Wkrótce II Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych 2023

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2023 17:40
Już niedługo w Warszawie odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. To już druga edycja tego wydarzenia. - Ten konkurs trochę przywraca oryginalne brzmienie muzyki. Brzmi ona tak, jak ją pisał i słyszał Fryderyk Chopin - mówi Andrzej Sułek, kierownik redakcji muzycznej radiowej Dwójki. Konkurs na żywo będzie relacjonowany przez Program Drugi Polskiego Radia.
II Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych odbędzie się w dniach 5-15 października 2023 roku
II Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych odbędzie się w dniach 5-15 października 2023 rokuFoto: mat.promoc.
  • W dniach 5-15 października 2023 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych.

  • To druga edycja wydarzenia organizowanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.
  • W konkursie weźmie udział 35 artystów, wyłonionych przez specjalne jury. Będą mieli do dyspozycji 17 fortepianów historycznych. 

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprasza na Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. To już druga edycja wydarzenia, które odbędzie się w Filharmonii Narodowej w Warszawie. - Historyczne fortepiany to jest moje hobby i pasja - mówi Andrzej Sułek. - Kiedy się dowiedziałem, że Instytut Chopina zamierza zorganizować taki konkurs, od razu byłem bardzo podekscytowany.

Pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych odbyła się we wrześniu 2018 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Jej zwycięzcą był Polak - Tomasz Ritter. Obecna odsłona konkursu odbędzie się w dniach 5-15 października 2023 roku. 

 

Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. Jak się gra na fortepianach z przeszłości? 

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jaka jest różnica podczas gry na historycznych i współczesnych instrumentach. - To są tak naprawdę zupełnie różne instrumenty. Chociaż forma i kształt przypominają te stare instrumenty z końca wieku XVIII wieku, i z początku pierwszej połowy XIX wieku. One przypominają to, co znamy z koncertowych estrady dzisiaj - tłumaczy gość Czwórki. - Jednak są mniejsze i na ogół są z jasnego drewna. Jeśli natomiast chodzi o samą technikę gry, możliwości brzmieniowe i jakość tego dźwięku, to jest w ogóle "zupełnie inna bajka". Zapewniam, że kiedy usłyszycie taki stary fortepian, to w ogóle nie będziecie mieć wątpliwości, że to jest coś całkiem innego.

Jak zauważa rozmówca Kasi Dydo to oznacza, że muzyka Fryderyka Chopina zupełnie inaczej brzmi na fortepianie historycznym, a inaczej na fortepianie współczesnym. - To jest szerszy nurt i zjawisko. Ta muzyka brzmi w końcu tak, jak słyszał ją Fryderyk Chopin. W ogóle chodzi o to, żeby usłyszeć tę muzykę tak, jak słyszeli ją ówcześni kompozytorzy - zaznacza Andrzej Sułek. - Wtedy się okazuje, że oni słyszeli coś zupełnie innego i żyli w kompletnie innym muzycznym świecie. Można sobie w związku z tym też wyobrazić, że ich wyobraźnia muzyczna poruszała się w innych brzmieniowych sferach, że to była także inna wrażliwość.Kto wystąpi w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych?

Uczestnicy konkursu zostali wyłonieni przez specjalne jury spośród ponad 80. kandydatów, którzy zgłosili swoje aplikacje. Do dyspozycji będą mieli fortepiany historyczne z kolekcji Instytutu Chopina, kopie instrumentów z epoki oraz instrumenty udostępnione przez zaprzyjaźnione kolekcje europejskie.

- W konkursie głównym wystąpi 35 artystów z 14 krajów. W tym roku przygotowano dla nich 17 różnych fortepianów. Pięć lat temu było ich osiem - zwraca uwagę Andrzej Sułek. - Uczestnicy konkursu będą chcieli spróbować tych fortepianów, wybrać sobie spośród tych instrumentów jeden, dwa, może trzy, na których będą chcieli zagrać swoje recitale. Muszą być dobrze dopasowane, bo każdy z tych instrumentów ma inne właściwości i inne jakości brzmienia. Inaczej się na nich gra.

 

Posłuchaj
16:07 CZWORKA/Stacja kultura - chopin_festiwal na instr. histgorycznych 03.10.2023.mp3 Andrzej Sułek, kierownik redakcji muzycznej radiowej Dwójki o Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych (Stacja kultura/Czwórka)

 

Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych potrwa do 15 października.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Andrzej Sułek (kierownik redakcji muzycznej radiowej Dwójki)

Data emisji: 03.10.2023

Godzina emisji: 11.15

aw

Czytaj także

II Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. Przeglądu repertuaru cd.

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2023 17:00
W tym wydaniu audycji kontynuowaliśmy przegląd repertuaru nadchodzącego II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych.
rozwiń zwiń