak "Ada, to nie wypada”, "Jadzia", ale także melodramaty i dramaty "Dziewczyna szuka miłości” i "Córka generała Pankratowa”. Na stronie  www.ninateka.pl, można zobaczyć przekrój tego, co polska kinematografia lat trzydziestych oferowała widzom.

Materiały filmowe uzupełnione są o prelekcje wprowadzające w temat przedwojennych filmów. - To pomaga czasem w odbiorze obrazu i jest uzupełnieniem - podkreśla Michał Pieńkowski. - Wśród nich są różne opowieści, zakulisowe ciekawostki o filmach, o ich historii i o naszej pracy z tymi filmami. 

Źr. Youtube/ fINA/ "Dziewczyna szuka miłości” i scena lotnicza | Filmy, które kochamy | odcinek #1

"Film z historią" - na "żywo" i w internecie 

"Filmy, które kochamy" to nie jedyny cykl, który można będzie oglądać w sieci, bo już za chwilę pojawi się kolejny. - ”Film z historią" to jest zarówno cykl pokazów on line, jak i u nas w kinie Iluzjon w Warszawie, do którego gorąco zapraszamy. Wracamy po wakacyjnej przerwie i w ramach cyklu będziemy pokazywać przedwojenne polskie filmy. Zawsze będą one poprzedzone wstępem - opowiada gość Czwórki. - Staramy się ten program układać mniej więcej tak, jak to było przed wojną. Wówczas w kinach można było obejrzeć nie tylko sam film fabularny, ale były także do niego dołączone tzw. dodatki, czyli filmy krótkometrażowe. Czasami to były kroniki filmowe, czasami jakieś reportaże, filmy dokumentalne. Także kiedyś do kina chodziło się naprawdę na cały wieczór i seans filmowy trwał dużo dłużej.

W ramach cyklu można będzie obejrzeć m.in. takie filmy jak komedie "Tadek na froncie", "Czy Lucyna to dziewczyna?”, "Dwanaście krzeseł", a także melodramat "Kłamstwo Krystyny" - wszystkie wzbogacone filmami krótkometrażowymi.

 


"Polska Cyfrowa" i kolejne filmy

Filmy można oglądać bezpłatnie na stronach internetowych, a jak zapowiada Michał Pieńkowski, będzie ich coraz więcej. Na ukończeniu jest duży projekt "Polska Cyfrowa".  W ramach tego projektu digitalizowanych i udostępnianych online jest 200 polskich filmów, 50 z nich to filmy przedwojenne.

- Część z tych filmów już jest dostępna, część stopniowo na naszych stronach się będzie pojawiała, bo projekt jeszcze trwa. W ramach tego projektu, w digitalizacji mamy nie tylko same filmy, ale również inne nasze zbiory - wyjaśnia Michał Pieńkowski. - Może nie wszyscy wiedzą, że Filmoteka Narodowa ma w swoich zbiorach również gigantyczną kolekcję materiałów okołofilmowych, czyli scenariuszy, plakatów, dokumentacji filmowej. Mamy też protokoły z sesji cenzuralnych, czy partytury do niektórych produkcji. W naszych zasobach znajduje się mnóstwo naprawdę bardzo ciekawych, sensacyjnych i w większości przypadków zapomnianych materiałów, a wartych uwagi i bardzo ciekawych.


Posłuchaj
13:42 Czwórka/Stacja Kultura - Filmy, filmy które kochamy: 12.09..2023.mp3 Michał Pieńkowski o projektach związanych z filmami okresu międzywojennego realizowanych przez Filmotekę Narodową - Instytut Audiowizualny (Stacja Kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Michał Pieńkowski (filmolog Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny)

Data emisji: 12.09.2023

Godzina emisji:  11.15

aw

Czytaj także

Masz pięć minut? Poznaj twórczość Kieślowskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 16:10
Fundacja Sentio postanowiła przybliżyć sylwetkę i twórczość jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów Krzysztofa Kieślowskiego. W pięciominutowych, bezpłatnych mini wykładach online, o legendarnym twórcy opowiada krytyk filmowy Michał Oleszczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kinomural 2023. Zbliża się audiowizualne show we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2023 18:10
Już niedługo ściany wrocławskich budynków zamienią się w nocną, plenerową galerię. - Program Kinomuralu pozwoli publiczności zapoznać się z pracami topowych twórczyń i twórców z całego świata "na żywo", poza przestrzenią internetu  - mówi Bartek Bartos, dyrektor imprezy i jeden z pomysłodawców wydarzenia. 
rozwiń zwiń