Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprasza na Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. To już druga edycja wydarzenia, które odbędzie się w Filharmonii Narodowej w Warszawie. - Historyczne fortepiany to jest moje hobby i pasja - mówi Andrzej Sułek. - Kiedy się dowiedziałem, że Instytut Chopina zamierza zorganizować taki konkurs, od razu byłem bardzo podekscytowany.
Pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych odbyła się we wrześniu 2018 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Jej zwycięzcą był Polak - Tomasz Ritter. Obecna odsłona konkursu odbędzie się w dniach 5-15 października 2023 roku.
Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. Jak się gra na fortepianach z przeszłości?
Wiele osób zadaje sobie pytanie, jaka jest różnica podczas gry na historycznych i współczesnych instrumentach. - To są tak naprawdę zupełnie różne instrumenty. Chociaż forma i kształt przypominają te stare instrumenty z końca wieku XVIII wieku, i z początku pierwszej połowy XIX wieku. One przypominają to, co znamy z koncertowych estrady dzisiaj - tłumaczy gość Czwórki. - Jednak są mniejsze i na ogół są z jasnego drewna. Jeśli natomiast chodzi o samą technikę gry, możliwości brzmieniowe i jakość tego dźwięku, to jest w ogóle "zupełnie inna bajka". Zapewniam, że kiedy usłyszycie taki stary fortepian, to w ogóle nie będziecie mieć wątpliwości, że to jest coś całkiem innego.
Jak zauważa rozmówca Kasi Dydo to oznacza, że muzyka Fryderyka Chopina zupełnie inaczej brzmi na fortepianie historycznym, a inaczej na fortepianie współczesnym. - To jest szerszy nurt i zjawisko. Ta muzyka brzmi w końcu tak, jak słyszał ją Fryderyk Chopin. W ogóle chodzi o to, żeby usłyszeć tę muzykę tak, jak słyszeli ją ówcześni kompozytorzy - zaznacza Andrzej Sułek. - Wtedy się okazuje, że oni słyszeli coś zupełnie innego i żyli w kompletnie innym muzycznym świecie. Można sobie w związku z tym też wyobrazić, że ich wyobraźnia muzyczna poruszała się w innych brzmieniowych sferach, że to była także inna wrażliwość.
Kto wystąpi w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych?
Uczestnicy konkursu zostali wyłonieni przez specjalne jury spośród ponad 80. kandydatów, którzy zgłosili swoje aplikacje. Do dyspozycji będą mieli fortepiany historyczne z kolekcji Instytutu Chopina, kopie instrumentów z epoki oraz instrumenty udostępnione przez zaprzyjaźnione kolekcje europejskie.
- W konkursie głównym wystąpi 35 artystów z 14 krajów. W tym roku przygotowano dla nich 17 różnych fortepianów. Pięć lat temu było ich osiem - zwraca uwagę Andrzej Sułek. - Uczestnicy konkursu będą chcieli spróbować tych fortepianów, wybrać sobie spośród tych instrumentów jeden, dwa, może trzy, na których będą chcieli zagrać swoje recitale. Muszą być dobrze dopasowane, bo każdy z tych instrumentów ma inne właściwości i inne jakości brzmienia. Inaczej się na nich gra.
16:07 CZWORKA/Stacja kultura - chopin_festiwal na instr. histgorycznych 03.10.2023.mp3 Andrzej Sułek, kierownik redakcji muzycznej radiowej Dwójki o Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych (Stacja kultura/Czwórka)
Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych potrwa do 15 października.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Andrzej Sułek (kierownik redakcji muzycznej radiowej Dwójki)
Data emisji: 03.10.2023
Godzina emisji: 11.15
aw